Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potápění v jezeře Issyk-kul

  17:47aktualizováno  17:47
Na potápění v horském jezeře Issyk-kul v pohoří Ťan-Šan ve středoasijském Kyrgyzstánu Petr Adámek ze Vsetína nikdy nezapomene. Třiatřicetiletý milovník extrémních sportů a prezident vsetínské sekce vizovického potápěčského klubu Keson našel nabídku k přístrojovému potápění v jezeře, které je ve výšce šestnáct set dvacet metrů na internetu. "Plánovanému ponoru jsme začali říkat potápění na Sněžce, protože jezero leží v pohoří Ťan-Šan ve stejné výšce," vysvětluje Petr Adámek. Před příjezdem na místo však netušil, co jej u vysokohorského jezera čeká.

"Své přístroje jsem si nebral. V prospektech slibovali veškeré vybavení," vzpomíná. Jaké však bylo jeho překvapení, když přijel k jezeru, které lemovalo několik desítek vraků lodí, jedno rozpadlé molo a maringotka. "Místní lidé vůbec nevěděli, o čem mluvím. Když jsem se odvolával na jachtový klub, který na internetu potápění inzeroval, ukázali mi stříbrně natřenou maringotku," říká Adámek.

Místní jacht klub však nebyl posledním překvapením, které jej čekalo. "Když jsem se ptal, kde mají nějaké vybavení k potápění, bylo mi řečeno, že za padesát dolarů vše do dvou dnů seženou," kroutí hlavou Adámek. Padesát dolarů se podle jeho zkušeností platí na plážích Miami ve Spojených státech, nebo za týdenní potápění v Chorvatsku. "Za dva dny vybavení opravdu přivezli. Ale takovou výstroj si snad nepamatují ani svazarmovští potapěči před dvaceti lety u nás. Hasičské flašky, celoobličejové masky, šnorchly vyrobené z duralových stanových tyček," popisuje neuvěřitelnou výzbroj Adámek.

O instrukcích před vlastním potápěním prý nebyla ani řeč. "Oni jsou takoví zapálení sportovci, ale nějaká pravidla nemají. Potápějí se, pokud to jde. Stylem pokusů a chyb," vysvětluje. Přitom potápění v horských jezerech má podle něj úplně specifická pravidla. "Je to jiné než v moři. Kvůli dusíku, který se shromažďuje v těle, je nebezpečné se v horách vynořit ihned na hladinu. To by člověk hned umřel. Funguje to jako s otevřenou kofolou. Dusík se snaží z těla prudce vyšumět, a tak narušuje tkáň," popisuje účinky neodborného potápění v horách Adámek.

Ne vždy příjemné zážitky však zcela eliminovalo nadšení přírodními krásami. "Je to neprozkoumaný kus nádherné přírody. S moderním potápěčským vybavením to je země budoucnosti. Pokud se mi tam podaří dostat moderní výstroj, chtěl bych se na Issyk-kul vrátit," říká Adámek.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz