Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předpovědi počasí budou přesnější

  9:31aktualizováno  9:31
Střední Morava - Meteorologové začínají komunikovat se špičkovým pracovištěm, které poskytuje zejména zemím EU lepší předpovědi počasí. Přesnější předpovědi počasí až na deset dnů dopředu usnadní práci lidem různých profesí. Ještě větší význam však mohou mít tyto informace pro lidi žijící v blízkosti řek. Správci toků totiž budou mít více času na vypouštění přehrad a další protipovodňová opatření.

Dosud byli čeští meteorologové schopni předpovídat počasí s šedesátiprocentní pravděpodobností na tři až pět dnů. Dnes se však Česká republika stává přidruženým členem Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí v britském Readingu, a to by mělo umožnit předpovídat počasí v tuzemsku s šedesátiprocentní pravděpodobností na deset dnů. "Pracoviště má velmi drahou výpočetní techniku, speciální modely a pracují v ní špičkoví odborníci," řekl náměstek Českého hydrometeorologického ústavu Marian Wolek.

Evropské centrum je mezivládní organizace, která pracuje na komerční bázi a informace poskytuje za poměrně vysoký finanční poplatek. Smlouva o spolupráci s naší zemí je již podepsaná a v současné době se dokončují telekomunikační spoje mezi Readingem a Českým hydrometeorologickým ústavem. "Informace z Readingu využívají všechny státy Evropské unie, ale i Chorvatsko, Slovinsko a zhruba dva roky Maďarsko," uvedl Wolek.

Přesnější předpovědi na deset dnů by se podle meteorologů měly začít pravidelně objevovat v srpnu a v září. "Musíme se ještě naučit s některými materiály pracovat," vysvětlil Wolek. Dodal, že některé informace z Readingu si meteorologové vyžádali již minulý týden, kdy na některých místech země hrozilo vylití řek z koryt.

Jaké bude počasí je stále jedna z nečastějších otázek a tak zpřesnění informací je pro mnohé lidi vítaným dárkem. "To víte, že by to bylo skvělé. Kdybychom týden dopředu věděli, že přijde strašně moc srážek, mohli bychom snížit hladinu některých vodních nádrží a uvolnit retenční prostor," říká například Václav Košacký z Povodí Moravy. Upozornil však, že ne všude mohou správci toků hospodařit s vodou. "Může se to však využít v povodí Odry a hodně přehrad je i v povodí Dyje," dodal.

Zemědělcům přesnější předpověď může třeba usnadnit rozhodování, kdy začnou dělat senáže a sena. "Na takové práce se nám hodí výhled nejméně na pět dnů," říká agronom a. s. Mespol Medlov Josef Smyčka. Pěstitelé si podle počasí také mohou vybrat, zda začnou dříve sklízet ječmen nebo pšenici. "Na počasí jsme hodně závislí a každé zpřesnění předpovědi samozřejmě vítáme," dodal.

Stavebníci potřebují naplánovat opravu střechy tak, aby jim do ní nepršelo. Ovšem ještě důležitější je pro ně počasí v zimě. "Když je v létě dvacet nebo třicet stupňů, to už takovou roli nehraje, pokud však v zimě klesají teploty pod bod mrazu, může nám to hodně zkomplikovat život. Kdybychom věděli, jak se počasí bude vyvíjet, mohli bychom si práci lépe zorganizovat," říká Bronislav Novotný z olomoucké stavební firmy Gemo.

Předčasný optimismus, že počasí už nezaskočí, však není na místě. "Při mých šedinách bych na to příliš nespoléhal. V současnosti jsou změny počasí tak náhlé," říká například Václav Košacký z Povodí Moravy, které s meteorology úzce spolupracuje. Ovšem i oni sami upozorňují, že šedesátiprocentní pravděpodobnost není v žádném případě stoprocentní  jistota.

Návštěvníci sledují výklad pozorovatele Františka Hemberny v meteorologické stanici v Kostelní Myslové.Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz