Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poštovna na Sněžce? Až v létě

  14:27aktualizováno  14:27
Nová poštovna, která má nahradit zbouranou Českou boudu, nevyroste na vrcholu Sněžky ani letos. Kvůli průtahům se získáním stavebního povolení a problémům s výrobou některých stavebních dílů musela investorka montáž proskleného objektu odložit na příští rok.

Nová poštovna na Sněžce - vizualizace. Autor projektu. H.R.A. Hofffman Rajniš Architekti - Ing.arch. Patrik Hoffma, prof.Ing.arch. Martin Rajniš. | foto: www.vize.com

"Teprve minulý týden jsme dokončili spodní část pro technické zázemí, nad kterou vyroste dřevěná konstrukce poštovny, jejíž montáž si vyžádá přibližně osm týdnů. Nemůžeme riskovat, že nás zaskočí špatné počasí a poštovna zůstane na Sněžce přes zimu rozestavěná. Extrémní klimatické podmínky by ji zničily,“ uvedl Pavel Klimeš, jehož firma stavbu nové poštovny zajišťuje.

Stavbaři proto dokončenou spodní část stavby ve sklepních prostorách zdemolované České boudy pouze zazimují a na vrchol nejvyšší české hory se vrátí až příští rok na jaře.

Stavba se odkládá už podruhé

Další odklad montáže poštovny znamená už druhé významné zdržení při jejím budování. Původně měla novostavba stát už vloni v létě.

Soukromá investorka však získala po dlouhých jednáních teprve v květnu souhlas správců Krkonošského národního parku s její podobou a když si spočítala, kolik času jí zabere obstarání všech potřebných povolení a výroba stavebnicové konstrukce, zjistila, že by mohla stavbu zahájit nejdřív v listopadu. A to už stavební práce na Sněžce nepřipadaly v úvahu.

"Letos stavbu zkomplikovaly průtahy při vydávání stavebního povolení, které jsme získali až v červenci, a pozdní dodávky některých kovových stavebních dílů. A aby toho nebylo málo, na podzim nám nepřálo ani počasí,“ sdělila investorka Jaroslava Skrbková.

Stavbaři mají v této chvíli nakoupeno devadesát procent potřebného materiálu včetně hotových komponentů. V hale již sestavili základní kostru zkušebního dílu, kterou v nejbližších týdnech dokončí, a začnou sestavovat větší stavební prvky, které jarní montážní práce urychlí.

Studie nové poštovny na Sněžce

Dokončení? Léto 2007

"Bude záležet na počasí, ale chtěli bychom začít v květnu a do dvou měsíců mít hrubou stavbu smontovanou. Hned potom přijde na řadu elektroinstalce a vnitřní vybavení. V této chvíli nevím o ničem, co by mohlo dokončení poštovny v příštím roce ohrozit,“ řekl Klimeš.

Moderně pojatý objekt podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana se bude vrcholu nejvyšší české hory dotýkat jen prostřednictvím deseti patek, takže převážná část jeho podlahy se bude jakoby vznášet nad povrchem hory.

Originální dřevěná konstrukce zpevněná proti poryvům větru vnitřními ocelovými táhly bude mít plášť ze zdvojeného skla a vnější izolované dřevěné žaluzie, jejichž otevíráním a zavíráním bude možné dát objektu podobu moderní stavby i obyčejné dřevěné boudy.

Nová poštovna nabídne turistům vyhlídkovou terasu s expozicí dokumentů o přírodě a historii Krkonoš, poštovní služby i možnost zakoupení základního občerstvení a suvenýrů.

Čtěte proměny nejvyšší české hory ve Stroji času: Od dřevěnic k prosklenému kvádru

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Najdete na iDNES.cz