Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poštovna na Sněžce? Až v létě

  14:27aktualizováno  14:27
Nová poštovna, která má nahradit zbouranou Českou boudu, nevyroste na vrcholu Sněžky ani letos. Kvůli průtahům se získáním stavebního povolení a problémům s výrobou některých stavebních dílů musela investorka montáž proskleného objektu odložit na příští rok.

Nová poštovna na Sněžce - vizualizace. Autor projektu. H.R.A. Hofffman Rajniš Architekti - Ing.arch. Patrik Hoffma, prof.Ing.arch. Martin Rajniš. | foto: www.vize.com

"Teprve minulý týden jsme dokončili spodní část pro technické zázemí, nad kterou vyroste dřevěná konstrukce poštovny, jejíž montáž si vyžádá přibližně osm týdnů. Nemůžeme riskovat, že nás zaskočí špatné počasí a poštovna zůstane na Sněžce přes zimu rozestavěná. Extrémní klimatické podmínky by ji zničily,“ uvedl Pavel Klimeš, jehož firma stavbu nové poštovny zajišťuje.

Stavbaři proto dokončenou spodní část stavby ve sklepních prostorách zdemolované České boudy pouze zazimují a na vrchol nejvyšší české hory se vrátí až příští rok na jaře.

Stavba se odkládá už podruhé

Další odklad montáže poštovny znamená už druhé významné zdržení při jejím budování. Původně měla novostavba stát už vloni v létě.

Soukromá investorka však získala po dlouhých jednáních teprve v květnu souhlas správců Krkonošského národního parku s její podobou a když si spočítala, kolik času jí zabere obstarání všech potřebných povolení a výroba stavebnicové konstrukce, zjistila, že by mohla stavbu zahájit nejdřív v listopadu. A to už stavební práce na Sněžce nepřipadaly v úvahu.

"Letos stavbu zkomplikovaly průtahy při vydávání stavebního povolení, které jsme získali až v červenci, a pozdní dodávky některých kovových stavebních dílů. A aby toho nebylo málo, na podzim nám nepřálo ani počasí,“ sdělila investorka Jaroslava Skrbková.

Stavbaři mají v této chvíli nakoupeno devadesát procent potřebného materiálu včetně hotových komponentů. V hale již sestavili základní kostru zkušebního dílu, kterou v nejbližších týdnech dokončí, a začnou sestavovat větší stavební prvky, které jarní montážní práce urychlí.

Studie nové poštovny na Sněžce

Dokončení? Léto 2007

"Bude záležet na počasí, ale chtěli bychom začít v květnu a do dvou měsíců mít hrubou stavbu smontovanou. Hned potom přijde na řadu elektroinstalce a vnitřní vybavení. V této chvíli nevím o ničem, co by mohlo dokončení poštovny v příštím roce ohrozit,“ řekl Klimeš.

Moderně pojatý objekt podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana se bude vrcholu nejvyšší české hory dotýkat jen prostřednictvím deseti patek, takže převážná část jeho podlahy se bude jakoby vznášet nad povrchem hory.

Originální dřevěná konstrukce zpevněná proti poryvům větru vnitřními ocelovými táhly bude mít plášť ze zdvojeného skla a vnější izolované dřevěné žaluzie, jejichž otevíráním a zavíráním bude možné dát objektu podobu moderní stavby i obyčejné dřevěné boudy.

Nová poštovna nabídne turistům vyhlídkovou terasu s expozicí dokumentů o přírodě a historii Krkonoš, poštovní služby i možnost zakoupení základního občerstvení a suvenýrů.

Čtěte proměny nejvyšší české hory ve Stroji času: Od dřevěnic k prosklenému kvádru

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Úzkokolejka na severu zápasila s větrem i osudem

Lokomotiva T47 s vagony řady Balm/ú odjíždí z nádraží Frýdlant do Heřmanic

Dnes se podíváme do nejsevernějších končin Česka, do Frýdlantského výběžku. Právě tam, z Frýdlantu v Čechách do...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Najdete na iDNES.cz