Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko: dobrý tip na dovolenou

  11:10aktualizováno  11:10
Čeští turisté dosud Polsko ve svých plánech na zahraniční cesty často přehlížejí. Mnohdy neprávem. Severní soused totiž může nabídnout nejen proslulá příhraniční tržiště, v zásobě má rovněž téměř nepřeberné množství příležitostí pro vydařenou dovolenou. Rekreace v Polsku se nemusí omezit pouze na pobyt na pobřeží Baltského moře nebo na prohlídku nejznámějšího historického města Krakova. V zemi se rychle rozvíjí například sektor agroturistiky, odpočívat je možné i při vodáckém sjezdu řady polských řek procházejících rozsáhlými oblastmi s téměř nedotčenou přírodou.

Mezi nejvyhledávanější turistické regiony patří vedle pobřeží polské Tatry a Mazurská jezera. Přestože v posledních deseti letech kvalita ubytovacích zařízení postupně vzrůstá, je dobré při výběru hotelu postupovat s obezřetností. Ceny stejně jako kvalita ubytování se v Polsku značně liší. Rozdíly jsou patrné i při porovnávání jednotlivých regionů. Například zatímco v Krakově hotel s dobrým přístupem do centra města stojí od 200 zlotých (zhruba 2000 korun) na osobu,
privátní bydlení u moře nebo v Tatrách je možné pořídit už od 25 zlotých (asi 250 korun) na den.

Riziko, že turista narazí na zanedbaný hotel, je poměrně vysoké v chudých místech Polska. Obecně jde především o východní části země, opatrnost při výběru se ale vyplatí rovněž při výjezdu do známých turistických oblastí.

Ceny v polských restauracích jsou vždy vyšší než v ČR, v případě Varšavy a dalších velkých měst pak i několikanásobně. Za pivo k obědu je nutné počítat s nejméně deseti zlotými, tedy asi 100 korunami. Ceny jídel se liší podle velikosti města a jednotlivých regionů. V metropoli, kde jsou ceny v restauracích nejvyšší, je ale obtížné snížit náklady na standardní oběd pro dva pod 150 zlotých (zhruba 1500 korun).


Čeští občané by podle doporučení českých diplomatů v zemi měli pamatovat, že například v ČR ještě tolerované množství narkotik je v Polsku důvodem k zadržení. Pozor by si měli turisté dávat rovněž v pohraničních oblastech, protože přechod státní hranice mimo oficiální přechod je v Polsku dosud trestným činem a nikoliv přestupkem. Polská policie pak upozorňuje na nebezpečí v podobě falešných policistů stavějících a okrádajících především nákladní vozy na odlehlých místech.

Polská hraniční stráž většinou nekontroluje, zda jsou turisté vybaveni odpovídající hotovostí. V případě kontroly by turista měl disponovat nejméně 100 zlotými (1000 korun) na osobu a den. Převážení větších částek se ale lze dobře vyhnout platebními kartami, s nimiž je možné v Polsku platit prakticky ve všech městech za všechny nákupy i služby.

Polsko výrazně omezuje především individuální dovoz alkoholických nápojů a cigaret. Turisté mohou na osobu přes polskou hranici převážet nejvýše litr lihoviny, dva litry vína, pět litrů piva a 250 kusů cigaret. Polské hraniční služby se právě na tyto výrobky při kontrolách zaměřují a překročení povoleného množství končí zabavením zboží, které stanovené limity překračuje.

Při cestování s vlastním vozem je nutné se připravit na nižší kvalitu silnic a větší temperament polských řidičů. Poláci rádi jezdí velmi rychle i po běžných cestách. Zvykem je, že pomalejší vůz umožní předjetí tím, že se přesune až na odstavný asfaltový pás. Pokuty za rychlou jízdu jsou ale vysoké a cizinci musejí platit na místě. Pokud nemají hotovost, musejí počítat s možností zadržení.

S policisty je ale možné podle zkušeností řady cizinců žijících na polském území v mezích slušnosti smlouvat. A to i přesto, že pokuty za jednotlivé prohřešky jsou předepsány ministerstvem vnitra.

Mezi zřejmě nejnebezpečnější patří průjezdy většími městy a především Varšavou. Řidiči běžně překračují maximální povolenou rychlost i o více než dvojnásobek. Předjíždění z pravé strany, a to i po odstavných pásech, je běžné. Úroveň zdravotní péče se v Polsku liší podle jednotlivých regionů a propastný rozdíl bývá rovněž mezi soukromými a státními zdravotnickými zařízeními.

Přestože Polsko a ČR mají už od padesátých let minulého století uzavřenu dohodu o vzájemném poskytování zdravotní péče, je vhodné do země vyjíždět s uzavřeným pojištěním pro cesty a pobyt. Při návštěvě lékaře je ale i s uzavřenou pojistkou nutné počítat s tím, že až na ošetření případů s přímým ohrožením života se platí hotově na místě. Cena za běžnou prohlídku u lékaře v soukromé i státní klinice bez využití služeb laboratoře nebo specializovaného zařízení přijde v průměru na zhruba 50 zlotých (asi 500 korun). K tomu je pak nutné připočítat ještě cenu předepsaných léků. Náklady za ošetření turisté po návratu předloží k vyrovnání pojišťovně, s níž sjednali své pojištění.

V případě potíží je dobré kontaktovat přímo české velvyslanectví ve Varšavě na telefonním čísle +48 22 6877221, nebo některý z českých konzulátů v jednotlivých oblastech Polska.

Věž hlavní katedrály na Wawelu, královském zámku. Wawel je podobný Pražskému hradu, stejně jako on prošel mnoha architektonickými proměnami a dominuje mu chrám, kde jsou pohřbeni polští králové a ostatní významní Poláci.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz