Model mosteckého kostela v Miniaturparku | foto: www.klein-erzgebirge.de

Přesunutý kostel se vrátí do zbořeného Mostu. Jen 25krát menší

  • 22
Slavný mostecký Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie se bude opět přesouvat a vrátí se na náměstí, kde stával, než musel v roce 1975 ustoupit těžbě hnědého uhlí. Bude to sice jen v měřítku 1:25, ale i tak ho lidé opět budou moci obdivovat i s okolím, z nějž ho kdysi touha po uhlí vytrhla.

Přesunutý kostel a dalších 37 modelů historických mosteckých domů a objektů budou součástí parku MiniMost, který se chystá v rekultivované důlní jámě pod hradem Hněvín. Vznikne tu model města, a to jen kousek od míst, kde stávaly skutečné budovy jeho předobrazu.

"Modely by měly být v parku rozmístěny tak, aby odpovídaly poloze objektů ve starém Mostě. S nadsázkou se dá říct, že MiniMost vznikne podle plánu zaniklého města a bude tak možné opět se projít jeho ulicemi," líčí náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková.

Zasíťování parku, cesty a příjezdové komunikace se uhradí z 15 takzvaných vládních miliard na obnovu severozápadních Čech. Práce by měly začít ještě letos.

Pohled na přesunutý Děkanský kostel a nový hřbitov od Hradu Děvín v Mostě.

Inspirace v Sasku

Modely domů a dalších staveb se budou vyrábět ve spolupráci s populárním parkem Klein Erzgebirge (Malé Krušnohoří) v saské vísce Oederan a jejich vznik podpoří evropské fondy. První miniatury pro MiniMost by měly vzniknout přímo v dílnách v Oederanu. Při jejich výrobě se zaučí skupina zdejších pracovníků a ti pak budou další modely dělat už v Mostě. Součástí parku budou i výrobní dílny.

"MiniMost tak nebude jen zajímavým turistickým cílem, ale dá navíc práci 5 až 10 lidem. Část z nich by mohli být i handicapovaní," upozorňuje Jeníčková. "Muzeum v Oederanu se s námi podělí i o zkušenosti se správou miniatur a fungováním zázemí parku. I když u nás se o ní příliš neví, v Německu je to velmi vyhledávaná atrakce," dodává.

Součástí zmenšeniny starého Mostu bude kromě přesunutého děkanského kostela například i kostel na Komendě, někdejší pivovar, klášter minoritů, secesní divadlo nebo pravoslavný kostel na Třetím náměstí. Žádná z těchto staveb už dnes nestojí, zmizely spolu s celým městem. V MiniMostu by ale opět měly vyrůst, a to i v ulicích pojmenovaných stejně jako ty původní.

"MiniMost by měl přispět k tomu, aby si zdejší obyvatelé uvědomili své kořeny. Znát místo, kde žiji, je velmi důležité. Kromě budov z Mostu tu bude i několik významných staveb z okolí a také hornické památky. A v budoucnu by parkem měla vést i malá kolejová trať, na níž pojedou modely strojů zdejšího dopravního podniku," uvedla již dříve náměstkyně Jeníčková.

ČTĚTE ve StROji času "české prvenství: historické město vyletělo komíny" Nucené přestěhování téměř 4,3 tisíce rodin. Likvidace více než dvaceti unikátních kamenných měšťanských domů z 13. až 15. století. Zbourání dalších stovek starých domů včetně historických památek. Řeč je o likvidaci starého Mostu v 60. až 80. letech minulého století. Činu, který nemá v dějinách evropské civilizace obdoby. Přesun Děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Foto: ČTK