Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražská muzejní noc odhalí vzácné památky. Nejlepší tipy

  9:17aktualizováno  9:17
Staré Město - Vzácný prvotisk Pražské bible, otevřená Obrazárna Pražského hradu či stíhačka JAS-39 Gripen - to všechno můžete spatřit, pokud strávíte sobotní noc v Praze. Celá metropole se totiž chystá na 5. jubilejní ročník muzejní noci.
Pražský hrad

Pražský hrad | foto: Profimedia.cz

S nejtěžším kalibrem vytáhl do boje o návštěvnickou přízeň Vojenský historický ústav. V Leteckém muzeu Kbely bude mít svou velkou pražskou premiéru o muzejní noci stíhací letoun Gripen.

"Pražané budou mít poprvé výjimečnou možnost prohlédnout si stíhačku JAS-39 Gripen a třeba ji i porovnat s nejstarším proudovým letounem čs. letectva Messerschmitt Me 262 B Schwalbe," slibuje kapitán Robert Speychal.

Hvězdný program si pro návštěvníky připravila i další pražská muzea a galerie. Letos se jich účastní muzejní noci rekordní počet - 25 institucí, které pro veřejnost otevřou bezplatně 51 objektů.

Poprvé se letos v noci otevře brána Obrazárny Pražského hradu, nejstarší nepřetržitě existující sbírky obrazů v Česku. "Kromě obrazárny bude už tradičně otevřen Starý královský palác, Královský letohrádek a stálá výstava Příběh Pražského hradu," vypočítává David Šebek ze Správy Pražského hradu. Stálou výstavu před několika dny doplnil i originál korunovačního křesla a kopie korunovačních klenotů.

Vzácná bible

Překvapení slibují i další instituce. Třeba Městská knihovna na jedinou noc vyjme z trezoru a vystaví svou nejcennější knihu, prvotisk Pražské bible.  "Chceme, aby tu lidé během Pražské muzejní noci našli něco skutečně nevšedního," láká k návštěvě mluvčí knihovny Věra Voňavková. Otevřena zde bude i výstava Bruselský sen o slavné výstavě EXPO 58 v Bruselu.

"Vstup do všech objektů bude zdarma, symbolické vstupné zaplatí lidi jen při návštěvě Vyšehradu a objektů Pražské informační služby," říká Pavel Douša, koordinátor letošní muzejní noci.

Doprava

Dopravu návštěvníků zajistí 53 autobusů Během muzejní noci bude jezdit devět mimořádných linek pražské hromadné dopravy. Bude je zajišťovat 53 nízkopodlažních autobusů, které budou jezdit celou noc zdarma. "Loni jsme vypravili 370 spojů, letos jich bude minimálně o padesát více," slibuje mluvčí pražského Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Centrální přestup bude na náměstí Jana Palacha, odkud linky vyrazí do všech otevřeným objektů. "Chceme usnadnit návštěvníkům i návrat domů, proto výjimečně prodloužíme provoz metra až do půl druhé," dodává Pečený.

Návštěvníci mohou letos vyzkoušet i jednu dopravní novinku, Sdružení Auto*Mat připravilo cyklojízdu, která spojí pět vybraných výstav s projížďkou noční Prahou. "Kolo není jen sportovní náčiní, ale nejvhodnější prostředek pro jízdu moderním městem, tak proč si nezajet do muzea nebo galerie," vysvětluje jeden z organizátorů cyklojízdy Martin Mareček.


Muzejní noc

Seznam institucí , které se účastní v Praze

České centrum Praha,  České muzeum výtvarných umění v Praze,  Galerie Anderle,  Galerie hlavního města Prahy,  Galerie Rudolfinum,  Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie Praha,  Městská knihovna v Praze,  Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Muzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUM, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze,  Muzeum Policie České republiky, Národní galerie v Praze, Národní kulturní památka Vyšehrad,  Národní muzeum,  Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha,  Pražská informační služba, Pražský hrad,  Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze.

Další podrobnosti najdete ZDE.

Autoři: ,Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Výhled místo kocoviny. Přivítejte nový rok v pohorkách a s batohem

Novoroční výhled si užijete třeba na Stezce v korunách stromů na Lipně.

Přelom roku si většinou spojujeme s nekonečným hodováním a víc než mírným popíjením alkoholu. Co letos do...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz