Popelka bez kouzla pohádky. Zpackaná výstava na zámku Moritzburg

Poutním místem za Popelkou je už dlouhá léta zámek Moritzburg u Drážďan. Právě tady se legendární pohádka Tří oříšky pro Popelku v 70. letech natáčela. Zámek se letos rozhodl vzdát hold slavnému filmovému příběhu výstavou. Ta ale za oblíbenou pohádkou značně pokulhává. Děti si ji vůbec neužijí.
Německo, zámek Moritzburg

Německo, zámek Moritzburg | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

Přestože mrholilo jako v ponurém příběhu z ruské tundry, k zámku se hnaly od autobusů i aut stovky příznivců otrhané dívky, která našla své životní štěstí v lískových oříšcích.

Popelku točil režisér Václav Vorlíček v německé koprodukci s filmovou společností DEFA na zámku v zimě 1972-1973. Všechno bylo tehdy zapadané sněhem, idylické, téměř panensky čisté. Dnes je zámek z velké části pod lešením.

Velký střevíc a Aschenbrödel

Před vstupním portálem do rozsáhlého zámku narazíte na velký střevíc, připomínku toho Popelčina. Je to první a poslední místo, kde se můžete s něčím z pohádky jen tak vyfotit, ale je to jen taková cena útěchy.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Aschenbrödel, německé slovo pro Popelku. Když ho vidíte na textilním plakátu na zámeckém lešení s poznámkou, že jde o výstavu o kultovním filmu, musíte si ho, neněmčináři, párkrát poválet na jazyku, aby se vám vrylo do paměti.

Ve vstupní hale stojí kočár, s nímž královský pár absolvoval spanilé jízdy po okolí. Z materiálů na výstavě jsem se dozvěděl, že je to jediná rekvizita, která neshořela při požáru stájí, kde byly některé exponáty uskladněny.

U kasy je dav, tlačí se tu převážně domácí, ale později jsem češtinu přece jen párkrát zaslechl. Popisky a panelové materiály jsou v němčině i češtině, a je možné si zapůjčit i audioprůvodce.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Fotit zakázáno

Výstava je v patře a nekompromisní strážkyně nemíní diskutovat o možnosti fotografování, byť je to za účelem propagace výstavy v Popelčině zemi. Po dlouhých diskuzích fotit mohu, ale bez blesku. O dodržení příkazu se stará hlídač, jenž je mi stále v patách. Poznámky o maření výkonu povolání bere v potaz asi jako macecha Popelčino přání dostat se na ples.

'Neživá' výstava

Na schodech, které vedou k výstavním prostorám, jsou na polystyrénu nalepené fotky z filmu v životní velikosti. Podobná scéna je i v první návštěvní místnosti. Působí hodně bezradně, jako z výkladních skříní obchodních domů před třiceti lety.

První místnost je naaranžována jako režisérský "plac". Sedačka, kamera, přes uličku 'papundeklový' princ Pavel Trávníček se svými kamarády na lovu. Kolem pár smrčků, iluze lesa. V době interaktivity se tu zastavil čas.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro popelku

'Papundeklový' princ Trávníček

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Vystřižená černobílá Popelka na schodišti

S dozorem za zády jsem strávil na výstavě přes hodinu. Nejdřív jsem si ji celou prošel, není velká, ale je taková nějaká jenom výstavní. Chybí jí život, něco, co by opravdu přitáhlo, okouzlilo děti. Ty si sice mohou prohlédnout šaty, které navrhl Theodor Pištěk, koňské figuríny, z nichž jedna představuje filmového Juráška nebo se zastavit u vycpané sovy Rozárky. Tří oříšků připevněných na truhličce si ale z nutného odstupu od exponátů téměř nevšimnou.

Pozoroval jsem děti a nebavily se. Nepodlehly žádnému pohádkovému kouzlu, protože tu není.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro popelku

Jediná vycpaná Rozárka vypadá na výstavě živě

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Miniaturních oříšků si z dálky děti nevšimnou

Hodně psaného textu, bez možnosti doteku

V boční místnosti v minikinosále se dozvíte něco o filmu a příběhy některých postav. Uvidíte filmové dokumenty, oceníte líbezný hlas Libušky Šafránkové ve srovnání s poněkud ukuňkanou německou variantou. Co mě docela zaskočilo, v české verzi se uvádí, že pohádku točili na motivy Boženy Němcové, na německém plakátu stojí, že podle bratří Grimmů.

Další místnost je něco mezi muzeem a filmovou scénou. Na jedné straně v kašírovaném okně holoubci, na druhé mezi nábytkem kostým macechy, na podlaze rozsypaný hrách. Kouknete a jdete dál.

Na stěnách je velké množství informativních panelů, o filmu, o hercích, o potížích, jaké byly za totality s koňmi. Kvůli karanténním podmínkám měli na každé straně hranice svého.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro popelku

Panely s informacemi, mnoho písmenek, která dětskou duši neokouzlí

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro popelku

Kostýmy ve vitríně

Další informace přibližují natáčení v Čechách, na Švihově, Sychrově.

Ale to děti nezajímá.

Nemají si na co sáhnout, čím se zabavit, těch pár šatů uzavřených ve vitrínách, některé jenom napodobeniny, je jako z textilního muzea. Proč tam není třeba figurína Popelky, se kterou by si mohli rodiče své ratolesti vyfotit? Nebo malá Rozárka, kterou by mohly pohladit, udělat si fotku. Kuše pro kluky? Zkrátka cokoli, co by výstavu oživilo.

V poslední minimístnosti je trůn. Prázdná, jako by zapomenutá sesle. Jen tam trčí a nic.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Letáček v češtině k výstavě

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Křeslo režiséra Václava Vorlíčka

Mohlo to být lepší

Na ten velký humbuk, který kolem akce je, se mi zdá, že se mohlo hodně přidat. Spokojit se s pouhou výstavou u pohádky, která je v Česku vyhlášena za nejlepší celého století a Němci o ní tvrdí, že u nich je ještě populárnější, to je málo.

Ani suvenýry nejsou nijak nápadité, publikace, imitace Popelčina diadému a náhrdelníku, DVD s pohádkou nebo CD s hity Karla Svobody včetně Gottovy písně Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. Oříšky jsem hledal marně.

Nezatracuji výstavu, ale čekal jsem více. Možná vám spraví chuť celková prohlídka moritzburgského zámku. Zvláště sál Monster stojí za to. Desítky znetvořených paroží jelenů, daňků a srnců na pozlacených hlavách působí bizarně.

Popelčino schodiště

Slavná scéna, kdy prchající princezna ztrácí střevíček, čímž se rozjede velká pátrací akce po půvabné nožce, se točila na schodišti z boku zámku. V současné době je útěkové schodiště v opravě, i tak se tu řada návštěvníků fotí.

Německo, zámek Moritzburg. Výstava Tři oříšky pro Popelku

Jestli máte čas, obejděte si zámek po břehu jezera, i za špatného počasí se v něm zrcadlí.

Zpáteční cestu si můžete zpříjemnit projížďkou parním vláčkem do nedalekého Radebeulu. Nefalšovaná "pára" má nádraží zhruba kilometr od zámku.

Německo, zámek Moritzburg

Boční pohled na zámek se schodištěm

Německo, zámek Moritzburg

Moritzburg obklopuje jezero, v popředí plastika Dva ve člunu

Může se hodit

Otevřeno
Výstava bude otevřena až do 10. ledna 2009 (včetně Štědrého dne dopoledne a Silvestra) od úterý do neděle od 10 - 16 hodin. Akci zakončí velkolepý stylový ples.
Vstupné
4 eura, snížené na různé průkazy 2,50 eura, rodinné vstupné 2 dospělí plus max. 4 děti - 8 eur. Prohlídku je možné objednat v češtině, ale jen předem na e-mailu: moritzburg@schlosserland-sachsen.de

Jak se tam dostat
Příjezd autem z Drážďan k "Dreieck Dresden West", dále po A4 na Berlín, ukazatele na Moritzburg jsou na dálničních tabulích, sjíždí se na Dresden-Wilder Mann.
Busem od nádraží Dresden Neustadt, linka 326, jízdné 3,50 euro, bus staví u zámku.
Pokud využijete vlak do Radebeulu, z nádraží jede příměstský vlak do Drážďan ve zhruba 30minutových intervalech.

O víkendu lze využít slevy SoNe do Drážďan, neplatí ale na vlaky EC, IT, cena zpáteční jízdenky pro dvě osoby je 450 korun.

Mapy © Google


Zámek Moritzburg, Perla saského baroka

Původně lovecký zámeček na umělém ostrově s umělým jezerem byl postavený v letech 1542-1546 Mořicem Saským. Za vlády Fridricha Augusta Silného, původně polského, poté i saského krále, se zámeček přestavěl na nádherný barokní zámek.

Fridrich byl velikášský bohém, chtěl se vyrovnat francouzskému dvoru, nejdřív zruinoval Polsko, poté i Sasko. Přestavba trvala od roku 1723 do 1733. Fridrich byl přímo posedlý porcelánem, jeho vizí bylo, aby Moritzburg byl z velké části postaven z porcelánu, měl porcelánový zvěřinec, na zámku jsou stovky porcelánových parohů jako lovecké trofeje.

Pozoruhodná je Federzimmer (péřová místnost), ložnice s peřím exotických ptáků.

Kolem zámku je obora s lesní zvěří.

Výstavba Drážďan je také Fridrichovou zásluhou, většina historických památek ale byla zničena při spojeneckém náletu mezi 13. a 15. únorem 1945, další následovaly 2. března a 17. dubna.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...