Na Pouzdřanské stepi právě kvete unikátní katrán tatarský

Na Pouzdřanské stepi právě kvete unikátní katrán tatarský | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Pouzdřanská step, botanická konkurence Pálavy

  • 2
Nepropásněte ten pravý okamžik a vypravte se ještě tento víkend na jižní Moravu do Pouzdřanské stepi. Právě teď se vám naskytne ojedinělá příležitost spatřit mohutné rozkvetlé koule katránu tatarského, podivuhodné rostliny, přezdívané stepní běžec.

Pouzdřanská step, konkurence Pálavy

Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step a Kolby (navazující pásmo lesostepi a dubových hájů) představuje svým způsobem konkurenci nedaleké Pálavě, protože během časného jara se díky kosatcům, hlaváčkům, kostřavám a koniklecům stává častým cílem výletů. Oblast je zároveň jednou z nejbohatších lokalit katránu na našem území.

Neobyčejné poklady tají i zdejší hmyzí říše. Vše navíc doplňuje vynikající rozhled do okolí. Takže si tu společně s amatérskými botaniky dávají dostaveníčka také nadšení entomologové a vůbec všichni obdivovatelé přírodních krás.

Pouzdřanská stepPouzdřanská stepPouzdřanská step

Posel z východu

Katrán tatarský

je zařazen mezi silně ohrožené druhy rostlin ČR. Je zahrnutý v tzv. Červené knize vyšších rostlin ČR a SR. Katrán také patří mezi druhy chráněné evropskou legislativou (NATURA 2000).

Již druhové jméno katránu tatarského v sobě nese nádech vzdálených krajů. A skutečně, hlavní domovinu katránu tvoří kraje rozprostírající se na východ od našich hranic: panonská oblast, tedy maďarské "puszty" a dále roviny východní Evropy. Jižní Morava se pro něj stala západní hranicí výskytu. Rostlina, která u nás patří k silně ohroženým druhům, opravdu působí exotickým dojmem, zejména nyní, když je obsypána stovkami drobných bílých kvítků.

Stejně jako specifický vzhled a výrazná vůně je u katránu pozoruhodná závěrečná fáze vývoje byliny. Na podzim, s koncem vegetačního období, totiž svrchní část rostliny odumře a odtrhne se od půdy. Vítr pak žene uschlé katrány po zemi stepí, což vyvolává dojem volně se valících koulí. Odtud tedy pramení označení stepní běžec. Katránu ovšem tato vlastnost zaručuje to nejdůležitější - rozmnožení. Neboť při zdánlivě bezcílném "běhu" se z něj uvolňují semena.

Jižní a jihozápadní stráně Pouzdřanské stepi – zde se nejvíce daří kavylůmPouzdřanská stepPouzdřanská step

V zajetí větru a kavylů

Přestože období květu katránu nyní dosáhlo svého vrcholu, o svůj prostor pod sluncem se hlásí další skvosty. Na rozhraní holých částí rezervace a lesního porostu zrovna rozkvetly velmi dekorativní a nápadné třemdavy bílé.

Naopak příkré jižní stráně se doslova vlní v záplavě stébel typických stepních trav - kavylů sličných. Vypadá to, jakoby se celé svahy pohybovaly do rytmu, který odměřují nárazy větru.

Pouzdřanská step

Může se hodit

Jak se tam dostat
Přístup na Pouzdřanskou step je snadný: osobním vlakem z Brna či Břeclavi do zastávky Pouzdřany. Odtud pokračovat modrým značením přímo vzhůru a po přibližně kilometru chůze se ocitnete ve stepním ráji. Motoristům také doporučuji zaparkovat poblíž železniční zastávky.

Kam ještě za stepním běžcem
Výskyt katránu tatarského se v České republice neomezuje pouze na Pouzdřanskou step. Mezi další naleziště patří například blízké Čejkovické Špidláky nebo Dunajovické kopce. Katrán tatarský není naším jediným zástupcem stepních běžců (tedy rostlin se shodným způsobem rozmnožování) - obdobně tak činí i máčka ladní a šater latnatý.


Zdroj: Mapy © PLANstudio