Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předpovědi počasí budou přesnější

  9:31aktualizováno  9:31
Střední Morava - Meteorologové začínají komunikovat se špičkovým pracovištěm, které poskytuje zejména zemím EU lepší předpovědi počasí. Přesnější předpovědi počasí až na deset dnů dopředu usnadní práci lidem různých profesí. Ještě větší význam však mohou mít tyto informace pro lidi žijící v blízkosti řek. Správci toků totiž budou mít více času na vypouštění přehrad a další protipovodňová opatření.

Dosud byli čeští meteorologové schopni předpovídat počasí s šedesátiprocentní pravděpodobností na tři až pět dnů. Dnes se však Česká republika stává přidruženým členem Evropského centra pro střednědobou předpověď počasí v britském Readingu, a to by mělo umožnit předpovídat počasí v tuzemsku s šedesátiprocentní pravděpodobností na deset dnů. "Pracoviště má velmi drahou výpočetní techniku, speciální modely a pracují v ní špičkoví odborníci," řekl náměstek Českého hydrometeorologického ústavu Marian Wolek.

Evropské centrum je mezivládní organizace, která pracuje na komerční bázi a informace poskytuje za poměrně vysoký finanční poplatek. Smlouva o spolupráci s naší zemí je již podepsaná a v současné době se dokončují telekomunikační spoje mezi Readingem a Českým hydrometeorologickým ústavem. "Informace z Readingu využívají všechny státy Evropské unie, ale i Chorvatsko, Slovinsko a zhruba dva roky Maďarsko," uvedl Wolek.

Přesnější předpovědi na deset dnů by se podle meteorologů měly začít pravidelně objevovat v srpnu a v září. "Musíme se ještě naučit s některými materiály pracovat," vysvětlil Wolek. Dodal, že některé informace z Readingu si meteorologové vyžádali již minulý týden, kdy na některých místech země hrozilo vylití řek z koryt.

Jaké bude počasí je stále jedna z nečastějších otázek a tak zpřesnění informací je pro mnohé lidi vítaným dárkem. "To víte, že by to bylo skvělé. Kdybychom týden dopředu věděli, že přijde strašně moc srážek, mohli bychom snížit hladinu některých vodních nádrží a uvolnit retenční prostor," říká například Václav Košacký z Povodí Moravy. Upozornil však, že ne všude mohou správci toků hospodařit s vodou. "Může se to však využít v povodí Odry a hodně přehrad je i v povodí Dyje," dodal.

Zemědělcům přesnější předpověď může třeba usnadnit rozhodování, kdy začnou dělat senáže a sena. "Na takové práce se nám hodí výhled nejméně na pět dnů," říká agronom a. s. Mespol Medlov Josef Smyčka. Pěstitelé si podle počasí také mohou vybrat, zda začnou dříve sklízet ječmen nebo pšenici. "Na počasí jsme hodně závislí a každé zpřesnění předpovědi samozřejmě vítáme," dodal.

Stavebníci potřebují naplánovat opravu střechy tak, aby jim do ní nepršelo. Ovšem ještě důležitější je pro ně počasí v zimě. "Když je v létě dvacet nebo třicet stupňů, to už takovou roli nehraje, pokud však v zimě klesají teploty pod bod mrazu, může nám to hodně zkomplikovat život. Kdybychom věděli, jak se počasí bude vyvíjet, mohli bychom si práci lépe zorganizovat," říká Bronislav Novotný z olomoucké stavební firmy Gemo.

Předčasný optimismus, že počasí už nezaskočí, však není na místě. "Při mých šedinách bych na to příliš nespoléhal. V současnosti jsou změny počasí tak náhlé," říká například Václav Košacký z Povodí Moravy, které s meteorology úzce spolupracuje. Ovšem i oni sami upozorňují, že šedesátiprocentní pravděpodobnost není v žádném případě stoprocentní  jistota.

Návštěvníci sledují výklad pozorovatele Františka Hemberny v meteorologické stanici v Kostelní Myslové.
Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz