Turisté na gumovém raftu měli při pozorování velryb na Antarktickém poloostrově neuvěřitelné štěstí. Několik metrů od jejich člunu máchla několikrát svou enormní ocasní ploutví velryba hrbatá, až je málem smetla. | foto: Profimedia.cz

Zážitek, na který se nezapomíná. Velryba turistům málem smetla člun

  • 11
Tomu se říká fotoúlovek. Profesionální fotograf Tony Beck z Ottawy v Kanadě zachytil při pozorování velryb na Antarktickém poloostrově úžasnou momentku. Několik metrů od jednoho nafukovacího člunu se vynořila velryba hrbatá a máchla enormní ocasní ploutví tak mohutně, že se plavidlo úplně otřáslo.

Jakmile keporkak, jak se také velrybě hrbaté říká, opět zmizel pod hladinou, turisté s úlevou vydechli. 

"Tahle situace mě naučila očekávat neočekávané. Lidé na člunu se usmívali, mnozí jásali a smáli se," uvedl ke svým záběrům osmapadesátiletý turistický průvodce pro britský Daily Mail.

Keporkaci měří průměrně 14 až 15 metrů a váží obvykle kolem 25 až 30 tun, největší jedinci až 40 tun. Mají extrémně silnou ocasní ploutev, s jejíž pomocí se mohou navzdory velké hmotnosti vynořit téměř celí z vody. Živí se hlavně krilem (drobní korýši) či malými rybami.

"Většinou se velryby objevily těsně nad hladinou, aby prudce vydechly vzduch a pak se znovu na minutku či dvě ponořily. Poté, co tohle zopakovaly několikrát, zatímco si hledaly potravu, se nakonec prohnuly a ponořily. A kdykoli vidím velrybu tohle udělat, je mi jasné, že ocas se vymrští nad hladinu," dodal Tony Beck s tím, že takový moment je vždy adrenalinovým zážitkem pro přihlížející.