Přelom století povzbudil chuť k cestování

Světové cestování loni nebývale ožilo - množství turistů rostlo nejrychleji za posledních bezmála deset let. Lidí, kteří v celosvětovém měřítku vycestovali do zahraničí, přibylo v roce 2000 skoro padesát milionů. To je pro představu asi stejné množství, jaké za celý rok navštíví USA či Španělsko. Podle Světové organizace cestovního ruchu za uplynulý rok vzrostl počet turistů o 7,4 procenta, a 698 milionů lidí cestujících do zahraničí tak vytvořilo nový rekord. Srovnatelným tempem stoupal zájem o cestování jen v roce 1992, v době obnoveného zájmu o cestování po válce v Perském zálivu.

Celosvětové příjmy z cestovního ruchu dosáhly loni 476 miliard dolarů, tedy kolem osmnácti bilionů korun. To je pro srovnání zhruba desetinásobek roční produkce celé české ekonomiky. Za prudkým rozmachem stojí zejména příznivý vývoj ekonomiky a zvláštní akce souvisící s příchodem nového milénia.

„Turistika na přelomu století roste rychleji než naše nejoptimističtější předpovědi. V roce 2000 byla řada důvodů pro zahraniční cesty - od letní olympiády, fotbalové Euro přes EXPO 2000 až třeba po oslavy ve Vatikánu,“ uvedl generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Francesco Frangialli.

Všechny světové oblasti si loni polepšily, přičemž titul nejdynamičtěji rozvíjející se oblasti opět patří východní Asii a Pacifiku. Tam si loni našlo cestu necelých 112 milionů turistů, o 14,5 procenta více než v roce 1999. Polovinu s loňského padesátimilionového přírůstku pohltila Evropa, kde se počet zahraničních návštěvníků přehoupl už přes mez 400 milionů. „Silný dolar a slabší euro přilákalo do Evropy dosud nevídaný počet Američanů. Zájem byl jak o členské, tak i nečlenské země Evropské unie. Německo či Švýcarsko dosáhly nejlepších výsledků za poslední roky,“ řekl Frangialli.

Nejoblíbenějším cílem zůstává i nadále s odstupem Francie, kde je magnetem především Paříž v roli nejoblíbenějšího města na světě pro kongresovou turistiku. Do Francie loni mířil více než každý desátý turista. V tomto roce se podle očekávání odborníků rozvoj světového cestovního ruchu o něco zpomalí. Podle Frangialliho by měl letošní přírůstek turistů dosáhnout 4,1 procenta.

Negativně se pravděpodobně projeví ekonomické zpomalení ve Spojených státech, které zřejmě vyústí v menší chuť Američanů cestovat do ciziny. V delším období to však rozmach cestování nijak neohrozí. Světová organizace cestovního ruchu odhaduje, že za deset let už bude ročně na zahraniční cesty vyjíždět jedna miliarda lidí.

Nejčastější cíle turistů
(v roce 2000, v milionech lidí)

Pořadí Země Počet turistů

1. Francie 74,5
2. USA 52,7
3. Španělsko 48,5
4. Itálie 41,2
5. Čína 31,2
6. V. Británie 24,9
7. Rusko 22,8
8. Kanada 20,4
9. Mexiko 20,0
10. Německo 18,9

Pramen: World Tourism Organisation

Paříž je podle průzkumů nejoblíbenějším městem na světě