Choma v Zambii (březen 2010)

Choma v Zambii (březen 2010) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Poutníci k Viktoriiným vodopádům objeví český vrt, knihy i záchodky

  • 7
Zambie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Dobrodruh Emil Holub nebyl jediný, kdo zanechal v africké Zambii výraznou "českou stopu". Cestovatelé na ni narazí třeba i v malém městě Choma na půli cesty z metropole Lusaky do Livingstonu. Najdou ji v místním muzeu - v podobě nového vrtu s pitnou vodou a také na záchodech. O pár ulic dál stojí dokonce i české centrum.

To zřídil místní usedlík Chibwe Kaoma, který v 80. a 90. letech minulého století studoval a žil v Česku. V bíle omítnuté budově s obrovským nápisem Czech Centre umístil kromě česky i anglicky psaných knih také nástěnky kupříkladu s informacemi o slavném cestovateli Holubovi.

České centrum v Chomě v Zambii (březen 2010)České centrum v zambijské Chomě (březen 2010)

"Chtěl jsem informační centrum, kde se mohou obyvatelé Zambie dozvědět něco o České republice, třeba o české technologii či tradici," vysvětlil Kaoma s tím, že centrum vzniklo na základě poptávky místních. "Často se mě na Česko ptali, tak jsem se rozhodl, že jim ty informace zpřístupníme. Poradíme jim třeba, i jak a kde získat víza," dodal.

České záchody a vodní vrt

Jen o pár ulic dál stojí malé upravené muzeum, které mapuje historii a kulturu kmene Tonga. Ještě před pár lety přitom bojovalo kvůli nedostatku peněz o přežití. Pak ale přišli Češi s rozvojovým projektem. Chudá Zambie totiž patří mezi osm takzvaně prioritních zemí a česká vláda tam v rámci zahraniční rozvojové spolupráce pomáhá s mnoha projekty.

Emil Holub

Český cestovatel Emil Holub se zapsal do historie Zambie tím, že jako první podrobně zmapoval Viktoriiny vodopády a popsal kulturu a zvyky místních kmenů. Před muzeem v Livingstonu (nedaleko vodopádů) má bustu a nově otevřenou výstavu, která potrvá měsíc (více se dočtete zde)

V muzeu Češi pomohli svými penězi mimo jiné vylepšit expozice a pořídili tam důstojné toalety.

"Je to zdánlivá maličkost, ale hraje velkou roli, protože Choma leží na polovině cesty mezi Lusakou a Livingstone a stala se populární zastávkou turistů, kteří směřují na Viktoriiny vodopády," přiblížila Zuzana Beranová z české ambasády v sousedním Zimbabwe (v Zambii český zastupitelský úřad není, pozn. red).

A to, že záchody zařídili opravdu Češi, nepřehlédne žádný návštěvník. Nálepka se jménem České republiky nechybí nad vstupem do toalet a místní je umístili i na splachovací nádrže.

Zvyky kmene pohřbila přehrada

Další důležitou stopu Češi zanechali na pozemku muzea, a to vodní vrt s pitnou vodou. Přístup k čisté a nezávadné vodě totiž není v Africe vůbec samozřejmostí. Voda z vrtu přitom slouží nejen návštěvníkům k napití, ale pomůže muzeu i snížit účty za vodu v období sucha.

Už nyní prý láká do muzea školní výlety ze širokého okolí. Její nezávadnost minulý týden prověřil i český ministr zahraničí Jan Kohout, který se jí napil při slavnostním otevření vrtu.

Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě, na snímku toalety, které zaplatila česká vláda. (březen 2010)Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě. (březen 2010)

A proč se vláda rozhodla podpořit zrovna muzeum v Chomě? "Naším cílem bylo posílení ekonomické stability regionu," vysvětlila Beranová. Muzeum totiž slouží zároveň jako středisko pro řemesla a návštěvníci si tam mohou kromě prohlédnutí artefaktů také koupit výrobky řemeslníků z kmene Tonga.

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Tradice a zvyky tohoto kmene přitom zanikají. Úpadek začal už v 50. letech minulého století, kdy koloniální vláda postavila na řece Zambezi jedno z největších vodních děl světa - přehradu Kariba. Vznikla na území, které obýval tento kmen a jeho příslušníci se museli kvůli megalomanské stavbě vystěhovat.

"Africké společnosti jsou založeny na klanech a rozšířených rodinách a kvůli přesídlení se tradiční klanové struktury roztříštily. Kvůli násilné asimilaci mezi ostatní kmenové skupiny zanikají zvyky i jazyk kmene Tonga," podotkla Zuzana Beranová.

Mapa Zambie