Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská muzejní noc odhalí vzácné památky. Nejlepší tipy

  9:17aktualizováno  9:17
Staré Město - Vzácný prvotisk Pražské bible, otevřená Obrazárna Pražského hradu či stíhačka JAS-39 Gripen - to všechno můžete spatřit, pokud strávíte sobotní noc v Praze. Celá metropole se totiž chystá na 5. jubilejní ročník muzejní noci.
Pražský hrad

Pražský hrad | foto: Profimedia.cz

S nejtěžším kalibrem vytáhl do boje o návštěvnickou přízeň Vojenský historický ústav. V Leteckém muzeu Kbely bude mít svou velkou pražskou premiéru o muzejní noci stíhací letoun Gripen.

"Pražané budou mít poprvé výjimečnou možnost prohlédnout si stíhačku JAS-39 Gripen a třeba ji i porovnat s nejstarším proudovým letounem čs. letectva Messerschmitt Me 262 B Schwalbe," slibuje kapitán Robert Speychal.

Hvězdný program si pro návštěvníky připravila i další pražská muzea a galerie. Letos se jich účastní muzejní noci rekordní počet - 25 institucí, které pro veřejnost otevřou bezplatně 51 objektů.

Poprvé se letos v noci otevře brána Obrazárny Pražského hradu, nejstarší nepřetržitě existující sbírky obrazů v Česku. "Kromě obrazárny bude už tradičně otevřen Starý královský palác, Královský letohrádek a stálá výstava Příběh Pražského hradu," vypočítává David Šebek ze Správy Pražského hradu. Stálou výstavu před několika dny doplnil i originál korunovačního křesla a kopie korunovačních klenotů.

Vzácná bible

Překvapení slibují i další instituce. Třeba Městská knihovna na jedinou noc vyjme z trezoru a vystaví svou nejcennější knihu, prvotisk Pražské bible.  "Chceme, aby tu lidé během Pražské muzejní noci našli něco skutečně nevšedního," láká k návštěvě mluvčí knihovny Věra Voňavková. Otevřena zde bude i výstava Bruselský sen o slavné výstavě EXPO 58 v Bruselu.

"Vstup do všech objektů bude zdarma, symbolické vstupné zaplatí lidi jen při návštěvě Vyšehradu a objektů Pražské informační služby," říká Pavel Douša, koordinátor letošní muzejní noci.

Doprava

Dopravu návštěvníků zajistí 53 autobusů Během muzejní noci bude jezdit devět mimořádných linek pražské hromadné dopravy. Bude je zajišťovat 53 nízkopodlažních autobusů, které budou jezdit celou noc zdarma. "Loni jsme vypravili 370 spojů, letos jich bude minimálně o padesát více," slibuje mluvčí pražského Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Centrální přestup bude na náměstí Jana Palacha, odkud linky vyrazí do všech otevřeným objektů. "Chceme usnadnit návštěvníkům i návrat domů, proto výjimečně prodloužíme provoz metra až do půl druhé," dodává Pečený.

Návštěvníci mohou letos vyzkoušet i jednu dopravní novinku, Sdružení Auto*Mat připravilo cyklojízdu, která spojí pět vybraných výstav s projížďkou noční Prahou. "Kolo není jen sportovní náčiní, ale nejvhodnější prostředek pro jízdu moderním městem, tak proč si nezajet do muzea nebo galerie," vysvětluje jeden z organizátorů cyklojízdy Martin Mareček.


Muzejní noc

Seznam institucí , které se účastní v Praze

České centrum Praha,  České muzeum výtvarných umění v Praze,  Galerie Anderle,  Galerie hlavního města Prahy,  Galerie Rudolfinum,  Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie Praha,  Městská knihovna v Praze,  Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUM, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze,  Muzeum Policie České republiky, Národní galerie v Praze, Národní kulturní památka Vyšehrad,  Národní muzeum,  Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha,  Pražská informační služba, Pražský hrad,  Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze.

Další podrobnosti najdete ZDE.

Autoři: , ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz