Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská ulice v Paříži a Pařížská v Praze. Dva světy

  18:50aktualizováno  18:50
Dvě města, dvě ulice, dva světy. Praha má svoji Pařížskou ulici a Paříž zase Pražskou. Zatímco na nejluxusnějším bulváru v české metropoli se prodávají nejdražší kabelky na světě, v poklidné Pražské ulici v Paříži je největší atrakcí obchod s papírovými draky.

Pařížská ulice v Praze, Pražská ulice v Paříži - koláž | foto: MF DNES

Ospalý kout Paříže, který nese jméno české metropole

Nalézá se v Paříži jen kousek od rušného náměstí, kde kdysi stávala slavná věznice Bastila, a jmenuje se Rue de Prague – Pražská ulice.

Je to poklidný kout v centrální části Paříže. Žádný spěch, žádné kolony aut či davy chodců. Kolem třetí odpoledne je tu jako po vymření.

Jen občas projede motocyklista nebo projde důchodkyně se psem, po kterém na chodníku zbude "suvenýr“, který si nikdo z Paříže domů přivézt nechce. S uklízením výkalů svého čtyřnohého přítele se paní po francouzském zvyku nezdržuje.

Krátkou ulici formují dvě řady kaštanů, podélně zaparkovaná vozidla a typicky pařížské sedmipatrové činžovní domy. Ty ve svém konstruktérském zápalu nechal vystavět císař Napoleon III., který za své vlády v padesátých a šedesátých letech 19. století nakázal francouzskou metropoli z gruntu přebudovat a udělat z ní město bulvárů.

Rue de Prague, Paříž

Domy mají v přízemí malé obchůdky. Žehlírna, knihkupectví, lékárna, obuvnictví, veřejná prádelna, železářství a obchod s papírovými draky – žádné módní butiky jako na pražské kolegyni Pařížské ulici tu nenajdete. Dokonce se tu nachází i jeden malý hotýlek.

"Teď odpoledne tu mnoho zákazníků neuvidíte. Ale ráno nebo pozdě odpoledne, když jdou děti do školy nebo ze školy, mám hodně práce. Nakupují u nás knížky na vyučování,“ reaguje prodavačka v podivně prázdném starožitném obchodě. Svoje jméno říct nechce, jako většina Francouzů o mediální slávu nijak nestojí.

Úplně vylidněno je i v kavárně Le Petit Porcheron, jejíž majitel Pascal Viorrain sedí spokojeně u kávy.

"Že je to tady teď klidné, vůbec nevadí. Na obědy tu máme plno, chodí sem lidé z kanceláří v okolí. Jsme v této ulici jediná restaurace,“ říká kavárník Viorrain.

Ani nedaleký McDonald’s na výstupu ze stanice metra Ledru-Rollin nepovažuje za nebezpečnou konkurenci. "My vaříme po francouzsku a opravdu dobře,“ neopomene si rýpnout do amerického hamburgrového gigantu.

A vědí vlastně obyvatelé ulice, kde leží město, jež nosí v názvu?

Majitele malé žehlírny a švadlenky, kteří také netouží být jmenováni, otázka nepřekvapí. Odpověď řeknou hned: "Praha, to je přece hlavní město Československa.“ Kdepak, s Českou republikou na Francouze nechoďte.

Kousek noblesní Paříže v Praze

Do této ulice se chodí za odměnu. Dotknout se luxusu.

Desítky módních butiků s nejluxusnějšími světovými značkami z ní vytvořily vybraný městský bulvár, který se záhy stal nejdražší ulicí země. Osmého prosince tomu bude šedesát let, co jí pražští úředníci dali jméno Pařížská.

Má všechno, co si Čech o Paříži vysnil. Je zářivá, elegantní, drahá.

V teplých říjnových dnech tu zasypává chodníky žloutnoucí listí ze stromořadí – stejně jako na Rue de Prague v Paříži.

Jen místo kaštanů tu rostou lípy.

Pařížská ulice, Praha

U chodníku stojí zaparkované stejné luxusní značky, ale žehlírnu, veřejnou prádelnu nebo železářství byste tu hledali marně. "Už před revolucí byla Pařížská lepší ulicí, byl tu Dior, ale pořád se daly běžně nakoupit rohlíky,“ porovnává student Filip Kotlář, který v Pařížské bydlí s rodiči.

Výlohy místo housek nebo smetáků zabrala poslední kolekce od Diora, kabelky "vuittonky“, neformální móda Huga Bosse, šátky od Hermese, střevíčky od Prady, kabátky Burrbery, náhrdelníky značky Swarovski a nejnověji výtvory klenotníka Louise-Françoise Cartiera.

"Příchod luxusních obchodníků dokládá dobrý ekonomický rozvoj země,“ mnul si spokojeně ruce prezident Václav Klaus, když v březnu otevíral první český butik světoznámé šperkařské firmy Cartier. Pařížská ulice tak zase o něco vylepšila svou pověst jednoho z nejdražších evropských bulvárů.

Dnes je rohový obchod s emblémem levharta zabezpečen téměř stejně ostražitě jako izraelská ambasáda. Den co den ji hlídají tři urostlí strážci. Není divu, ve výlohách jsou na vínových semišových poduškách naskládány hodinky, náramky, náušnice, brože či náhrdelníky za sedm milionů korun.

Pařížská ulice, Praha

Soudě z vystaveného zboží, nejlevněji vyjde dámská kabelka za 23 tisíc korun.

"Stejně jako není omezená fantazie našich zákazníků, není ohraničená ani cena,“ poznamenala Diana Petra ze společnosti Cartier.

Jen o pár čísel dál stojí obyčejná trafika. Přední evropské deníky tu vytlačují český tisk.

"Nejvíce se prodává italský list Corriere della Sera a španělský El Pais,“ prozrazuje prodavač Honza. Příjmení nechce uvést.

I to mají prodavači z Pařížské společné s Francouzi. Nestojí o žádnou mediální publicitu. "Zákazníci si nás najdou, dobré zboží se chválí samo,“ je přesvědčena dáma z obchodu s bytovými doplňky.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Najdete na iDNES.cz