Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poselství arcibiskupa Jana Graubnera

  20:01aktualizováno  20:01
Každý stát má svůj státní svátek. Ne každý jich má však tolik jako naše republika. Ukazuje to na pestrou historii země. Slavíme nejen založení současného státu (1. ledna), Den vzniku samostatné ČSR (28. října), ale i Den české státnosti o svátku svatého Václava (28. září), čímž připomínáme dlouhé dějiny přemyslovského státu.

 V této souvislosti bychom mohli vidět oslavu svatých Cyrila a Metoděje (5. července) jako připomínku Velkomoravské říše. Tento státní svátek se však jmenuje Den slovanských věrozvěstů.

Tento zvláštní státní svátek nás tedy upozorňuje na mimořádnou hodnotu pro celý národ, která je z oblasti duchovní. Solunští bratři přišli jako první hlásat víru slovanským jazykem.

Vytvořili písmo a dali nám první knihy. Pomohli nám vstoupit mezi kulturní národy do křesťanské Evropy. Ale to všechno bylo pro hlasatele víry vedlejší. Jazyk, písmo, literatura - to všechno byly prostředky. Vstup mezi vyspělé národy byl jedním z důsledků. Cílem jejich hlásání bylo štěstí člověka, a to nejen na chvíli, ale i po smrti, bez konce.

Z čeho čerpali tito řečtí vědci motivaci k tak mimořádnému dílu? Sami duchovně bohatí, vědomí si úžasných darů, které dostali v křesťanské víře a vysokém vzdělání, cítí potřebu rozdělit se s druhými.

Vždyť z Bible, kterou pro nás přeložili, znali: „Ty dary vám byly dány k tomu, abyste mohli být užiteční… zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte."

V Předzpěvu k svému překladu evangelia svatý Konstantin Cyril píše: „Vy všichni, kdo krásu svých duší vidíte a milujete... a rádi byste se hniloby světa zbavili a rajský život nalezli, slyšte Slovo, od Boha vyšlo, krmí lidské duše a sílí srdce i rozum..."

V situaci, kdy máme negativních zpráv o zkaženém světě už po krk a abychom nepropadali „blbé náladě", snad bychom mohli vyzkoušet radu moudrých, které oslavujeme státním svátkem.

Mnozí se za staletí přesvědčili, že přijmout přátelství Boha a stavět na jeho slově, mění život a v srdci buduje ráj. Jen dnes s tím počítá víc než miliarda obyvatel Země.
Jan Graubner, arcibiskup a metropolita moravský

Zpět na vše pouti na Velehradu
Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz