Při výstupu v Himalajích ho zradily plíce

  15:37aktualizováno  15:37
"Začalo mi být zle asi ve výšce 7000 metrů na Everestu. Měl jsem neuvěřitelné problémy s dýcháním - dusil jsem se, točila se mi hlava, ruce se nekontrolovatelně třásly. Bez přestání jsem kašlal, plival jsem stále hleny. Ani spát pořádně nešlo," píše exkluzivně pro iDNES horolezec Miloslav Palacký, který kvůli potížím s plícemi musel výstup na Mount Everest vzdát.

O půlnoci jsem vyrazil ze stanu. Po deseti minutách jsem se ale vrátil zpět. Vítr je tak silný, že se neudržím na nohách. Zima je strašná. Věděl jsem, že v takovém stavu bych přeži venku jen pár hodin.

Ve čtyři ráno jsem vyrazil znovu. Krizi jsem překonal. Ale dlouho jsem se neradoval. Zdálo se mi, že jdu celkem správně, ale kašel se zhoršoval. Nedovedl jsem si představit, že v tomhle stavu zvládnu takovou fyzickou námahu.

Vzdát se? To nejde!
V poledne jsem jsem se už dostal do výšky 7900 metrů. Byl jsem na konci sil. Vsadil jsem na jednu kartu.

Shodil jsem batoh a doufal, že posledních 400 metrů do třetího výškového tábora zvládnu. Žene mě mužská ješitnost, to není přeci možné, že 8000 m.n.m. nezdolám.

V úseku mezi 8100 až 8200 metry už vím, že tady jde skutečně o život. Nepřál bych to zažít nikomu. Věděl jsem, že tohle si musím prožít sám, nikdo mi nepomůže. Ve výši 8200 metrů  jsem naposledy zakopal železa do sněhu. Pravou rukou jsem nahmatal chyt nad hlavou a věděl, že je po všem.

Je to k vzteku
Byl jsem ve 100 výškových metrech od třetího výškového tábora, ale já věděl, že do něj nedolezu. Musel jsem totoiž myslet taky na cestu dolů.

Od prvního výškového tábora mě dělí 1200 metrů. Začal jsem setup. Batoh jsem našel. Ještě jsem uplácal malého sněhuláka pro štěstí a ozdobil ho vším, co jsem našel po kapsách. Je pěkný. Loučím se tak s horou. Je to k vzteku.

Do základního tábora jsem dorazil jen tak tak. Byl jsem kriticky dehydrovaný. Stan jsem měl vedle Francouzů, kteří mně řekli, že s jejich kolegy leze na vrchol zřejmě i Míra Caban. Půjčujeme si dalekohled a za chvíli vidíme, že Míra na Everest dorazil.


 

Autoři:


Témata: horolezectví

Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...Najdete na iDNES.cz