Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poutníci k Viktoriiným vodopádům objeví český vrt, knihy i záchodky

  20:48aktualizováno  15. března 9:39
Zambie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Dobrodruh Emil Holub nebyl jediný, kdo zanechal v africké Zambii výraznou "českou stopu". Cestovatelé na ni narazí třeba i v malém městě Choma na půli cesty z metropole Lusaky do Livingstonu. Najdou ji v místním muzeu - v podobě nového vrtu s pitnou vodou a také na záchodech. O pár ulic dál stojí dokonce i české centrum.

Choma v Zambii (březen 2010) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

To zřídil místní usedlík Chibwe Kaoma, který v 80. a 90. letech minulého století studoval a žil v Česku. V bíle omítnuté budově s obrovským nápisem Czech Centre umístil kromě česky i anglicky psaných knih také nástěnky kupříkladu s informacemi o slavném cestovateli Holubovi.

České centrum v Chomě v Zambii (březen 2010)České centrum v zambijské Chomě (březen 2010)

"Chtěl jsem informační centrum, kde se mohou obyvatelé Zambie dozvědět něco o České republice, třeba o české technologii či tradici," vysvětlil Kaoma s tím, že centrum vzniklo na základě poptávky místních. "Často se mě na Česko ptali, tak jsem se rozhodl, že jim ty informace zpřístupníme. Poradíme jim třeba, i jak a kde získat víza," dodal.

České záchody a vodní vrt

Jen o pár ulic dál stojí malé upravené muzeum, které mapuje historii a kulturu kmene Tonga. Ještě před pár lety přitom bojovalo kvůli nedostatku peněz o přežití. Pak ale přišli Češi s rozvojovým projektem. Chudá Zambie totiž patří mezi osm takzvaně prioritních zemí a česká vláda tam v rámci zahraniční rozvojové spolupráce pomáhá s mnoha projekty.

Emil Holub

Český cestovatel Emil Holub se zapsal do historie Zambie tím, že jako první podrobně zmapoval Viktoriiny vodopády a popsal kulturu a zvyky místních kmenů. Před muzeem v Livingstonu (nedaleko vodopádů) má bustu a nově otevřenou výstavu, která potrvá měsíc (více se dočtete zde)

V muzeu Češi pomohli svými penězi mimo jiné vylepšit expozice a pořídili tam důstojné toalety.

"Je to zdánlivá maličkost, ale hraje velkou roli, protože Choma leží na polovině cesty mezi Lusakou a Livingstone a stala se populární zastávkou turistů, kteří směřují na Viktoriiny vodopády," přiblížila Zuzana Beranová z české ambasády v sousedním Zimbabwe (v Zambii český zastupitelský úřad není, pozn. red).

A to, že záchody zařídili opravdu Češi, nepřehlédne žádný návštěvník. Nálepka se jménem České republiky nechybí nad vstupem do toalet a místní je umístili i na splachovací nádrže.

Zvyky kmene pohřbila přehrada

Další důležitou stopu Češi zanechali na pozemku muzea, a to vodní vrt s pitnou vodou. Přístup k čisté a nezávadné vodě totiž není v Africe vůbec samozřejmostí. Voda z vrtu přitom slouží nejen návštěvníkům k napití, ale pomůže muzeu i snížit účty za vodu v období sucha.

Už nyní prý láká do muzea školní výlety ze širokého okolí. Její nezávadnost minulý týden prověřil i český ministr zahraničí Jan Kohout, který se jí napil při slavnostním otevření vrtu.

Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě, na snímku toalety, které zaplatila česká vláda. (březen 2010)Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě. (březen 2010)

A proč se vláda rozhodla podpořit zrovna muzeum v Chomě? "Naším cílem bylo posílení ekonomické stability regionu," vysvětlila Beranová. Muzeum totiž slouží zároveň jako středisko pro řemesla a návštěvníci si tam mohou kromě prohlédnutí artefaktů také koupit výrobky řemeslníků z kmene Tonga.

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Tradice a zvyky tohoto kmene přitom zanikají. Úpadek začal už v 50. letech minulého století, kdy koloniální vláda postavila na řece Zambezi jedno z největších vodních děl světa - přehradu Kariba. Vznikla na území, které obýval tento kmen a jeho příslušníci se museli kvůli megalomanské stavbě vystěhovat.

"Africké společnosti jsou založeny na klanech a rozšířených rodinách a kvůli přesídlení se tradiční klanové struktury roztříštily. Kvůli násilné asimilaci mezi ostatní kmenové skupiny zanikají zvyky i jazyk kmene Tonga," podotkla Zuzana Beranová.

Mapa ZambieNejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz