Lhota

Lhota | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslední prázdninové koupání: vyhněte se Zákupům a Plumlovu

  • 7
Poslední prázdninový týden je stále dost přírodních koupališť, kde se lze koupat bez obav. Jedno z nejčistších koupání v republice nabízí jihočeské Lipno. Ve většině regionů jsou ale i místa, kterým by se rekreanti měli obloukem vyhnout, např. Plumlov či Žermanická přehrada.

Třeba obyvatelé a návštěvníci hlavního města si však s výjimkou hostivařské přehrady, kde jsou sinice, mohou závěrečné letní koupání užívat ve všech přírodních koupalištích. I ve středních Čechách je voda dobrá.

Proti minulému týdnu se situace na některých místech dokonce mírně zlepšila, například na poděbradském jezeře.

Nejkvalitnější vodu ke koupání ve volné přírodě nabízí na jihu Čech Lipenská přehrada. Dobré podmínky najdou lidé také v Podolsku na Orlíku.

Hygienici naopak nedoporučují plavání v rybnících Hejtman a Staňkovském rybníce a ve Vojníkově na Orlické přehradě, vyplývá z informací krajské hygienické stanice. Voda tam neodpovídá hygienickým požadavkům a měli by se jí vyhnout zejména alergici nebo lidé se sníženou imunitou. V autokempu Radava na Orlíku je voda zakalená, ale jinak nemá zhoršené vlastnosti.

Z dobré kvality vody bez sinic a řas se mohou těšit také rekreanti v Pardubickém kraji. Na Vysočině by se podle doporučení hygieniků neměli lidé koupat ve čtyřech rybnících. Nadměrný výskyt fytoplanktonu, sinic a řas zjistili v Cihláři na Havlíčkobrodsku a v Pekle, Okrouhlíku a Pávově na Jihlavsku. Devět přírodních koupališť v kraji si ale letos udrželo čistou vodu po celou letní sezonu.

V Plzeňském kraji odborníci nedoporučují koupání v nádrži České údolí u Plzně, sinice hrozí i na Klatovsku na rybnících Hnačov a Valcha. Ve Velkém Boleveckém rybníku je však voda průhledná do hloubky 180 centimetrů.

Mírně se zhoršila voda na koupalištích v Karlovarském kraji. Zákaz koupání dál platí na Skalce u Chebu. Rekreanti by měli zamířit třeba na koupaliště Michal u Sokolova, které je největší v regionu.

V Ústeckém kraji by se milovníci koupání měli vyhnout Nechranické přehradě na Chomutovsku, i tady jsou sinice. Pro citlivé lidi může být nebezpečné i koupání ve Varvažově na Ústecku. Ne zcela v pořádku, ale přesto stále vhodná ke koupání, je voda v nádrži Matylda na Mostecku, rybníku Chlumec na Ústecku a jezeře Chmelař na Litoměřicku.

Vysoký obsah sinic potvrdily rozbory vody z Hamru na Jezeře na Českolipsku.

Podle hygieniků je tam voda nevhodná ke koupání, zákaz koupání ale nevyhlásili. Ten zatím v Libereckém kraji platí jen na jediném místě - na koupališti v Zákupech na Českolipsku. Důvodem tam ale nejsou sinice, ale takzvané cerkarie, jež mohou způsobit vyrážku.

I v závěru prázdnin by se lidé měli vyvarovat koupání ve vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku. Zejména kvůli přemnoženým sinicím tam trvá zákaz koupání.

Hygienici doporučují vodu v jezerech Poděbrady u Olomouce.

Ve Zlínském kraji stále platí zákaz koupání v přehradě v Luhačovicích a ve slepém rameni řeky Moravy - Pahrbku Napajedla. Vizuálně se kvalita vody zhoršila ve vodní nádrži Bystřička, ke koupání je ale stále vhodná.

Sinice trápí také Oborský rybníku v Jinolicích na Jičínsku a vodní nádrž Rozkoš na Náchodsku. Kvůli zhoršené kvalitě vody doporučují odborníci plavcům po koupeli osprchování pitnou vodou. V Královéhradeckém kraji je jinak ke koupání vhodná například voda na koupalištích v Sobotce, Teplicích nad Metují, Rychnově nad Kněžnou či Dvoře Králové nad Labem.

Na severu Moravy by se lidé neměli koupat v Žermanické přehradě, i zde jsou sinice. Voda se nezlepšila ani v nádrži Bašk. Když už se tam někdo rozhodne vykoupat, měl by zkrátit pobyt ve vodě a pak se osprchovat. Stejná doporučení platí pro nádrže Těrlicko na Karvinsku, vodní nádrž Čerťák na Novojičínsku a nádrž Budišov nad Budišovkou na Opavsku.

,