Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

aktualizováno 
Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech možných i nemožných místech. Kouzelná vesnička Zalipie, ležící na východě Polska za řekou Vislou, se díky tomu honosí nálepkou nejkrásnější vsi našich východních sousedů.

V Zalipii překvapí také malovaná kamna. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Pestré a barevné květinové motivy jsou téměř všude. Najdete je na plotech, na zdech domů i stodol a samozřejmě také v interiérech. Pomalované jsou tu staré studny a tak trochu z hecu i psí boudy.

Kdysi to byla z nouze ctnost, dnes je malovaná Zalipie turistickou kuriozitou, která přitahuje tisíce turistů. Není divu, když jí cestovatelské portály přisoudily titul nejkrásnější vesnice v celém Polsku.

Odkaz lidové malířky

Zalipie není jediná polská vesnice, kde se malované domy objevují. Ale nikde jinde nejsou rozšířené tak masově jako právě zde. A nikde jinde se nedochovaly v tak perfektní kondici.

Za to však vděčí Zalipie jediné osobě, lidové malířce Felicji Curylowé, která se zamilovala do lidových zvyků a udržela malovanou tradici naživu po celé dvacáté století. Když v roce 1974 ve svých sedmdesáti letech zemřela, změnil se její bohatě zdobený dům na muzeum a informační centrum, které poskytuje návštěvníkům všechny důležité informace o výjimečné obci.

V domě zvaném Malarek, který byl po její smrti zakoupen od dědiců soukromou společností a poté věnován Regionálnímu muzeu v Tarnově, se konají také workshopy zaměřené na tradiční malbu květinových ornamentů.

Nejbarevnější vesnice v Evropě leží za řekou Vislou, zhruba 100 kilometrů...

Nejbarevnější vesnice v Evropě leží za řekou Vislou, zhruba 200 kilometrů východně od Krakova.

Byť stojí Zalipie stranou hlavních cest, mnoho turistů zláká možnost...

Byť stojí Zalipie stranou hlavních cest, mnoho turistů zláká možnost prohlédnout si nejkrásnější vesnici v zemi.

„Jen málokdo si uvědomoval, že kreslení ornamentů představovalo zvláštní formu relaxace a práce se zářivými barvami naplňovala malíře pozitivní energií. Dnes se tato potřeba znovu vrací, což mimo jiné dokazuje obrovská popularita omalovánek pro dospělé,“ upozorňuje pracovnice informačního centra s tím, že samotný dům se zachoval v původním stavu, včetně nábytku a zemědělských nástrojů.

O nejkrásnější dům

„Ideální čas k návštěvě Zalipie je červen, kdy se zde každý rok koná soutěž o nejkrásněji malovaný dům. Účastníci soutěže, kterými jsou nejen ženy, ale také muži a děti, zdobí své domy tradičními i originálními vzory,“ vysvětluje pracovnice informačního centra.

Fotogalerie

„Díky této soutěži se naše tradice stále udržuje naživu a současně láká do obce spousty turistů,“ pochvaluje si.

Samotná soutěž probíhá vždy následující víkend po svátku Slavnosti těla a krve Páně, který v příštím roce připadá na 20. června.

Všechny návštěvníky vždy překvapí, když se dozvědí vlastní příčinu této tradice. Za malovanou „mánií“ totiž stojí velmi prozaická příčina.

Podle etnografů se barevné ornamenty začaly v Zalipii objevovat počátkem 19. století, kdy se místní ženy snažily zamalovat špinavá místa od sazí v okolí pecí, neboť v té době nemívaly zdejší domy klasická kamna s komíny.

Kde si užít Polsko?

Naše redakce dlouhodobě připravuje tipy na zajímavé výlety a cílové destinace v Polsku. Vydejte se s námi do hor, historických měst, mořských letovisek, za známými i neznámými atrakcemi a vyzkoušejte také skvělou polskou gastronomii.

Další historická replika lodi, která na moři pobublává jako traktor. Ale...

Později se začali obyvatelé Zalipie hecovat, kdo má hezčí a barevnější ornamenty. A aby bylo umění jednotlivých malířů lépe vidět, začali si sedláci malovat i venkovní zdi svých domů.

Přes Vislu na lodi

Zalipie je vzdálená zhruba dvě hodiny autem od Krakova a už samotná cesta je poněkud dobrodružná.

Pokud totiž zvolíte nejkratší trasu po silnici č. 79, dovede vás navigace k řece Visle, kde ovšem chybí most a silnice končí u přívozu. Člun pro tři auta ovšem operuje poměrně rychle, takže než se rozkoukáte, najedete na „trajekt“ a za pár minut jste na druhém břehu.

Pak už je to do malované vesnice poměrně kousek. Velkým překvapením je také skutečnost, že Zalipie nemá podobu klasické vesnice s návsí, neboť domy jsou rozprostřeny na poměrně velké ploše. Takže není šance všechny malované památky obejít pěšky, ale je třeba popojíždět autem. Nebo si vypůjčit kolo.

Může se hodit

Pokud se do Zalipie vydáte z Krakova po dálnici, vaše cesta povede přes Tarnov, jedno z méně známých polských měst, které ovšem překvapí všechny návštěvníky nádherně zachovalým renesančním náměstím, v jehož centru stojí působivá radnice slavného italského architekta Jana Maria Padovana.

Město je vyhledávaným kulturním centrem, v srpnu se zde koná festival zasvěcený blues, zatímco v říjnu ovládne ulice půvabného historického města jazz. V okolí Tarnova, hlavně v kopcích nad řekou Dunajec, je možné navštívit také několik nových vinařství, která vznikla v posledních letech díky globálnímu oteplování.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Najdete na iDNES.cz