Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předvánoční Tyrolsko: lyžování bez davů, odpočinek na statku i jarmarky

  1:14aktualizováno  1:14
Rakouské Alpy hlásí dostatek sněhu a Tyrolsko je jednou z nejbližších destinací. Do okolí Innsbrucku můžete vyrazit na lyže, adventní čas je ale ideální i pro rodinný odpočinek na statku či návštěvu jarmarků v horských vesničkách. Vedle kouzelných trhů je tu i řada akcí, které vás naladí na vánoční svátky.

Do Innsbrucku můžete vyrazit nejen na lyže, ale i na návštěvu adventních jarmarků. | foto: www.tyrolsko.cz

Na pěti tyrolských ledovcích jsou dva metry sněhu už od začátku prosince a od minulého víkendu se rozjel zimní provoz v téměř všech tyrolských lyžařských střediscích - jejich přehled na Tirol.at. Nápor lyžařů je přitom zatím mírný, hlavně ve všedních dnech.

ubytování

Užitečný web na ubytování, ať už hledáte penzion či rodinný statek, je Tyrolsko.cz, který provozuje Tyrolská turistická centrála. Vyberete lokalitu a požadovaný druh ubytování a získáte seznam doporučených míst.

Cestu do Innsbrucku lze z Prahy pohodlně zvládnout po dálnici za pět hodin i s častějšími zastávkami pro děti. My jsme si pro prodloužený víkend vybrali statek v horách poblíž vesničky Gries im Sellrain, zhruba 20 kilometrů za Innsbruckem.

Kromě toho, že bydlíte v nádherných kulisách horských velikánů, máte to kousek do většiny horských středisek a můžete vyrážet s dětmi sáňkovat či na menší procházky bez potřeby popojíždět každý den autem.

Rodinný statek či penzion má pro rodinu s dětmi výhody. Bydlíte uprostřed přírody či v malé vesničce, máte své soukromí a nerušíte ostatní hotelové hosty. Navíc dostáváte domácí stravu, většinou z produktů vyrobených na farmě.

Tyrolsko: zima v HofansichtenuPokud chcete ušetřit, můžete vařit ve vlastní kuchyňce z nakoupených potravin. O co se ale rozhodně nenechte připravit, jsou snídaně. Kdo ochutná čerstvý domácí chléb, máslo, kravský či ovčí sýr, vajíčka či ovocné zavařeniny (někde nabízejí vše v biokvalitě), nebude už chtít snídat jinak. Taková hostina se vám může pěkně protáhnout, možná se vám pak ani nebude chtít na lyže.

Další výhodou pobytu s dětmi na farmě jsou všudypřítomná zvířata. Zvláště pro městské děti je zajímavé vidět, jak se dojí kráva, nebo můžou samy pomoci při krmení. Pověstná rakouská čistota a pořádek vás v těchto horských podmínkách vyvede z míry. I větší hospodářská stavení zde vypadají jako penziony s nazdobenými okny a adventními věnci na dveřích.

Tyrolské vánoční trhy

Tyrolsko: advent v Innsbrucku.Pokud si ale chcete užít předvánoční atmosféru horských městeček, vyplatí se vám ubytovat v některém z horských středisek či přímo v Innsbrucku. V jeho historické části se koná každým rokem vánoční trh Christkindlmarkt, který sem láká statisíce návštěvníků.

A Tyroláci se snaží zabránit nájezdu amerického Santa Clause, takže zde obnovili tradici příchodu Ježíška. A tak pravidelně pořádají průvod, kde malého Ježíška doprovází zástup čtyř stovek dětí převlečených za andělíčky a pastýře v doprovodu živých ovcí.

Pozor na parkování

Pokud nejste v Innsbrucku ubytováni, můžete parkovat přímo na ulici, kde v automatu zaplatíte za hodinu zhruba dvě eura (což je srovnatelné s centrem Prahy). Parkovat je možné i v podzemní garáži, jen si dejte pozor, do které budovy zajedete - některé objekty si účtují nemalé částky, takže za dopolední stání můžete v případě nepozornosti zaplatit i 13 eur. Vyplatí se proto využít garáže u obchodních center, které mají nějakou tu hodinu zdarma.

Klidnější, komornější trhy však najdete v téměř každém tyrolském městečku či vesnici pod alpskými štíty. Ve vzduchu je cítit vůně pečených kaštanů či svařeného vína. K tomu zní koledy nebo jen tlumená varhanní hudba z malých barokních kostelíků. Ideální atmosféra pro ochutnání místní speciality - pečiva z kynutého těsta Kiacheln, které nejlépe chutná s brusinkami či kyselým zelím.

Tradice a předvánoční akce

Pokud budete mít štěstí, můžete narazit i na pochod takzvaných krampusů. To je stará tyrolská tradice, kdy tito mohutní muži v maskách příšer neměli na rozdíl od Mikuláše s čerty (zde svatý Nikolaus) trestat lidské prohřešky v uplynulém roce, ale jen budit hrůzu.

Pochody krampusů se konají především o mikulášské noci, i když potkat je můžete během celého adventu. Největší koncentrace těchto "zloduchů" je prý v tyrolském Unterinntalu, objevit je ale můžete ve větším množství i ve východním Tyrolsku. Tady se koná v dnes již známém lyžařském resortu Kals-Matrei přehlídka mistrovsky vyřezávaných čertovských masek.

Potkat můžete také perchty a svaté Lucie, což jsou ženy převlečené do masek s rohy a kozími obličeji. Tyto postavy měly podle tradice za úkol kontrolovat domácnosti, je-li v nich čisto a vše připraveno na Vánoce. V opačném případě chtěly hospodyni rozříznout a místo vnitřností ji vyplnit suchou hrachovinou a pak opět zašít.

Tyrolsko: kaple v Lautaschi.Spoustu zajímavých akcí nabízí také Čechům známý olympijský region Seefeld. Můžete vyrazit jak na klasickou horskou túru, nebo jen poznávací vycházku po okolních vesnicích.

Například v Leutaschi pořádají putování po 19 kapličkách v doprovodu místního znalce Bantla Hanse. Poté jste zváni na posezení s domácími dobrotami a hudebním doprovodem. Na seefeldské pěší zóně také najdete adventní trh a v Lázeňském parku každý rok pořádají koncerty.

Sportovní a kulturní akce v Tyrolsku

19.12.2009 Seefeld Ski Tour Race

19.12.2009 Love & Lights Concert with international star - Seefeld

30.01.2010 29. Seefeld Snow Festival

14.02.2010 Masked Parade - Seefeld

27.02. – 28.02.2010 40. Ganghofer Race - Leutasch

Podrobnosti o akcích najdete na www.seefeld.com a www.tyrolsko.cz

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Najdete na iDNES.cz