Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potápění na Lefkadě: sen v podvodním světě

  8:01aktualizováno  8:01
O potápění v Řecku by se dala napsat kniha. Kdo by čekal strhující vyprávění o zážitcích pod vodou, byl by zklamán. Potěšeni by naopak byli všichni ti, kteří mají rádi historky s neuvěřitelnými zápletkami, které hlavní hrdiny mnohdy dohání až k pokraji šílenství a beznaděje.
Potápěči

Potápěči | foto: Radko Pospíšil

Jednak je to vlastní naturel Řeků, kteří považují obecně své služby za naprosto dokonalé, kdy není nutné nic zaběhnutého měnit, a jednak je to dobře známá skutečnost, že je individuální potápění v této zemi hodně omezené, ne-li skoro nemožné.

K prvnímu tvrzení není co dodat. Po pravdě řečeno - s výjimkou právě takových činností, mezi které provozování potápěčské základny patří, jim můžeme tu pohodu a klid, které z nich vyzařují, jenom závidět.

Druhé tvrzení však začíná mít v současné době vážné trhliny a věřte nebo ne, začíná se blýskat na lepší časy. Pověstná bílá mapa zakázaných míst, která pokrývala odhadem 90 % možných terénů, se rapidně scvrkává a pokud se jedná o Lefkadu, dnes je situace skoro opačná.

"Co se děje? Oni už nemají strach o amfory?" zeptá se určitě každý z nás. Mají, ale museli uznat, že je situace neudržitelná a je nutno stará a pohodlná dogmata zrevidovat, pokud chtějí Řecko i nadále prezentovat jako zemi stvořenou pro turisty, s moderní infrastrukturou a službami.

Přístrojové potápění je díky technice a pečlivě propracovaným kurzům stále dostupnější a zažívá v současné době obrovský rozmach. Bylo proto jen otázkou času, kdy začneme jezdit poznávat podvodní svět i do této krásné země.

Novinky v potápění na Lefkadě

Pojďme tedy nahlédnout, co nového na zmíněné Lefkadě. Pro individuální potápění platí povinnost zaevidovat se na kapitanátě ostrova, kde je nutno prokázat odbornou kvalifikaci, uvést registrační číslo člunu a uhradit velmi mírný administrativní poplatek.

Budete seznámeni s místy, kde je potápění zakázáno a s povinností zavolat na kapitanát před každým vyplutím, kdy je nutno specifikovat lokalitu, do které míříte, počet potápěčů a předpokládaný čas setrvání na místě. Vše je vyřízeno do dvou hodin. Pokud máte vlastní kompresor na plnění lahví a víte kam jet na ponor, nemělo by už nic stát v cestě.

Ne všichni však vlastní člun, kompresor, kompletní výstroj a odhodlání poradit si s jakoukoliv situací. Mnoho klientů také přilétá na Lefkadu letadlem a rádi by využili místní kompletní servis. Proto vznikla již před třemi lety myšlenka zřídit na ostrově dobře fungující potápěčskou základnu a školu, která by splňovala náročné požadavky jak ze strany mezinárodních potápěčských organizací, tak ze strany řeckých zákonů. Dnes je tento sen skutečností.

Spojenými silami rakouských, českých a řeckých potápěčů vznikla na Lefkadě nová základna a škola. Sídlo má v letovisku Nidri a uskutečňuje atraktivní túry jak pro kvalifikované potápěče, tak i naprosté začátečníky od 12 let.

Pro zkušené potápěče, jednotlivce i skupiny, jsou připraveny terény různého charakteru a obtížnosti včetně možnosti nočních ponorů. Začátečníci si rovněž přijdou na své. Jednak ocení krásu světa pod hladinou, který se jim zde nabízí, a jednak budou stále pod dohledem česky mluvícího instruktora, který jim vše krok za krokem vysvětlí, aby jejich první nesmělý krůček byl tím nejlepším předpokladem pro vstup do kouzelného světa potápění.

A věřte, že tu je co nabídnout. Oblast jihovýchodního pobřeží Lefkady s řadou ostrovů a ostrůvků nabízí až nebývalou rozmanitost a pestrost terénů od těch nejjednodušších až po kolmé stěny spadající do hloubky kolem 80 metrů.

Autoři:


Témata: Řecko

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Najdete na iDNES.cz