Portoriko: turistická mekka i ráj bezdomovců

  11:07aktualizováno  11:07
Není bezdomovec jako bezdomovec. Ten, co pobývá v portorické metropoli San Juan, si žije docela dobře. Turistů je tu jako máku a vždycky se najde způsob, jak z přespolních dostat nějaké peníze. Rozedraní a špinaví muži a ženy se vynořují vedle klenotnictví a nóbl butiků v dlážděných ulicích. Za dva roky tu vzrostla populace bezdomovců z tisícovky na 6000.

Velká většina z těchto lidí přišla z pevninských Spojených států nebo z jiných míst tohoto karibského ostrova, aby se zde pokusila najít práci nebo podporu pro bezdomovce. Přicházejí - a zůstávají - nikoliv bezdůvodně.

"Vedu tady dobrý, pohodlný život," říká dvaapadesátiletý Joseph Norwood, který spí pod hvězdami v mírném klimatu a vydělává denně až 50 dolarů. Pro kolemjdoucí turisty tu vytváří z vějířovitých listů palem různé kobylky a růže.

Norwood přišel do Portorika ze San Diega, aby unikl před policejním zatykačem za menší delikty. Nejdříve se pokoušel žít na jiných ostrovech v Karibském moři, ale byly pro ně buď příliš drahé nebo naopak příliš chudé. ho před několika lety začala trápit artritida v páteři. Městské programy mu pomo

San Juan mu poskytl dostatečné možnosti pro živobytí i lékařskou péči, když hly zbavit se alkoholového návyku. A turisté jsou teď zdrojem jeho chleba a másla.

Pomocná ruka portorické metropole
Takoví lidé sem přicházejí stále, protože "úroveň života pro bezdomovce je tu lepší," vysvětluje Orlando Gotay z úřadu sanjuanského starosty.

San Juan je zrestaurovaným koloniálním městem, které se chlubí především španělskými pevnostmi a originálními  obchůdky. Vedle toho je jediným místem v Portoriku, který bezdomovcům poskytuje rozsáhlé programy se zajištěním stravy, noclehu nebo pomoci při léčbě drogové závislosti.

Je to samozřejmě také přístav s velkým obchodem s drogami. Americká služba pro potírání drog (DEA) odhaduje, že 30 procent jihoamerického heroinu a kokainu určeného pro vlastí Spojené státy skončí na Portoriku a velká část z něho se dostane k lidem na ulici.

Ve městě působí desítky soukromých organizací a církevních útulků, přesto ale žije mnoho lidí na ulicích. V blízkosti jachet, z nichž vystupují turisté, vypadají jako vraky - s divokýma očima a nespoutaní.

Třiadevadesátiletá Carmen Riverová drží v pasivní prosbě na klíně otevřenou vychrtlou ruku. Částečně slepá a chromá vypráví, že žije na ulici už 15 let. "Tady je to dobrý," usmívá se při čekání na almužnu. "Je tu teplo a lidé se o mě starají."

Bezdomovci - postrach obchůdků
Majitelé mnohých obchodů mají obavy, že náhlý nárůst počtu bezdomovců ohrožuje už tak křehký obchod se suvenýry. "Je to skutečná svízel. Kradou v obchodech a odstrašují zákazníky. Drogová závislost, otevřené rány a špína - víte, turistům se z toho musí dělat špatně, když to vidí," upozorňuje majitel umělecké galerie Guillermo Rodríguez.

Ne všichni z turistického průmyslu jsou znepokojeni. "Je to hrozný pohled. Ale naštěstí nemáme potíže se ctižádostivými lidmi," prohlašuje Erin Benítezová, výkonná viceprezidentka asociace portorických hotelů a cestovního ruchu.

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...Najdete na iDNES.cz