Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při oslavách vinobraní se otevřou turistům památky

  15:11aktualizováno  15:11
Celou řadu unikátních památek si mohou turisté prohlédnout v polovině září ve Znojmě. Koná se tu totiž takzvané Znojemské vinobraní, kdy se otevřou brány všech zdejších historických objektů. Slavnostmi plnými hudby, tance a zábavy si 14. a 15. září obyvatelé města připomínají návštěvu krále Jana Lucemburského v roce 1327, kdy už byl zdejší region vyhlášenou vinařskou oblastí.

Pohled na Znojmo a jeho okolí nabízí místní radniční věž. Návštěvník nicméně musí zdolat po strmých schodech výšku bezmála osmdesáti metrů. Znojemská radniční věž byla postavena v polovině 15. století stavitelem Mikulášem ze Sedlešovic a patří k dominantám města.

Pravým opakem radniční věže je znojemské podzemí. Podle historických dokumentů byly první chodby vyhloubeny na přelomu 14. a 15. století. Současná prohlídková trasa je zpestřena ochutnávkou vín ze Znojemské vinařské oblasti.

Dalším zajímavým objektem je znojemský hrad z první poloviny 11. století. Jeho zdi chrání stálé expozice slohového nábytku, zaniklých řemesel, vranovské a místní keramiky, a především přehled výzkumů v národní kulturní památce rotundě Panny Marie a svaté Kateřiny, jež leží nedaleko hradu. Jedná se o románskou stavbu z 11. století s freskami proslulého přemyslovského cyklu. Počet návštěvníků tohoto objektu je ovšem omezen - klima uvnitř objektu je neustále pečlivě sledováno a vyhodnocováno, aby fresky nebyly ohroženy nepříznivými klimatickými vlivy.

Za prohlídku stojí i řada sakrálních památek, jako je třeba Minoritský klášter, vystavěný v polovině 13. století. Dnes v něm sídlí Jihomoravské muzeum. Pozornost zaslouží dále kostel svatého Mikuláše a Svatováclavskou kapli na Mikulášském náměstí. Při toulkách Znojmem narazí turista také na dominikánský klášter (původně gotický klášter založený ve 13. století, barokních úprav se dočkal po roce 1723), kapucínský klášter a klášter křížovníků s červenou hvězdou ve Znojmě-Hradišti, který byl vybudován ve 13. století na místě velkomoravského hradiště a dnes slouží jako Charitní domov pro sestry řádu svatého Karla Boromejského.

Za skutečně monumentální stavbu lze považovat premonstrátský klášter ve Znojmě-Louce. Založili jej roku 1190 kníže Konrád Ota a jeho matka Marie. Klášter sloužil více než 150 let vojsku a dnes je ve správě Okresního úřadu Znojmo. Jeho areál je pronajímán například k uchovávání vinného pokladu Znovínu Znojmo ve sklepeních.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Najdete na iDNES.cz