Posmrtný klid námořníků nebude rušen

Američtí lovci pokladů si musejí nechat zajít chuť na zlato ve dvou španělských lodích potopených v roce 1802 a 1750 v amerických pobřežních vodách. Rozhodl o tom dnes bez dalšího komentáře americký nejvyšší soud.Podle soudu patří potopené vraky lodí El Juno a La Galga nadále Španělsku a vyzvednutí pokladu v podobě 700.000 vzácných stříbrných mincí oceňovaných na půl miliardy dolarů by narušilo posmrtný klid více než 450 španělských námořníků a vojáků, kteří při zkáze zahynuli.


O vyzdvižení a vlastnictví pokladu usiluje společnost Sea Hunt podle starého námořního zvykového práva, že nálezce si může podržet vše, co na dně moře objeví. Společnost se těší podpoře státu Virginie, u jejíchž břehů El Juno ve značné hloubce leží. La Galga šla ke dnu v mělkých vodách státu Maryland.Kromě výroku nejvyššího soudu se na obě lodi vztahuje opatření o ochraně cenností ve ztroskotaných plavidlech a letounech, které podepsal krátce před ukončením funkčního období prezident Bill Clinton.

Opatření podle odborníků vyjadřují obavy z rabování pokladů, které může usnadnit moderní technika, s jejíž pomocí lze nalézt cokoli.Jen na dně pobřežních vod Floridy, která kdysi patřila Španělsku, spočívá 250 španělských obchodních lodí. Další stovky válečných a dopravních plavidel se potopily v hlubokých vodách, ale ty jsou většinou stranou zájmu profesionálních a dokonale vybavených hledačů pokladů.Za odstrašující příklad rabování je považován případ lodi Nuestra Seňora de Atocha, kterou objevil v roce 1985 Mel Fischer a odnesl si z ní cennosti za 400 miliónů dolarů.
   

 

Ne vždy přináší zlaté mince štěstí.