Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poutníci k Viktoriiným vodopádům objeví český vrt, knihy i záchodky

  20:48aktualizováno  15. března 9:39
Zambie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Dobrodruh Emil Holub nebyl jediný, kdo zanechal v africké Zambii výraznou "českou stopu". Cestovatelé na ni narazí třeba i v malém městě Choma na půli cesty z metropole Lusaky do Livingstonu. Najdou ji v místním muzeu - v podobě nového vrtu s pitnou vodou a také na záchodech. O pár ulic dál stojí dokonce i české centrum.

Choma v Zambii (březen 2010) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

To zřídil místní usedlík Chibwe Kaoma, který v 80. a 90. letech minulého století studoval a žil v Česku. V bíle omítnuté budově s obrovským nápisem Czech Centre umístil kromě česky i anglicky psaných knih také nástěnky kupříkladu s informacemi o slavném cestovateli Holubovi.

České centrum v Chomě v Zambii (březen 2010)České centrum v zambijské Chomě (březen 2010)

"Chtěl jsem informační centrum, kde se mohou obyvatelé Zambie dozvědět něco o České republice, třeba o české technologii či tradici," vysvětlil Kaoma s tím, že centrum vzniklo na základě poptávky místních. "Často se mě na Česko ptali, tak jsem se rozhodl, že jim ty informace zpřístupníme. Poradíme jim třeba, i jak a kde získat víza," dodal.

České záchody a vodní vrt

Jen o pár ulic dál stojí malé upravené muzeum, které mapuje historii a kulturu kmene Tonga. Ještě před pár lety přitom bojovalo kvůli nedostatku peněz o přežití. Pak ale přišli Češi s rozvojovým projektem. Chudá Zambie totiž patří mezi osm takzvaně prioritních zemí a česká vláda tam v rámci zahraniční rozvojové spolupráce pomáhá s mnoha projekty.

Emil Holub

Český cestovatel Emil Holub se zapsal do historie Zambie tím, že jako první podrobně zmapoval Viktoriiny vodopády a popsal kulturu a zvyky místních kmenů. Před muzeem v Livingstonu (nedaleko vodopádů) má bustu a nově otevřenou výstavu, která potrvá měsíc (více se dočtete zde)

V muzeu Češi pomohli svými penězi mimo jiné vylepšit expozice a pořídili tam důstojné toalety.

"Je to zdánlivá maličkost, ale hraje velkou roli, protože Choma leží na polovině cesty mezi Lusakou a Livingstone a stala se populární zastávkou turistů, kteří směřují na Viktoriiny vodopády," přiblížila Zuzana Beranová z české ambasády v sousedním Zimbabwe (v Zambii český zastupitelský úřad není, pozn. red).

A to, že záchody zařídili opravdu Češi, nepřehlédne žádný návštěvník. Nálepka se jménem České republiky nechybí nad vstupem do toalet a místní je umístili i na splachovací nádrže.

Zvyky kmene pohřbila přehrada

Další důležitou stopu Češi zanechali na pozemku muzea, a to vodní vrt s pitnou vodou. Přístup k čisté a nezávadné vodě totiž není v Africe vůbec samozřejmostí. Voda z vrtu přitom slouží nejen návštěvníkům k napití, ale pomůže muzeu i snížit účty za vodu v období sucha.

Už nyní prý láká do muzea školní výlety ze širokého okolí. Její nezávadnost minulý týden prověřil i český ministr zahraničí Jan Kohout, který se jí napil při slavnostním otevření vrtu.

Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě, na snímku toalety, které zaplatila česká vláda. (březen 2010)Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě. (březen 2010)

A proč se vláda rozhodla podpořit zrovna muzeum v Chomě? "Naším cílem bylo posílení ekonomické stability regionu," vysvětlila Beranová. Muzeum totiž slouží zároveň jako středisko pro řemesla a návštěvníci si tam mohou kromě prohlédnutí artefaktů také koupit výrobky řemeslníků z kmene Tonga.

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Tradice a zvyky tohoto kmene přitom zanikají. Úpadek začal už v 50. letech minulého století, kdy koloniální vláda postavila na řece Zambezi jedno z největších vodních děl světa - přehradu Kariba. Vznikla na území, které obýval tento kmen a jeho příslušníci se museli kvůli megalomanské stavbě vystěhovat.

"Africké společnosti jsou založeny na klanech a rozšířených rodinách a kvůli přesídlení se tradiční klanové struktury roztříštily. Kvůli násilné asimilaci mezi ostatní kmenové skupiny zanikají zvyky i jazyk kmene Tonga," podotkla Zuzana Beranová.

Mapa Zambie
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Najdete na iDNES.cz