VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

  • 15
Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná oblast. Mezi nejvíce vytížená místa patří Pražský hrad, Karlův most a Staroměstská radnice. Procházka v okolí těchto největších turistických lákadel tak začíná být bojem doslova o každý metr.

V loňském roce se Praha stala 26. nejnavštěvovanějším městem na světě a počet turistů podle údajů organizace Prague City Tourism stoupá od roku 2012 každým rokem zhruba o osm procent. V roce 2017 přijelo do Prahy přes 7,5 milionu návštěvníků a počet přenocování se vyšplhal na rekordních 18 milionů.

„Z hlediska návštěvnosti rok 2017 překonal rekordy z let předchozích. Velmi nás těší, že Praha zůstává vyhledávanou a oblíbenou destinací. To samozřejmě vypovídá o dobře zvolené marketingové strategii a vysoké kvalitě nabízených služeb, výraznou roli hraje pochopitelně také bezpečnost, množství přímých leteckých spojení a celkový nárůst městské turistiky v Evropě,“ uvedla tisková mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Drtivá většina turistů přijíždí do Prahy ze zahraničí (84,2 %), nejčastěji z Německa, USA, Ruska a Spojeného království. V poslední době pak přibývají hlavně turisté z Číny a Ukrajiny. Průměrný turista se v hlavním městě zdrží necelé tři dny. „Stále se zvyšující zájem o hlavní město ze strany domácích turistů je patrný již 44 měsíců v řadě za sebou,“ uvádí Hrubá.

Velkou radost z vysokého počtu turistů v Praze rozhodně nemají mnozí obyvatelé centra. „To, co se děje v centru města, je pro mě už opravdu za hranou. Nejen že se tam nedá normálně chodit, ale člověk si musí dávat pozor na zloděje a opilé turisty, kteří si z nějakého důvodu myslí, že jim Praha patří,“ stěžuje si Lenka Procházková.

My z Karlova mostu. Jak se žije lidem, kteří ještě stále bydlí na Kampě

Turisticky nejrušnější místo Česka čeká dvacetiletá rekonstrukce. Původní atmosféra místa se však prý už nikdy nevrátí. Aspoň podle lidí, kteří v okolí Karlova mostu žijí.

Vladimír Cabalka bydlí v přízemí balkonkového domu, tady u Vltavy se pohybuje...

„Pokud to jen trochu jde, do centra nechodím. Bohužel kvůli úřadům nebo pracovním schůzkám tam občas musím zavítat, ale pokaždé jsem ráda, že odtud odcházím,“ říká František Kučera.

Už jen počet turistických průvodců v Praze odpovídá menšímu městečku. „Ke dnešnímu dni evidujeme 1 437 oficiálních průvodců s legitimací Prague City Tourism. Díky neustále většímu množství turistů se v Praze daří i množství soukromých organizací, které nabízejí průvodcovské služby, okružní jízdy autobusem, plavby po Vltavě, různé tematické vycházky nebo tzv. free tours,“ říká Barbora Hrubá.

Počet průvodců bude v Praze pravděpodobně mnohem větší, ne všichni totiž touží po oficiální registraci. „V centru města můžete narazit na nekvalifikované průvodce. Naše organizace oceňuje širokou a rozmanitou nabídku, ze které mohou návštěvníci vybírat, ale pokud jsou nabízeny služby nevalné úrovně, škodí to městu samotnému a to vnímáme pochopitelně velmi negativně,“ doplňuje Hrubá.