Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přilákat čápy – to je i kus štěstí

  11:00aktualizováno  11:00
Uničov - Čápi, kteří pozorují okolí ze svého hnízda a občas se prolétnou nad střechami, jsou vítanými hosty snad v každé vesnici či městě. Jenže přilákat je na vhodné místo není vůbec jednoduché. V Uničově však měli štěstí. Na připravené hnízdo čáp slétl už za několik dnů po jeho dokončení a krátce nato se k němu připojila i jeho družka. Poctivě sedí na vajíčkách a lidé z okolí už netrpělivě vyhlížejí, kdy z hnízda začnou vykukovat hlavičky ptačích mláďat.

Čapí  hnízdo v Uničově připravila na podnět radnice místní firma. "Vyrobila železnou konstrukci a umístila ji na již nefunkční komín polikliniky. Na podložku nastlala i pruty a trávu, aby čápům stavění hnízda usnadnila," uvedl Eduard Šenk z uničovské radnice.

Čápi létali i do nedalekých Střelic. Někteří místní obyvatelé však s nimi měli potíže, protože si hnízdo postavili na komín, který je ještě v provozu. "Když jsme však hnízdo přestěhovali o kousek dál,  do Střelic už nepřilétli," posteskl si Šenk.

"Podle čeho si čápi vybírají místo k hnízdění? To je i pro nás záhada," přiznává prezident Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek.

Umíněné čápy, kteří se nenechali  přestěhovat, mají i v Želatovicích na Přerovsku. "Když se zde zboural komín, hnízdo jsme převezli asi kilometr k rybníku. Blíž vhodné místo nebylo a také jsme si mysleli, že se jim tam bude líbit, že tam budou mít dost potravy. Čápi na hnízdě sedali, ale zřejmě se jim nezamlouvalo. Vrátili se do Želatovic, postavili si hnízdo na střeše a k rybníku zalétávají jen pro obživu," říká Šafránek.

Snaha lidí přilákat čápy  k obydlím se ornitologům docela líbí. Upozorňují však, že kdyby se nyní  se stavěním hnízd roztrhl pytel, lidé by byli asi zklamaní.

"Na Přerovsku nyní hnízdí čtyřiadvacet párů. Kdybychom pro ně připravili dalších dvacet podložek, asi by je všechny nevyužili, tolik čápů sem nepřilákáme," vysvětlil Šafránek.

Čápi k nám přilétají postupně. Z některých hnízd budou mláďata vykukovat již kolem dvacátého června a jsou opozdilci, kteří se teprve vracejí ze zimovišť. Rodičům se většinou líhnou tři, čtyři a někdy i pět mláďat. Největší šanci na přežití mají prvorození.

Stává se však také, že pokud čápi hnízdění uspíší a pak přijde špatné počasí, mohou mláďata prochladnout a uhynout. "Záleží, jak prší a kolik najdou v okolí potravy," tvrdí ornitologové.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz