Pozvánka do zimní Sýrie

aktualizováno 
Luxusem ani čistotou neoplývá, přesto se v ní může leckomu zalíbit. Kromě fantastických kulturních památek totiž nabízí nesmírně levný pobyt. Navíc na horké půdě Blízkého východu je to země prozatím velmi bezpečná.

Jak tam cestovat

Ideálním obdobím pro návštěvu Sýrie je chladnější část roku, kdy zde panují příjemné teploty a hlavní turistické magnety jsou liduprázdné.

Než však do Sýrie odjedete je nutné si v Praze na syrské ambasádě vyřídit povinné vízum. Pokud nemáte v pase izraelské razítko, obdržíte jej zřejmě bez problémů. Pak už nezbývá než vyrazit.

Do Sýrie je možno cestovat po zemi přes Turecko (lze to zvládnout asi za tři dny), nepříliš dražší avšak neúměrně rychlejší je letadlo. Cestování po samotné Sýrii je nejvýhodnější prostřednictvím autobusové dopravy, která zajišťuje velmi rychlou a levnou přepravu po celé zemi.

Na hlavních trasách jezdí celkem pohodlné, klimatizované autobusy, na vedlejších komunikacích pak široká škála dopravních prostředků od starých rozhrkaných minibusů po velkokapacitní moderní taxíky - tzv. mikrobusy. Na zvolenou trasu si přitom můžete na jednom autobusovém nádraží vybírat z několika cenově odlišných variant, přičemž platí zásada čím levněji, tím také pomaleji a méně pohodlněji.

Vlaková doprava v Sýrii je velmi pomalá a málo frekventovaná - lze ji použít spíše jako cestovatelské zpestření anebo noční přesun na větší vzdálenost. Cestování vlastním autem může být dost nebezpečné. Pokud totiž dojde k dopravní nehodě, ze zásady za ni může "bohatý" cizinec a to je pak velký průšvih. V ulicích velkých měst, které jsou doslova ucpány a kde se naprosto nerespektují dopravní předpisy, je tato možnost velmi reálná.Křesťanská obec Malúla v pohoří Antilibanon

Co je tam k vidění

Sýrie překypuje množstvím zajímavých pamětihodností, o jejichž stáří a kulturní ceně se nám Evropanům může jenom zdát.

V muzeích dvou největších měst Damašku a Aleppa se setkáte s unikátními vykopávkami staré Babylonie, která na území dnešní Sýrie zasahovala svým severozápadním okrajem.

Z mladšího antického období zde naleznete velmi zachovalé zbytky několika římských měst. Pod ochranou UNESCO se nacházejí dvě nejvýznamnější – fascinující Palmyra, jejíž ruiny ze žlutého vápence se tyčí v oáze uprostřed pouště, a neméně zajímavá Bosra z tmavého čediče, v jejímž areálu se dodnes bydlí.

Další skupina pamětihodností nám připomíná křesťanskou minulost této země: ve větších městech se nacházejí stále živé křesťanské čtvrtě obývané Armény nebo pokřtěnými Araby, mnohde narazíte na staré byzantské chrámy nebo kláštery, v krajině vás na nejednom místě upoutají siluety středověkých křižáckých hradů z 12. století.

Zajímavé jsou rovněž ryze křesťanské vesnice v pohoří Antilibanon, v nichž se doposud mluví aramejsky – jazykem, kterým byla napsána první Bible, a kterým údajně hovořil sám Ježíš.

MŮŽE SE HODIT

Ubytování
V Sýrii existuje hustá síť hotelů, které se nachází blízko hlavních turistických atrakcí a památek. Ceny jsou ve srovnání s našimi velmi příjemné. Součástí ubytování bývá volně použitelná společná sprcha a kuchyňka.

Peníze
Nejžádanější valutou v Sýrii jsou americké dolary a Eura, které se směňují v oficiálních směnárnách za syrské libry. Na černém trhu, který je ovšem přísně zakázán, je možno získat kurz mnohem výhodnější. Směnu, která není legální, lze provést jen mezi čtyřma očima, protože veksláci mají velký strach z všudypřítomných tajných.

Izrael
Naprosto vyloučeno je v Sýrii projevovat jakékoli sympatie k Izraeli, který je se Sýrií de facto stále ve válečném stavu, neboť nadále okupuje Golanské výšiny. Spojit například návštěvu těchto dvou zemí, která se při pohledu do mapy lákavě nabízí, lze jenom tak, že jako první navštívíte Sýrii a teprve potom přes Jordánsko Izrael. Opačně je to nemožné - od hranice by vás syrská policie v nejlepším případě vykázala.

Hygiena
Vážným problémem spojeným s pobytem v Sýrii je hygiena, která v žádném případě nesplňuje evropská standard. Při pobytu v hotelích a návštěvách toalet je nutno s tímto faktem počítat. Ostražitost je v třeba věnovat také konzumaci potravin. Hlavní zásada je  pít pouze hygienicky balené anebo převařované nápoje, jíst loupané ovoce a jenom čerstvé, tepelně zpracované potraviny.

Očkování
Doporučuje se preventivní očkování proti hepatitidě A (infekční žloutence) a břišnímu tyfu. I tak je ovšem případný intenzivní průjem zcela běžnou a normální záležitostí spjatou s degustací zdejších exotických pokrmů.

Arabská kultura

Hlavní těžiště syrských zajímavostí představuje arabská kultura, která Sýrii vládne více než 1200 let. Její nejcennější projevy jsou soustředěny především do středověkých center dvou největších měst Damašku a Aleppa, které rovněž patří ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO.

Staré části těchto měst jsou typické svými obchodními uličkami zvanými súky, z nichž mnohé se vůbec od středověku nezměnily, dále mešitami, medresami a orientálními paláci jako vystřiženými z pohádek Tisíce a jedné noci.

Na hradbách křižáckého hradu Crac

Bohužel kromě památek a tradiční arabské kultury toho Sýrie příliš víc nenabízí. Mořské pobřeží je nehezké a z větší části nepřístupné díky přítomné armádě, krajina je na mnoha místech zdevastovaná nevkusnými stavebními objekty, přírodní zajímavosti s výjimkou pouště v podstatě chybí.

Jací jsou Syřané

Sýrii obývají téměř výhradně Arabové, vyznávající z velké části islám. Kdo navštíví Sýrii, bude zpravidla mile překvapen, jak dokáží být Arabové přátelští a příjemní.

Syřané nejsou na turisty příliš zvyklí, takže se vůbec nedivte, že budete neustále středem nefalšovaného zájmu a pozornosti. Spousta lidí vás bude chtít pozdravit, vyzvědět, odkud jste a stiskem ruky popřát šťastný pobyt ve své zemi, na kterou jsou velmi hrdi.

Na rozdíl od Marokánců, Tunisanů anebo Egypťanů - tedy Arabů, s nimiž český turista přichází nejčastěji do kontaktu, nabízejí Syřané své služby často nezištně bez požadování bakšiše.Chlebová pec v damašské pekárně

Největší zážitky s místním obyvatelstvem získáte při nákupech na tržištích, kde se nabízí nepřeberný sortiment zboží všeho druhu. Zásadou číslo jedna je smlouvání, zásadou číslo dvě znalost arabských znaků pro číslovky. Nákup čehokoli je třeba brát především jako společenskou událost spjatou s přátelskou konverzací a mnohdy také pozváním na čaj nebo pravou arabskou kávu ovoněnou kardamonem.

Zcela běžným konverzačním jazykem je angličtina, starší lidé umějí i francouzsky, popřípadě rusky. Řada Syřanů studovala i u nás, takže není úplně výjimečné, když na vás někdo promluví lámanou češtinou. Umět se dorozumět je velmi důležité, neboť v Sýrii narazíte jen málokde na texty psané latinkou.

Zatím bezpečná země

V Sýrii je bezpečněji než na ulicích v Praze, nehrozí zde atentáty, loupežná přepadení ani únosy. Zdejší totalitní polovojenský režim s všudypřítomnou oficiální i tajnou policií a vojskem vzbuzuje u místních obyvatel respekt a dokáže zajišťovat turisty tolik ceněný klid a pořádek.

Návštěvníky Sýrie překvapí i náboženská tolerance obyvatel vůči nemuslimům, která je dána mnohasetletou tradicí soužití s vyznavači jiné víry, především s početnou komunitou křesťanů. Proto ani ženy nemusí mít z návštěvy Sýrie zbytečné obavy.

 

V syrské poušti

Antický areál v Palmyře

Křesťanská obec Malúla v pohoří Antilibanon

Chlebová pec v damašské pekárně

Na hradbách křižáckého hradu Crac

Kovotepecká dílna v Aleppu

Autoři:


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...Najdete na iDNES.cz