Priessnitzovy lázně slaví výročí zakladatele

Jeseník - Priessnitzovy léčebné lázně i obyvatelé v Jeseníku si připomínají 150. výročí úmrtí zakladatele prvního vodoléčebného ústavu na světě Vincenze Priessnitze. Letos uplynulo i 175 let od založení lázní, věhlasných po celé Evropě. V roce 1999 se výročí Priessnitzova narození objevilo i v kalendáři UNESCO.

"Celý tento týden pořádáme řadu kulturních a společenských akcí, kterými chceme připomenout Priessnitzův odkaz modernímu léčitelství," řekl ředitel lázní Pavel Václavík. Ve středu večer například zástupci ústavu a města položili věnce k hrobu zakladatele lázní v Priessnitzově kapli, organizátoři připravili také koncerty a přednášky.

Historik Miloš Kočka, který se léčitelovým životem a prací zabývá už několik desítek let a vydal o něm knihu, považuje Priessnitze za výjimečného člověka. "Byl první, kdo vyvedl pacienty ze zatuchlých místností do přírody. Otužil je vodou, vzduchem a pohybem," uvedl Kočka.

Dodnes známé Priessnitzovy obklady jsou jen zlomkem toho, co pro medicínu ve skutečnosti znamenal. Za svého života léčil na 40 tisíc lidí. O jeho léčebné metodě bylo napsáno přes 400 knih v mnoha jazycích. V Evropě jsou podle jeho vzoru zakládány vodoléčebné ústavy a na univerzitách zřizovány fakulty vodoléčby.

Režisér Pavel Linhart o léčiteli před dvěma lety natočil celovečerní hraný dokumentární film Živá voda. Priessnitzovu postavu v něm ztvárnil známý český tenista Ctislav Doseděl.

Lázně, které sedlák Vincenz Priessnitz (1799 až 1851) v roce 1826 založil, jsou nyní druhé největší na Moravě. Vedle vodoléčby připravují pacientům úpravu životosprávy, doplněnou aktivním pohybem na zdravém vzduchu. Léčí nejen choroby dýchacího ústrojí, ale i onemocnění srdečně cévní, štítné žlázy, duševní, ženské a kožní. Lázněmi ročně projde na 10 tisíc pacientů.

,