Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při túrách po Jeseníkách si oddechnete na unikátních odpočívadlech

  11:20aktualizováno  11:20
Síť originálních odpočívadel mohou nově využívat turisté na Jesenicku. Nápadité stavby doplněné o atrakce a dětské prolézačky stojí například v Bělé pod Pradědem, Ostružné či Lipové - lázních. Celkem jich mladá architektka Veronika Hanušová vytvořila sedm.

Nové turistické odpočívadlo v Bělé pod Pradědem | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dvě nová odpočívadla na turisty čekají přímo v Jeseníku a také v Bělé pod Pradědem, po jednom pak stojí v České Vsi, Lipové–lázních a Ostružné.

"Nabídka služeb pro rodiny s dětmi, jakožto turisty je v Jeseníkách velmi omezená. Nová odpočívadla jim nabídnou místo pro odpočinek, kde si mohou upéct špekáček, posedět a děti najdou prostor pro zábavu," podotkla projektová manažerka Tereza Schreiberová.

Jedno ze sedmi nových unikátních odpočívadel v Jeseníkách. Tohle je turistům k dispozici v Bělé pod Pradědem.Jedno ze sedmi nových unikátních odpočívadel v Jeseníkách. Tohle je turistům k dispozici v obci Lipová-lázně.

Originální turistická odpočívadla architektky Veroniky Hanušové.

Jesenicko dostalo podle starosty Bělé pod Pradědem Miroslava Kružíka nové atrakce, které mohou sloužit jako nový zajímavý bod výletů.

"Ten nápad vznikl v neformálním sdružení Jeseníky přes hranici zhruba před dvěma lety. Hned jsme se v rámci mikroregionu shodli,že je výborný a dostal naši podporu. Věřím, že jako turisté, tak místní budou odpočívadla využívat v hojné míře," řekl Kružík.

V Jeseníku terasy, v Lipové - lázních molo u řeky

Architektka Veronika Hanušová navrhla odpočívadla vždy podle konkrétního místa. "Nebylo jednoduché se s tím popasovat. Jestli se mi to povedlo, ukáží až ohlasy a návštěvnost," řekla Hanušová.

Uvedla, že nejvíc přemýšlela o odpočívadle na Křížovém vrchu v Jeseníku, odkud je výhled na část města jako z rozhledny. "Právě kvůli výhledu jsem navrhla ve svahu půlkruhové dřevěné terasy a k tomu chráněné lavičky ve stylu krytých laviček, jaké známe od severnějších moří, například od Baltu, kde je chrání proutí. Tady jsou ale celé ze dřeva," sdělila Hanušová.

Součástí odpočívadel jsou houpačky, v Lipové – lázních taky pyramida s lanovými žebříky a posezením. Protože je odpočívadlo u řeky Bělé, najdete tam plošinu připomínající molo. Architektka nevycházela jen z přírodních podmínek. "Reagovala jsem také na požadavky obcí. Třeba v Ostružné si přáli altánek," podotkla Hanušová.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz