Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prát se opět bude na valše

  9:31aktualizováno  9:31
Rožnov pod Radhoštěm - Den velkého prádla v Dřevěném městečku v Rožnově pod radhoštěm připomene v sobotu hospodyňkám všemožné způsoby péče o oblečení a textilie v domácnosti. Pro starší je zase vzpomínkou na jejich dětství, dětem osvětlí mnohé co znají jen z knížek, například obrat prala na potoce. Muži, jinak trpně doprovázející manželky, mohou mudrovat nad technickými vymoženostmi minulých časů.

Pro dlouholeté příznivce Valašského muzea v přírodě není tento pořad nový. Opakuje se vždy po dvou letech, střídán pořadem Kouzelná nitka. Podle organizátorů má svoje stálé příznivce, kteří jej v celoroční nabídce vyhledávají.

U potoka se prádlo vyvařuje v dřevěných nádobách s užitím v ohni rozpálených kamenů, máchá se a tluče pístem na potoce, bílí se na trávníku. Ve dvoře fojtství už mají ženy v neckách valchy. Mýdlo doma vařené dělá divy nejen s prádlem, ale i s rukama pradlen, které zůstávají po celodenním máčení obdivuhodně jemné.

Na šňůrách všude kolem vlaje prádlo, to bílé hambaté, z měšťanských domácností, s krajkami na košilkách i kalhotkách, ale i barevné z domácností chudobných s latou na latě. Všední prádlo se suší na plotě, někdy poslouží i košatý keř.

Usušené právě tak akorát se pak hladí. Krajky skleněnými hladítky, rovné kusy se válí na široké lavici, v síni se velké kusy mandlují.

"V tento den mohou návštěvníci skutečně vidět, k čemu slouží ta velká bedna plná kamení v Billově chalupě, kolem níž je vždy tolik dohadů. V Billově domě voní čerstvě žehlené prádlo a věřte, že prané mýdlem a v potoční vodě voní zcela jinak, než jsme dnes zvyklí," podotýká Marie Brandstettrová ze skanzenu.

Sváteční chvíle spojené s příchodem nového človíčka navozuje jizba fojtství plná krajek na peřinky, kde se právě kulmují volány na jednu z nich.

Velké praní doplňují ukázky drobné ruční práce, takže návštěvníci mohou vidět i háčkování, síťování a bílé vyšívání místního, zcela výjimečného stylu.

"Pro potěšení mužů vytáhneme z depozitáře různé typy pracích strojů a pro duše stižené romantickým viděním světa také kousek našeho fondu nástěnných kuchařek s nápisy, které i dnes jistě potěší, jako – Ruce pracovité, srdce čisté, to jest náš tatíček. Alespoň na šňůrách tak můžeme ukázat, oč se naše sbírka v posledním roce rozrostla," říká Marie Brandstettrová.

V Dřevěném městečku bude hrát hudeckou muziku J. Štrunce, na 10. hodin je u potůčku připravena scénka M. Kulišťáka Klebetnice. Po 15. hodině bude možné posedět na amfiteátru při pravidelném odpoledním programu – letos vystoupí soubor Iskerka s pořadem Děti u potoka.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz