Tady by ani pes nepropadl

Tady by ani pes nepropadl | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

Polská Copacabana leží 20 km od hranic. Tady proženete skútr naplno

  • 69
Písečné pláže, jachting a voňavé grily. Polská "Brazílie" je jenom hodinku od českých hranic a pro milovníky vodních sportů je doslova rájem. Na své si přijdou i rybáři.

Rozlehlá plocha Nyského jezera na polské straně podhůří Rychlebských hor je plná aktivních sportsmenů. Z jezera se ozývá burácení silných motorů, mezi vodními skútry elegantně proplouvají plachetnice a písčité pláže jsou plné lidí. Z mnoha přenosných grilů stoupá vůně pečeného masa a polština se hodně mísí s češtinou.

Polská samba

Přívěs naložený vodním skútrem pomalu sjíždí zapřažený za silné esúvéčko k jezeru. Auto má moravskou espézetku, z Jeseníku je to sem ani ne 40 kilometrů. „Tady nás nikdo nebuzeruje, můžeme si tu v klidu zajezdit,“ usmívá se majitel nablýskané mašiny a obléká si neoprén. „Brácha lyžuje, jdeme si zatrénovat,“ ukazuje na druhého muže, který z auta vytahuje vodní lyže.

Sportovnímu vyžití tady nikdo nebrání

Lidí je tu požehnaně. V dálce se prohánějí další vyznavači silných motorů, ale dráha oddělující prostor určený k plavání je vyznačena bójemi. Z loděnice vyjíždějí na vozících malé plachetničky a budoucí jachtaři se chystají na své první hodiny výuky.

Poláci s hrdostí mluví o nyské pláži jako o své Copacabaně. Ale chce to hodně velkou dávku fantazie a přivřené oči.

V dáli pohraniční hory

Dobrý vítr a pořádné ryby

Dvě velké vodní plochy využívané ke sportu, ale i rekreaci a rybolovu, byly zbudovány jako zadržovací nádrže vod z okolních hor a od českých hranic jsou vzdálené 20 kilometrů. Od přechodu v Mikulovicích asi 20 minut, z Náchoda asi hodinu.

Jmenují se podle měst, která leží v jejich těsné blízkosti. Otmuchovské bylo zbudované v letech 1928-1933 a má plochu 22 km čtverečních. Letci na padácích využívají asi dvoukilometrovou severní pláž, kde je také sezónní kemp a pár restaurací.

Klidná a poměrně čistá voda láká ke koupeli

Střed hladiny patří surfařům, kteří tu mají ideální větrné podmínky, jaké na našich nádržích stěží najdou. Surfuje se i na Nyském jezeře, ale protože pláže jsou většinou v obležení, start ani návrat nejsou nejideálnější.

Severní břeh Otmuchowského jezera je kamenitý, balvany jsou součásti vysokého valu, jenž odděluje vodní plochu od silnice vedoucí na Nysu. Tady vysedávají rybáři, pro které jsou candáti, štiky a okouni celkem běžnými úlovky. Sportovci prý rybáře neruší, naopak. Když ryby zrovna „neberou“, pozorují se zájmem exhibice vodomilů.

Hlava rodiny chytá něco k obědu, pravděpodobnost úlovku je vysoká

Hlava rodiny chytá něco k obědu, pravděpodobnost úlovku je vysoká

Kamenný násep Otmuchowského jezera, ráj rybářů

Kamenný násep Otmuchowského jezera, ráj rybářů

V sezoně jako na pouti

Písčité pláže ale nejsou tak rozsáhlé jako u Nyského jezera, které Poláci zbudovali v roce 1971. V létě se sem stahují lidé jako můry k lampě. Na Nyském jezeře se vybírají 2 zloté za vstupné, což je zhruba 13 korun. Po ránu to jde, ale s blížícím se polednem už začíná boj o místo na slunci a polské nadávky se občas střetnou s českými. Ale slovo kur... používají obě strany s vehemencí. I když Poláci v mnohem větší intenzitě.

Mladí adepti jachtařství vyrážejí na plavbu

V poledne je písek tak rozpálený, že jít naboso je vhodné tak pro tančícího derviše. U pojízdných stánků si můžete dát klobásky za 3-4 zloté, párky v rohlíku nebo hamburgry.

A samozřejmě zmrzlinu (lody) za 2 zloté. Pár restauračních zařízení nabízí standardní pokrmy – těstoviny, cokoli s hranolky a také ryby. Těstoviny stojí kolem 15-20 zlotých, ryby přes 30 zlotých. Pivo za šest, kola o zlotý méně. Jeden zlotý je něco málo přes šest korun.

Problémem jsou ale záchody, u restauračky nad městskou pláží je totiž jeden a ještě k tomu společný. Psi mohou do vody jen v zálivu u jachetního přístavu, u ostatních pláží už jsou k vidění cedule, které koupání čtyřnohých miláčků zakazují.

Některá místa ještě nejsou zaplněná, ale za hodinu dvě tu bude hlava na hlavě

Může se hodit Jak Otmuchow, tak i Nysa jsou historická města, plná památek. Nysa je na tom lépe, pro její sakrální památky se jí říkalo slezský Řím. Směrem na Kladsko leží město Zlaty Stok, (Zlatý Potok) kde můžete navštívit bývalé zlaté doly. Částí podzemí se pluje na gumových člunech a můžete si zkusit i rýžování zlata. Směnárny jsou velmi časté, na mnoha místech se dá platit korunami.