Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha dala do památek půl miliardy, další desítky objektů chátrají

  11:44aktualizováno  11:44
Půl miliardy korun investovala Praha do oprav historických památek v posledních pěti letech. Nyní zveřejňuje publikaci s 50 vydařenými rekonstrukcemi. Další desítky unikátních objektů se však rozpadají. Nejohroženější jsou předměstské letohrádky a usedlosti.

Na opravu kostela sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze věnoval magistrát od roku 2003 téměř čtyři a půl milionu korun. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

"Každý rok podpoříme 60 až 80 historicky významných staveb, které slouží nejenom jejich vlastníkům, ale také veřejnosti," vysvětluje radní pro kulturu Milan Richter.

Teď se chce magistrát opravenými stavbami pochlubit, proto vydává publikaci, která má Pražanům a turistům nejzdařilejší rekonstrukce představit. "Ze 450 udělených grantů jsme do knížky vybrali 50 příkladů," uvedl ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek.

V brožuře čtenáři najdou nejen srovnávací fotografie památek před rekonstrukcí a po ní, ale i anglický a český text a vyčíslení podpory, která šla na tu či onu stavbu z městské pokladny.

Na opravu řada památek stále ještě čeká

Bohužel v metropoli zbývá řada pamětihodných objektů, které jsou Praze pro ostudu a kterými se město rozhodně chlubit nemůže. Tou nejviditelnější chátrající památkou je asi Salmovský palác v těsném sousedství Pražského hradu.

Památkáři se však obávají i o další hradčanské paláce, třeba nedaleký Trauttmannsdorfský v Loretánské ulici.

Asi nejohroženější pražské památky jsou předměstské letohrádky a usedlosti - jsou příliš rozlehlé a památkáři nechtějí povolit velké změny. Proto je těžké najít investora, který by usedlosti opravil a našel pro ně nějaké využití.

Na seznamu nejohroženějších pražských památek na internetových stránkách Národního památkového ústavu tvoří víc než čtvrtinu ze zde uvedených 44 ohrožených objektů. "Chátrající usedlosti jsou komplikovaný problém, který musíme začít řešit," slibuje Kněžínek.

Kromě známých ruin košířské Cibulky nebo břevnovské Kajetánky památkový ústav uvádí i malebná jména dalších mizejících usedlostí - Zlatnice, Turbová, Mazanka či Rokoska. Památky chátrají i přímo v srdci metropole. Už několik let je ostudou Starého Města areál Sixtova domu přímo na rohu Celetné ulice a Staroměstského náměstí. Už řadu let je vystěhovaný a opuštěný. "Dům je obětí nešťastného záměru investora a bohužel stojí zrovna na Staroměstském náměstí," vysvětluje Kněžínek.

Zřícenina místo hotelu

V domě byla v polovině 90. let minulého století zahájena přestavba, měl tu vzniknout hotel slavné sítě Ritz-Carlton. Stavební práce byly přerušeny a v prázdném domě se teď zabydlují bezdomovci. Podobně je na tom i areál paláce Hrobčických v nedaleké Rytířské ulici, který chátrá od roku 2004, kdy zde proběhly nepovolené stavební práce.

Příklady opravených památek

Karlův most

Do opravy jedné z nejznámějších památek metropole investuje magistrát v průběhu tří let více než 200 milionů korun. Dělníci postupně vymění část kamenů v zábradlí, izolaci, ale proběhne i archeologický výzkum. Také se sem vrátí petrolejové lampy.

Praha, Karlův most


Vila Helenka

Opravu secesní fasády jedné ze smíchovských vil podpořil magistrát 800 tisíci korun.

Praha, vila Helenka


Dům U Myšáka

Dům ve Vodičkově ulici proslul díky slavné cukrárně Františka Myšáka. Ten se na počátku 20. století rozhodl dům přestavět a při tom získal dům kubistickou fasádu. Na její opravu přispěl loni magistrát částkou 100 tisíc korun.

Praha, fasáda Domu u Myšáka ve Vodičkově ulici

Další příklady památek z 50 opravených:

  • Zámecké schody - 940 000 Kč - rok 2003, 2007
  • Masarykovo nábřeží - Šítkovská věž - 690 000 Kč v r. 2004 a 900 000 Kč v r. 2006
  • Vodičkova ulice - pasáž Světozor - 100 000 Kč v r. 2006 na restauraci skleněné vitráže
  • Haštalské náměstí - kostel sv.  Haštala - 5 054 000 Kč v letech 2003-2007
  • Dům v Nerudově ulici čp. 247 (se zbytky Strahovské brány) - 1 749 000 Kč v letech 2003 a 2004
  • Dům "U Zlaté labutě" ve Sněmovní ulici 10/165 - 900 000 Kč v r. 2006
  • Dům "U Modrého páva" ve Vlašské ulici 20/329 - 300 000 Kč v r. 2004 
  • Husova ulice - kostel sv. Jiljí 1 932 961 Kč v letech 2003-2007
  • Staroměstské náměstí - kostel Panny Marie před Týnem - 2 865 000 Kč v letech 2003-2007
  • Vyšehrad - kostel sv. Petra a Pavla - 2 000 000 Kč v r. 2006


Na opravu čekají - jedny z mnoha

Usedlost Cibulka

Původní usedlost byla v 19. století přestavěna na empírový zámeček. Přiléhal k ní romantický park a umělá zřícenina. Nyní je v žalostném stavu, je útočištěm bezdomovců a narkomanů. Budovy jsou majetkem firmy, která nemá na opravu peníze. Praha 5 začala opravovat přilehlý park.

Praha, usedlost Cibulka


Usedlost Kajetánka

Barokní zámeček s rozsáhlou zahradou, skleníky a oranžerií sloužil za komunismu jako dům pionýrů, v 90. letech byl restituován, pak začalo období střídání majitelů i plánů na budoucí využití. Usedlost vyhořela a zchátral i okolní park s rybníkem.

Praha, usedlost Kajetánka


Invalidovna

Barokní areál je dílem slavného architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Areál poničila povodeň v roce 2002. Pak ho opustily archivy a depozitáře, brzy odejde i armáda, které budova patří. Objekt hledá nové využití, mohla by se sem přestěhovat část univerzity.

Praha, Invalidovna

Autoři: ,


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz