Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přilákat čápy – to je i kus štěstí

  11:00aktualizováno  11:00
Uničov - Čápi, kteří pozorují okolí ze svého hnízda a občas se prolétnou nad střechami, jsou vítanými hosty snad v každé vesnici či městě. Jenže přilákat je na vhodné místo není vůbec jednoduché. V Uničově však měli štěstí. Na připravené hnízdo čáp slétl už za několik dnů po jeho dokončení a krátce nato se k němu připojila i jeho družka. Poctivě sedí na vajíčkách a lidé z okolí už netrpělivě vyhlížejí, kdy z hnízda začnou vykukovat hlavičky ptačích mláďat.

Čapí  hnízdo v Uničově připravila na podnět radnice místní firma. "Vyrobila železnou konstrukci a umístila ji na již nefunkční komín polikliniky. Na podložku nastlala i pruty a trávu, aby čápům stavění hnízda usnadnila," uvedl Eduard Šenk z uničovské radnice.

Čápi létali i do nedalekých Střelic. Někteří místní obyvatelé však s nimi měli potíže, protože si hnízdo postavili na komín, který je ještě v provozu. "Když jsme však hnízdo přestěhovali o kousek dál,  do Střelic už nepřilétli," posteskl si Šenk.

"Podle čeho si čápi vybírají místo k hnízdění? To je i pro nás záhada," přiznává prezident Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek.

Umíněné čápy, kteří se nenechali  přestěhovat, mají i v Želatovicích na Přerovsku. "Když se zde zboural komín, hnízdo jsme převezli asi kilometr k rybníku. Blíž vhodné místo nebylo a také jsme si mysleli, že se jim tam bude líbit, že tam budou mít dost potravy. Čápi na hnízdě sedali, ale zřejmě se jim nezamlouvalo. Vrátili se do Želatovic, postavili si hnízdo na střeše a k rybníku zalétávají jen pro obživu," říká Šafránek.

Snaha lidí přilákat čápy  k obydlím se ornitologům docela líbí. Upozorňují však, že kdyby se nyní  se stavěním hnízd roztrhl pytel, lidé by byli asi zklamaní.

"Na Přerovsku nyní hnízdí čtyřiadvacet párů. Kdybychom pro ně připravili dalších dvacet podložek, asi by je všechny nevyužili, tolik čápů sem nepřilákáme," vysvětlil Šafránek.

Čápi k nám přilétají postupně. Z některých hnízd budou mláďata vykukovat již kolem dvacátého června a jsou opozdilci, kteří se teprve vracejí ze zimovišť. Rodičům se většinou líhnou tři, čtyři a někdy i pět mláďat. Největší šanci na přežití mají prvorození.

Stává se však také, že pokud čápi hnízdění uspíší a pak přijde špatné počasí, mohou mláďata prochladnout a uhynout. "Záleží, jak prší a kolik najdou v okolí potravy," tvrdí ornitologové.Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz