Portoriko: turistická mekka i ráj bezdomovců

  11:07aktualizováno  11:07
Není bezdomovec jako bezdomovec. Ten, co pobývá v portorické metropoli San Juan, si žije docela dobře. Turistů je tu jako máku a vždycky se najde způsob, jak z přespolních dostat nějaké peníze. Rozedraní a špinaví muži a ženy se vynořují vedle klenotnictví a nóbl butiků v dlážděných ulicích. Za dva roky tu vzrostla populace bezdomovců z tisícovky na 6000.

Velká většina z těchto lidí přišla z pevninských Spojených států nebo z jiných míst tohoto karibského ostrova, aby se zde pokusila najít práci nebo podporu pro bezdomovce. Přicházejí - a zůstávají - nikoliv bezdůvodně.

"Vedu tady dobrý, pohodlný život," říká dvaapadesátiletý Joseph Norwood, který spí pod hvězdami v mírném klimatu a vydělává denně až 50 dolarů. Pro kolemjdoucí turisty tu vytváří z vějířovitých listů palem různé kobylky a růže.

Norwood přišel do Portorika ze San Diega, aby unikl před policejním zatykačem za menší delikty. Nejdříve se pokoušel žít na jiných ostrovech v Karibském moři, ale byly pro ně buď příliš drahé nebo naopak příliš chudé. ho před několika lety začala trápit artritida v páteři. Městské programy mu pomo

San Juan mu poskytl dostatečné možnosti pro živobytí i lékařskou péči, když hly zbavit se alkoholového návyku. A turisté jsou teď zdrojem jeho chleba a másla.

Pomocná ruka portorické metropole
Takoví lidé sem přicházejí stále, protože "úroveň života pro bezdomovce je tu lepší," vysvětluje Orlando Gotay z úřadu sanjuanského starosty.

San Juan je zrestaurovaným koloniálním městem, které se chlubí především španělskými pevnostmi a originálními  obchůdky. Vedle toho je jediným místem v Portoriku, který bezdomovcům poskytuje rozsáhlé programy se zajištěním stravy, noclehu nebo pomoci při léčbě drogové závislosti.

Je to samozřejmě také přístav s velkým obchodem s drogami. Americká služba pro potírání drog (DEA) odhaduje, že 30 procent jihoamerického heroinu a kokainu určeného pro vlastí Spojené státy skončí na Portoriku a velká část z něho se dostane k lidem na ulici.

Ve městě působí desítky soukromých organizací a církevních útulků, přesto ale žije mnoho lidí na ulicích. V blízkosti jachet, z nichž vystupují turisté, vypadají jako vraky - s divokýma očima a nespoutaní.

Třiadevadesátiletá Carmen Riverová drží v pasivní prosbě na klíně otevřenou vychrtlou ruku. Částečně slepá a chromá vypráví, že žije na ulici už 15 let. "Tady je to dobrý," usmívá se při čekání na almužnu. "Je tu teplo a lidé se o mě starají."

Bezdomovci - postrach obchůdků
Majitelé mnohých obchodů mají obavy, že náhlý nárůst počtu bezdomovců ohrožuje už tak křehký obchod se suvenýry. "Je to skutečná svízel. Kradou v obchodech a odstrašují zákazníky. Drogová závislost, otevřené rány a špína - víte, turistům se z toho musí dělat špatně, když to vidí," upozorňuje majitel umělecké galerie Guillermo Rodríguez.

Ne všichni z turistického průmyslu jsou znepokojeni. "Je to hrozný pohled. Ale naštěstí nemáme potíže se ctižádostivými lidmi," prohlašuje Erin Benítezová, výkonná viceprezidentka asociace portorických hotelů a cestovního ruchu.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Místo lyžování k moři. Češi začínají slavit vánoční svátky v teple

Na Vánoce na lyže? Kdepak, Češi čím dál častěji jezdí k moři. (Ilustrační...

Češi stále více preferují na Vánoce a Silvestra místo lyžování na horách pobyty u moře. Nejpopulárnější je kvůli nižším...

Najdete na iDNES.cz