Poprvé se vylíhli ledňáci obrovští

Zlín - Dvě mláďata ledňáka obrovského se poprvé v České republice podařilo odchovat pracovníkům zoologické zahrady Lešná u Zlína. O ptáčata, která zatím neopouštějí rodnou budku, se pečlivě starají rodiče - sameček Ollie a samička Pišta. Jeden z nich vždy sedí na kraji budky, odebírá potravu od ošetřovatelky a krmí mláďata.

Ledňák obrovský je odedávna miláčkem Australanů a spolu s lyrochvostem je národním ptákem kontinentu. O jeho oblibě svědčí fakt, že byl s ptakopyskem a ježurou maskotem olympijských her v Sydney.

Lidé jej mají rádi nejen proto, že hubí jedovaté hady, ale i díky tomu, že se každý den při rozbřesku a po západu slunce ozývá neobyčejně zvučným hlasem. "Připomíná lidský chechot, ovšem v tísnivě tiché lesnaté krajině východní Austrálie zní docela přátelsky," podotkl mluvčí zahrady Tom Divilek.

Český dlouhozobý ledňáček je ve srovnání s australskými příbuzným trpaslík. "Ledňáci obrovští měří včetně ocasu 46 centimetrů, váží 0,36 kilogramu a mohou se dožít 20 let. Většinou hnízdí až po pěti letech," upřesnil mluvčí.

Hnízda má v dutině stromu či ve starém termitišti. Samice snáší dvě až čtyři vejce.
V péči o mladé pomáhají v přírodě rodičům jednoletí až čtyřletí ptáci. Účastní se vysezení vajec a pro mláďata opatřují až dvě třetiny potravy. Při číhání na kořist vysedávají na větvích a bedlivě pozorují, zda nespatří v nejbližším okolí velkou kobylku, menšího ještěra, hada nebo savce.

V Lešné chovají čtyři ledňáky obrovské. Dvě samice - Pištu a Fištu - darovala v roce 1997 zlínským chovatelům švýcarská zoo v Basileji. Samce Ollieho se podařilo získat v roce 2000 z Amsterodamu, samce Dana pak na začátku tohoto roku z Kodaně.

Samička bedlivě dohlíží na jedno ze dvou neopeřených mláďat ledňáka obrovského, která se v těchto dnech vylíhla v zoologické zahradě Lešná u Zlína. (26.6.2001)

Ledňák obrovský v zoologické zahradě Lešná u Zlína, kde se poprvé v České republice vylíhla dvě mláďata tohoto ptáka. (26.6.2001)