Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko: dobrý tip na dovolenou

  11:10aktualizováno  11:10
Čeští turisté dosud Polsko ve svých plánech na zahraniční cesty často přehlížejí. Mnohdy neprávem. Severní soused totiž může nabídnout nejen proslulá příhraniční tržiště, v zásobě má rovněž téměř nepřeberné množství příležitostí pro vydařenou dovolenou. Rekreace v Polsku se nemusí omezit pouze na pobyt na pobřeží Baltského moře nebo na prohlídku nejznámějšího historického města Krakova. V zemi se rychle rozvíjí například sektor agroturistiky, odpočívat je možné i při vodáckém sjezdu řady polských řek procházejících rozsáhlými oblastmi s téměř nedotčenou přírodou.

Mezi nejvyhledávanější turistické regiony patří vedle pobřeží polské Tatry a Mazurská jezera. Přestože v posledních deseti letech kvalita ubytovacích zařízení postupně vzrůstá, je dobré při výběru hotelu postupovat s obezřetností. Ceny stejně jako kvalita ubytování se v Polsku značně liší. Rozdíly jsou patrné i při porovnávání jednotlivých regionů. Například zatímco v Krakově hotel s dobrým přístupem do centra města stojí od 200 zlotých (zhruba 2000 korun) na osobu,
privátní bydlení u moře nebo v Tatrách je možné pořídit už od 25 zlotých (asi 250 korun) na den.

Riziko, že turista narazí na zanedbaný hotel, je poměrně vysoké v chudých místech Polska. Obecně jde především o východní části země, opatrnost při výběru se ale vyplatí rovněž při výjezdu do známých turistických oblastí.

Ceny v polských restauracích jsou vždy vyšší než v ČR, v případě Varšavy a dalších velkých měst pak i několikanásobně. Za pivo k obědu je nutné počítat s nejméně deseti zlotými, tedy asi 100 korunami. Ceny jídel se liší podle velikosti města a jednotlivých regionů. V metropoli, kde jsou ceny v restauracích nejvyšší, je ale obtížné snížit náklady na standardní oběd pro dva pod 150 zlotých (zhruba 1500 korun).


Čeští občané by podle doporučení českých diplomatů v zemi měli pamatovat, že například v ČR ještě tolerované množství narkotik je v Polsku důvodem k zadržení. Pozor by si měli turisté dávat rovněž v pohraničních oblastech, protože přechod státní hranice mimo oficiální přechod je v Polsku dosud trestným činem a nikoliv přestupkem. Polská policie pak upozorňuje na nebezpečí v podobě falešných policistů stavějících a okrádajících především nákladní vozy na odlehlých místech.

Polská hraniční stráž většinou nekontroluje, zda jsou turisté vybaveni odpovídající hotovostí. V případě kontroly by turista měl disponovat nejméně 100 zlotými (1000 korun) na osobu a den. Převážení větších částek se ale lze dobře vyhnout platebními kartami, s nimiž je možné v Polsku platit prakticky ve všech městech za všechny nákupy i služby.

Polsko výrazně omezuje především individuální dovoz alkoholických nápojů a cigaret. Turisté mohou na osobu přes polskou hranici převážet nejvýše litr lihoviny, dva litry vína, pět litrů piva a 250 kusů cigaret. Polské hraniční služby se právě na tyto výrobky při kontrolách zaměřují a překročení povoleného množství končí zabavením zboží, které stanovené limity překračuje.

Při cestování s vlastním vozem je nutné se připravit na nižší kvalitu silnic a větší temperament polských řidičů. Poláci rádi jezdí velmi rychle i po běžných cestách. Zvykem je, že pomalejší vůz umožní předjetí tím, že se přesune až na odstavný asfaltový pás. Pokuty za rychlou jízdu jsou ale vysoké a cizinci musejí platit na místě. Pokud nemají hotovost, musejí počítat s možností zadržení.

S policisty je ale možné podle zkušeností řady cizinců žijících na polském území v mezích slušnosti smlouvat. A to i přesto, že pokuty za jednotlivé prohřešky jsou předepsány ministerstvem vnitra.

Mezi zřejmě nejnebezpečnější patří průjezdy většími městy a především Varšavou. Řidiči běžně překračují maximální povolenou rychlost i o více než dvojnásobek. Předjíždění z pravé strany, a to i po odstavných pásech, je běžné. Úroveň zdravotní péče se v Polsku liší podle jednotlivých regionů a propastný rozdíl bývá rovněž mezi soukromými a státními zdravotnickými zařízeními.

Přestože Polsko a ČR mají už od padesátých let minulého století uzavřenu dohodu o vzájemném poskytování zdravotní péče, je vhodné do země vyjíždět s uzavřeným pojištěním pro cesty a pobyt. Při návštěvě lékaře je ale i s uzavřenou pojistkou nutné počítat s tím, že až na ošetření případů s přímým ohrožením života se platí hotově na místě. Cena za běžnou prohlídku u lékaře v soukromé i státní klinice bez využití služeb laboratoře nebo specializovaného zařízení přijde v průměru na zhruba 50 zlotých (asi 500 korun). K tomu je pak nutné připočítat ještě cenu předepsaných léků. Náklady za ošetření turisté po návratu předloží k vyrovnání pojišťovně, s níž sjednali své pojištění.

V případě potíží je dobré kontaktovat přímo české velvyslanectví ve Varšavě na telefonním čísle +48 22 6877221, nebo některý z českých konzulátů v jednotlivých oblastech Polska.

Věž hlavní katedrály na Wawelu, královském zámku. Wawel je podobný Pražskému hradu, stejně jako on prošel mnoha architektonickými proměnami a dominuje mu chrám, kde jsou pohřbeni polští králové a ostatní významní Poláci.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Kde kámen zabíjí. Turistika v legendami opředeném japonském pohoří Nasu

Na vrcholu je i malá svatyně.

Pro milovníky hor a přírody cestující do Tokia skýtá pohoří Nasu jedinečnou příležitost, jak uniknout z ruchu japonské...

Najdete na iDNES.cz