Mezi pražské unikáty patří i Pražský hrad, který je největším hradním celkem na světě.

Mezi pražské unikáty patří i Pražský hrad, který je největším hradním celkem na světě. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Praha se může chlubit světovými unikáty. Podívejte se na deset z nich

  • 56
Praha je plná unikátů, které nemají ve světě či v Evropě konkurenci. A Pražané kolem nich často jen proběhnou a ani si jich nevšimnou. Mezi nimi je například Strahovský stadion, potrubní pošta nebo skryté keltské opidum na Zbraslavi.

Síť městské potrubní pošty je nejzachovalejší na světě. I když byla poškozena při povodních před devíti lety, je stále funkční, ačkoliv se již nevyužívá. Potrubím posílala zásilky Česká pošta, úřady a banky.

První poštovní linka, která vznikla 4. března 1899, vedla z hlavního poštovního úřadu v Jindřišské ulici na poštu Starého Města na Malém náměstí. Tam, kde dříve sídlilo i železářství U Rotta. Později byla prodloužena dál, až třeba na Pražský hrad.

Deset pražských unikátů si prohlédněte ZDE

Velký rozmach zaznamenalo potrubní doručování zásilek na přelomu 20. a 30. let minulého století. Naopak konec přišel s velkou vodou začátkem tohoto milénia. Lidé mohou ještě dnes spatřit jednotlivé prvky potrubí na několika pražských poštách.

Keltské sídliště je největší v Česku

Bez mohutného zájmu turistů se obejde keltské oppidum Závist nad Zbraslaví. A to přesto, že je v Česku největší a patří i mezi nejmohutnější komplexy v Evropě. Archeologové historické artefakty zasypali, takže dnes jsou patrné pouze valy a obranné zdi v okolí rozlehlého ostrohu. Nicméně podobu hradiště si mohou návštěvníci prohlédnout na informačních tabulích.

Málokdo zase ví, že při cestování v pražských ulicích chodí nad nejmodernějšími kolektory na světě. Jsou to tunely zhruba 30 metrů pod silnicí, kterými vedou technické sítě a projede jimi i malý vláček. Jsou budovány od roku 1969 a dnes dosahují délky asi 90 kilometrů. Ale do desítky jsme je nezařadili, mohou být totiž překonány.