Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

aktualizováno 
Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech možných i nemožných místech. Kouzelná vesnička Zalipie, ležící na východě Polska za řekou Vislou, se díky tomu honosí nálepkou nejkrásnější vsi našich východních sousedů.

V Zalipii překvapí také malovaná kamna. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Pestré a barevné květinové motivy jsou téměř všude. Najdete je na plotech, na zdech domů i stodol a samozřejmě také v interiérech. Pomalované jsou tu staré studny a tak trochu z hecu i psí boudy.

Kdysi to byla z nouze ctnost, dnes je malovaná Zalipie turistickou kuriozitou, která přitahuje tisíce turistů. Není divu, když jí cestovatelské portály přisoudily titul nejkrásnější vesnice v celém Polsku.

Odkaz lidové malířky

Zalipie není jediná polská vesnice, kde se malované domy objevují. Ale nikde jinde nejsou rozšířené tak masově jako právě zde. A nikde jinde se nedochovaly v tak perfektní kondici.

Za to však vděčí Zalipie jediné osobě, lidové malířce Felicji Curylowé, která se zamilovala do lidových zvyků a udržela malovanou tradici naživu po celé dvacáté století. Když v roce 1974 ve svých sedmdesáti letech zemřela, změnil se její bohatě zdobený dům na muzeum a informační centrum, které poskytuje návštěvníkům všechny důležité informace o výjimečné obci.

V domě zvaném Malarek, který byl po její smrti zakoupen od dědiců soukromou společností a poté věnován Regionálnímu muzeu v Tarnově, se konají také workshopy zaměřené na tradiční malbu květinových ornamentů.

Nejbarevnější vesnice v Evropě leží za řekou Vislou, zhruba 100 kilometrů...

Nejbarevnější vesnice v Evropě leží za řekou Vislou, zhruba 200 kilometrů východně od Krakova.

Byť stojí Zalipie stranou hlavních cest, mnoho turistů zláká možnost...

Byť stojí Zalipie stranou hlavních cest, mnoho turistů zláká možnost prohlédnout si nejkrásnější vesnici v zemi.

„Jen málokdo si uvědomoval, že kreslení ornamentů představovalo zvláštní formu relaxace a práce se zářivými barvami naplňovala malíře pozitivní energií. Dnes se tato potřeba znovu vrací, což mimo jiné dokazuje obrovská popularita omalovánek pro dospělé,“ upozorňuje pracovnice informačního centra s tím, že samotný dům se zachoval v původním stavu, včetně nábytku a zemědělských nástrojů.

O nejkrásnější dům

„Ideální čas k návštěvě Zalipie je červen, kdy se zde každý rok koná soutěž o nejkrásněji malovaný dům. Účastníci soutěže, kterými jsou nejen ženy, ale také muži a děti, zdobí své domy tradičními i originálními vzory,“ vysvětluje pracovnice informačního centra.

Fotogalerie

„Díky této soutěži se naše tradice stále udržuje naživu a současně láká do obce spousty turistů,“ pochvaluje si.

Samotná soutěž probíhá vždy následující víkend po svátku Slavnosti těla a krve Páně, který v příštím roce připadá na 20. června.

Všechny návštěvníky vždy překvapí, když se dozvědí vlastní příčinu této tradice. Za malovanou „mánií“ totiž stojí velmi prozaická příčina.

Podle etnografů se barevné ornamenty začaly v Zalipii objevovat počátkem 19. století, kdy se místní ženy snažily zamalovat špinavá místa od sazí v okolí pecí, neboť v té době nemívaly zdejší domy klasická kamna s komíny.

Kde si užít Polsko?

Naše redakce dlouhodobě připravuje tipy na zajímavé výlety a cílové destinace v Polsku. Vydejte se s námi do hor, historických měst, mořských letovisek, za známými i neznámými atrakcemi a vyzkoušejte také skvělou polskou gastronomii.

Další historická replika lodi, která na moři pobublává jako traktor. Ale...

Později se začali obyvatelé Zalipie hecovat, kdo má hezčí a barevnější ornamenty. A aby bylo umění jednotlivých malířů lépe vidět, začali si sedláci malovat i venkovní zdi svých domů.

Přes Vislu na lodi

Zalipie je vzdálená zhruba dvě hodiny autem od Krakova a už samotná cesta je poněkud dobrodružná.

Pokud totiž zvolíte nejkratší trasu po silnici č. 79, dovede vás navigace k řece Visle, kde ovšem chybí most a silnice končí u přívozu. Člun pro tři auta ovšem operuje poměrně rychle, takže než se rozkoukáte, najedete na „trajekt“ a za pár minut jste na druhém břehu.

Pak už je to do malované vesnice poměrně kousek. Velkým překvapením je také skutečnost, že Zalipie nemá podobu klasické vesnice s návsí, neboť domy jsou rozprostřeny na poměrně velké ploše. Takže není šance všechny malované památky obejít pěšky, ale je třeba popojíždět autem. Nebo si vypůjčit kolo.

Může se hodit

Pokud se do Zalipie vydáte z Krakova po dálnici, vaše cesta povede přes Tarnov, jedno z méně známých polských měst, které ovšem překvapí všechny návštěvníky nádherně zachovalým renesančním náměstím, v jehož centru stojí působivá radnice slavného italského architekta Jana Maria Padovana.

Město je vyhledávaným kulturním centrem, v srpnu se zde koná festival zasvěcený blues, zatímco v říjnu ovládne ulice půvabného historického města jazz. V okolí Tarnova, hlavně v kopcích nad řekou Dunajec, je možné navštívit také několik nových vinařství, která vznikla v posledních letech díky globálnímu oteplování.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Další z rubriky

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....Najdete na iDNES.cz