Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příčinou tragédie na Matterhornu byl led

  10:19aktualizováno  10:19
Turista, který se minulý týden zřítil z východních srázů Matterhornu, zřejmě neudržel stabilitu na zledovatělém sněhovém poli. "Bylo neuvěřitelné horko a sníh se pod slunečními paprsky měnil na mokrou břečku," popisuje tehdejší situaci na nejsnazší výstupové trase hřebenem Hoernli účastnice stejného zájezdu cestovní kanceláře Turistika a hory Helena Krinková. "To mu bylo zřejmě osudné, protože ve stínu břečka rychle umrzala a tvořila ledové plotny, ve kterých obtížně držely hroty maček i cepínů."

Na neštěstí si však turista zadělal už před samotným výstupem. "Ambice zemřelého i jeho druha zvítězily nad jejich zkušenostmi," odhaduje Helena Krinková. To nepřímo potvrzuje i pracovnice cestovní kanceláře Zuzana Oršová: "Nebyl to horolezec, ale měl zkušenosti s vysokých hor včetně Himalájí."

Co se tedy na hoře vlastně událo? Rekonstrukce události, kterou místní policie zatím nepotvrdila, zní přibližně takto.

Před svítáním: Dvojice starších mužů opouští stan poblíž chaty Hoernli, míjí madonku ve skalním výklenku a  poprvé se chytá lan, které je převedou přes první skalní výšvih do lehčího terénu.

Dopoledne: Dvojice kličkuje mezi suťovými poli, překonává žlábky a skalní hřebínky a občas vidí i staré skoby zabité do skály. Okolo poledního překonává nejtěžší místo trasy, tak zvané  Moseleyho plotny a ocitá se v orlím hnízdě - vysoko položené neobhospodařované útulně Solvay.

Časné odpoledne: Po občerstvení na terase chaty se oba muži znovu vydávají na cestu a oblézají deset metrů vysokou Červenou věž. Ocitají se na zledovatělém sněhovém poli. Obouvají si mačky a druhý s nimi má potíže. První ho opouští a sám míří po sněhovém hřebínku k lanům, které mají vůdci napnuté pro své klienty.
Druhý muž padá z ledové plotny, prolétne okolo chaty Solvay a jeho mrtvé tělo skončí ve změti kamení a sněhu ve svahu sto metrů pod chatou.

Odpoledne: První muž nic netuše vylézá pomocí fixních lan na závěrečný ledový svah a po něm doráží na vrchol.

Večer: Sestupuje k chatě Solvay a okolo ní míří co nejrychleji dolů.

Noc: Boj o sestup k vlastnímu stanu končí v suti nad prvním výšvihem. K ránu vyčerpán usíná asi dvě stě výškových metrů nad stanem.

Svítání: Druhého dne ho nachází skupina tří klientů a jednoho průvodce z cestovky Turistika a hory,která ho sem přivezla. Od ní se dozvídá, že jeho partner se nevrátil.

Ráno: Horská služba již od včerejška tuší, že se někdo zřítil z východní stěny. Teď jí to potvrzují vysílačkou z chaty Hoernli. Posílá tedy vrtulník a ten nachází mrtvé tělo.  

Ve stejný den jako český turista na Matterhornu zahynuli ve švýcarských Alpách nešťastnou náhodou další čtyři lidé. Ve Wallisu na jihozápadě Švýcarska se ze zledovatělého horského hřebenu zřítil německý horolezec. Spolu s ním spadl i jeho kolega, ten byl však se zraněními převezen do nemocnice. V té samé oblasti přišla o život zatím z nejasných příčin jedna Švýcarka. Při výstupu na Jungfrau ve středním Švýcarsku zasáhlo britského turistu na běžné  trase padající kamení a usmrtilo jej. Další osoba přišla o život v kantonu Schwyz.

Matterhorn patří k horám, kde se nejrychleji mění počasí, navíc trasa hřebenem Hoernli vypadá zdánlivě jednoduchá, ale je orientačně velmi obtížná. Na vrchol se tak dostane jen třetina těch, kteří vyrazí z chaty na jeho úpatí. "Vůdci to s klienty zvládnou za osm až devět hodin," odhaduje jeden z nich Slovák Róbert Gálfy. "Na tak obtížnou túru bereme jen jednoho klienta, zatímco na jednodušší jako je například Mont Blanc nebo Grossglockner, můžeme vyvést dva až čtyři najednou," dodává šéf spolku rakouských vůdců Manfred Lorenz.

"Pokud člověk není horolezcem, který má zkušenosti z vysokých hor, měl by si v zájmu svého života najmout autorizovaného horského vůdce," dodává po smutných zkušenostech klientka cestovní kanceláře Turistika a hory Helena Krinková. Že to nejsou slova do větru, potvrzuje seznam jejích výstupů, ve kterých defilují takové hory jako například alpský Mont Blanc nebo kavkazský Elbrus.  

Výstup s vůdcem přijde v Zermattu na dvacet tisíc korun, připojištění na leteckou záchranku stojí šest set korun. 

KAM VEDOU ČESKÉ ZÁJEZDY NEJČASTĚJI

       Hora     Stát   Počet klientů na  vůdce
    Matterhorn  Švýcarsko                  1
    Mont Blanc  Francie                  2
  Grossglockner  Rakousko                  2
    Dachstein  Rakousko               2 - 3
     Gerlach  Slovensko                 3
   Marmolada  Itálie              3 - 4
    Breithorn  Itálie                 4
  Gran Paradiso   Itálie                 4
     Gerlach  Slovensko                 5

Pramen: Rakouský spolek horských vůdců, Tatranští horští vůdci, TEST DNES

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz