Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praděd a Lysá: stop lyžařům?

  10:26aktualizováno  10:26
Lyžaři, nebo obnova původní přírody? Takové dilema leží na stole úředníků ministerstva životního prostředí u dvou nejvyšších hor Beskyd a Jeseníků - Lysé hory a Pradědu. Úředníci ministerstva před několika dny zamítli žádost na úpravu takzvané severní sjezdovky na Lysé hoře. Tím prakticky znemožnili její provoz. Je to vůbec poprvé v historii dvou vleků na nejvyšší hoře Beskyd, kdy lyžaři nemohou sjíždět tuto drsnou, extrémními sportovci vyhledávanou sjezdovku. Ta leží v nejpřísněji chráněné zóně chráněné krajinné oblasti. Ministerstvo povolilo pouze na prvního půl roku 2001 úpravy jižní sjezdovky, ovšem pokud provozovatelé vleku splní tucet podmínek.

Ač ochranáři ze Správy chráněné krajinné oblasti jsou s verdiktem ministerstva víceméně spokojeni, ochranářské sdružení Beskydčan chce rozhodnutí ministerstva nechat prozkoumat Českou inspekcí životního prostředí. "Sjezdovky na Lysé hoře porušují lesní zákon. Nikdy totiž nebyla tato místa vyňata z půdního fondu a tedy neměla sloužit jinak než jako lesní plocha," míní šéf ekologického sdružení Beskydčan Leo Košťál. "Ministerstvo nyní povolilo provoz rolby na zákonně neexistující sjezdovce, a to podle nás odporuje zákonu."

Ředitel Správy chráněné krajinné oblasti František Jaskula však nemá proti rozhodnutí státních úředníků vážné připomínky. "Zatím jsem je podrobně nestudoval, ale v našem stanovisku jsme ministerstvu nedoporučili v žádném případě upravovat severní sjezdovku a jižní pouze s podmínkami."

Šéf firmy SKI Lysá hora Jiří Bělunek považuje rozhodnutí ministerstva životního prostředí za drsné, ale rozumné. "My budeme dodržovat na jižní sjezdovce podmínky ministerstva. My nejsme žádní ničitelé přírody. Doufáme však, že ministr Kužvart legalizuje obě sjezdovky a vyjme je z půdního fondu. To rozhodnutí může přijít v půlce roku a poté už nebudeme muset o výjimky žádat. Ale samozřejmě vytvoříme s ochranáři z Rožnova jakýsi provozní řád sjezdovek," řekl Jiří Bělunek.

Ochranáři Správy chráněné krajinné oblasti však nechtějí, aby severní sjezdovka ještě někdy sloužila lyžařům. "Nejraději bychom v těch místech obnovili původní lesní porost. Aby Lysá hora nevypadala jako pustá pláň," řekl František Jaskula. Ochranáři nechtějí provoz severní sjezdovky poté, co jim studenti Středního zemědělského učiliště v Chrudimi vloni zpracovali přehled škod, které lyžaři za léta lyžování na krkolomné severní sjezdovce způsobili.

Vedoucí územního odboru ministerstva životního prostředí v Ostravě Roman Haluza řekl, že lhůta pro odvolání k výjimce provozu rolby skončí pozítří. "Rolbu lze používat na jižní sjezdovce, pokud bude nejméně dvacet centimetrů sněhu, pouze ve vytyčené oblasti sjezdovky a musí jezdit na ekologický pohon," uvedl některé z podmínek Roman Haluza.

Sjezdovky na Lysé hoře slouží lyžařům od roku 1949. Přestože jsou však zkolaudovány stavby pro sjezdovky a vlek, neexistuje žádný právní doklad o zřízení sjezdovek. Jiří Bělunek však upozornil, že například v letošní teplé zimě se dalo na severní sjezdovce lyžovat pouze jediný den.

Starostovi Starých Hamer, na jejichž katastru je jižní sjezdovka, se příliš protesty ekologických sdružení nelíbí. "Připadá mi, že úředníci jejich námitkám vyhověli. Nechápu tedy, proč protestují. Omezení tam jsou," řekl starosta Ivo Markytán. Dodal, že si myslí, že lyžování na Lysé hoře stejně v budoucnu pozvolna zanikne. "Dnes už jsou lidi pohodlní. Když ochranáři nepovolí na Lysé hoře žádné vjezdy ani ubytování, lidé budou raději pohodlně autem jezdit na Bílou nebo Morávku," míní starosta Starých Hamer.

S tím nesouhlasí Beskydčan: "Severní sjezdovka bude vždy lyžaře lákat. Nelze jinak, než aby zákon přesně vymezil, zda má Lysá sloužit pro lyžování, nebo ne," řekl Leo Košťál. V oblasti nejvyšší moravské hory Praděd mají vleky zajištěnu svou existenci jen do konce května. Tehdy jim totiž vyprší výjimka ze zákona o ochraně přírody, nutná k provozování vleků v Národní přírodní rezervaci Praděd, což je nejvyšší forma ochrany přírody u nás.

Nové výjimky bude přidělovat ve správním řízení ministerstvo životního prostředí. Protože vrcholová partie Jeseníků kolem Pradědu tvoří jedno z nejcennějších území u nás i v Evropě s množstvím endemitů, požaduje Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky určité technické úpravy a omezení provozu tak, aby k poškozování terénu a fauny docházelo co nejméně.

Hnutí Sojka však trvá na okamžitém zákazu všech sjezdovek právě z důvodu nevratného poškozování přírody a navrhuje rozvíjet běžecké lyžování. Obce v oblasti argumentují svou závislostí na turistickém ruchu, který jim především v zimním období plní obecní pokladny. Společné setkání všech zúčastněných stran, které by vedlo k nutným kompromisům, se však zatím neplánuje a rozhodnou tedy výsledky správního řízení.
 


 

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Najdete na iDNES.cz