Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prát se opět bude na valše

  9:31aktualizováno  9:31
Rožnov pod Radhoštěm - Den velkého prádla v Dřevěném městečku v Rožnově pod radhoštěm připomene v sobotu hospodyňkám všemožné způsoby péče o oblečení a textilie v domácnosti. Pro starší je zase vzpomínkou na jejich dětství, dětem osvětlí mnohé co znají jen z knížek, například obrat prala na potoce. Muži, jinak trpně doprovázející manželky, mohou mudrovat nad technickými vymoženostmi minulých časů.

Pro dlouholeté příznivce Valašského muzea v přírodě není tento pořad nový. Opakuje se vždy po dvou letech, střídán pořadem Kouzelná nitka. Podle organizátorů má svoje stálé příznivce, kteří jej v celoroční nabídce vyhledávají.

U potoka se prádlo vyvařuje v dřevěných nádobách s užitím v ohni rozpálených kamenů, máchá se a tluče pístem na potoce, bílí se na trávníku. Ve dvoře fojtství už mají ženy v neckách valchy. Mýdlo doma vařené dělá divy nejen s prádlem, ale i s rukama pradlen, které zůstávají po celodenním máčení obdivuhodně jemné.

Na šňůrách všude kolem vlaje prádlo, to bílé hambaté, z měšťanských domácností, s krajkami na košilkách i kalhotkách, ale i barevné z domácností chudobných s latou na latě. Všední prádlo se suší na plotě, někdy poslouží i košatý keř.

Usušené právě tak akorát se pak hladí. Krajky skleněnými hladítky, rovné kusy se válí na široké lavici, v síni se velké kusy mandlují.

"V tento den mohou návštěvníci skutečně vidět, k čemu slouží ta velká bedna plná kamení v Billově chalupě, kolem níž je vždy tolik dohadů. V Billově domě voní čerstvě žehlené prádlo a věřte, že prané mýdlem a v potoční vodě voní zcela jinak, než jsme dnes zvyklí," podotýká Marie Brandstettrová ze skanzenu.

Sváteční chvíle spojené s příchodem nového človíčka navozuje jizba fojtství plná krajek na peřinky, kde se právě kulmují volány na jednu z nich.

Velké praní doplňují ukázky drobné ruční práce, takže návštěvníci mohou vidět i háčkování, síťování a bílé vyšívání místního, zcela výjimečného stylu.

"Pro potěšení mužů vytáhneme z depozitáře různé typy pracích strojů a pro duše stižené romantickým viděním světa také kousek našeho fondu nástěnných kuchařek s nápisy, které i dnes jistě potěší, jako – Ruce pracovité, srdce čisté, to jest náš tatíček. Alespoň na šňůrách tak můžeme ukázat, oč se naše sbírka v posledním roce rozrostla," říká Marie Brandstettrová.

V Dřevěném městečku bude hrát hudeckou muziku J. Štrunce, na 10. hodin je u potůčku připravena scénka M. Kulišťáka Klebetnice. Po 15. hodině bude možné posedět na amfiteátru při pravidelném odpoledním programu – letos vystoupí soubor Iskerka s pořadem Děti u potoka.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Najdete na iDNES.cz