Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poloprázdné sjezdovky a peřiny prašanu. Italské Madesimo

  6:00aktualizováno  6:00
V Madesimu na italsko-švýcarském pomezí si užijí zejména lyžaři, kteří milují klidnější střediska a poloprázdné svahy, zejména ve všedních dnech. O víkendech už bývá více nabito, protože do tohoto areálu, vyhlášeného pozoruhodnými sněhovými podmínkami, míří hlavně obyvatelé blízkého Milána.

Itálie, Madesimo | foto: Radek Holub / SNOWpro iDNES.cz

Na konci světa

Madesimo je ubytovací resort francouzského typu posazený v 1 550 m n. m. nad údolím Val Chiavenna, které stoupá od jezera Como strmě vzhůru k sedlu Passo Spluga ve výši 2 113 m n. m.

Na dně údolí leží ospalá vesnička Campodolcino, kterou s lyžařským areálem spojuje kapacitní podzemní lanovka, hojně využívaná především víkendovými "lufťáky". Jinak široko daleko, kam oko dohlédne, jen vysokohorská pustina.

Koho uklidňuje pohled na ztichlé hory bez rušivých civilizačních prvků, ten tu podstoupí příjemnou terapii.

Většina lanovek spodního patra lyžařského areálu je moderních a expresních s vysokou kapacitou, která zdaleka nebývá vytížená, alespoň během pracovního týdne.

Madesimo je však typické víkendové středisko obyvatel Milána, kteří ho dokážou krátkodobě snadno zaplnit. Metro z Campodolcina je pak výhodnou alternativou přístupu do areálu, kam vede jinak jen poměrně úzká horská silnice.

Itálie, MadesimoItálie, Madesimo

Sněžný loch

Na italské poměry má Madesimo i pozoruhodné sněhové poměry. Velmi strmě se zdvihající hřebeny Lepontských Alp z Pádské nížiny způsobují silný návětrný efekt pro oblačnost směřující ze Středomoří. Zvyklí jsou tu proto na dvoumetrové peřiny, v neobvykle hojných letech i více. V únoru 2009 ležela na Groppeře větrem utemovaná vrstva 410 cm.

Itálie, MadesimoItálie, Madesimo

Středně dlouhé sjezdy mezi modříny

Ze samotného Madesima stoupají moderní a rychlé lanovky po severozápadním úbočí Cima Sole (2 150 m n. m.), řídce zalesněném modříny, a po sousedním holém vrcholu Colmanetta (2 240 m n. m.).

Sjezdovky se vlní ponejvíc v přiměřeně širokých průsecích a pohodově červeném sklonu s délkou okolo dvou kilometrů. Nejdéle se svezete na třech páteřních tratích směřujících z vrcholů Colmenetta a Cima Sole do Madesima.

Itálie, Madesimo

Z Colmenetta vede téměř tříkilometrová, nenáročná červená sjezdovka Valsecchi s větším klesáním až v závěru.

Cimu Sole pak ostře křižuje široká černá Interpista, přecházející postupně v mírně klesající rovinku a spojující se s tratí Valsecchi. Z tohoto vrcholu pak spadá ještě červená Vanoni, snesoucí i rychlý a přitom nepříliš namáhavý carving.

Svižné jsou i prostorné kratší slalomáky Montalto a Piani na okrajích areálu. Ten křižuje i několik "modrých" cest, díky nimž lze z obou hlavních vrcholů sjet do kteréhokoliv bodu prvního patra areálu. To je hlavní, první patro areálu.

Itálie, Madesimo

Pustinná romantika

magazín snow

Autor článku Radek Holub je zástupcem šéfredaktora magazínu SNOW. Časopis nabízí v posledním čísle 5 skipasů zdarma mj. na Ještěd, Chopok nebo Monínec.

Do druhého patra, které je exponovanější a rozsáhlejší svým převýšením, ale s méně tratěmi, vede stará visutá kabina. Ta spojuje Cimu Sole a vrchol Pizzo Groppera (2 948 m n. m.). Zpět k Madesimu se odtud otevírá širokánský žlab, jímž je vykolíkovaná neupravovaná trasa Canalone s tisícimetrovým převýšením a relativně bezpečným sklonem – jedna z mála italských freeridových příležitostí.

Po opačné, severovýchodně orientované straně Pizzo Groppera stéká v pusté, romantické krajině plné terénních vln čtveřice variant lehčí červené sjezdovky směrem k přehradní nádrži Val di Lei. Trať končí ve 2 423 m n. m. u stejnojmenné dřevěné chaty s drobným občerstvením a sluneční terasou, odtud vás pak nekonečná dvousedačka vyzvedne zpět na Gropperu.

Méně náročného sjezdaře a za vydařených sněhových podmínek Madesimo zřejmě nezklame, naopak mu bude příjemnou alternativou rušných areálů. Náročnější jezdec a milovník lyžařských safari už bude při týdenním pobytu trochu znuděn. Zdejší areál se zhruba 50 km tratí se totiž prakticky nedá kombinovat s návštěvou jiných středisek, nejbližší Svatý Mořic nebo Bormio jsou vzdálené bezmála dvě hodiny cesty.

madesimo

Sezona: začátek prosince – polovina dubna
Nadmořská výška: 1 082 – 2 880 m
Přepravní kapacita: 26 260 os./hod.
Lanovky: 3xsedačka, 2xsedačka expres, 4xsedačka krytá, 1xkabinka, – 1xvisutá kabina, 1xmetro
Sjezdovky: celkem 46 km, s technickým sněhem 33 km
Obtížnost sjezdovek: 32 % modré, 55 % červené, 13 % černé
Ski-route: 6 km

Jak se tam dostat
Madesimo je lépe dostupné než třeba zdánlivě bližší Livigno. Nejrychlejší cestou z Prahy je podle Google Maps trasa přes Mnichov, dále kolem Bodamského jezera, přes Chur, Savognin, sedla Julier a Maloja a město Chiavenna (790 km, cca 8 hodin). Oba průsmyky jsou v zimě otevřené, nicméně nelze vyloučit přechodnou uzavírku.
Alternativou je cesta přes Ga-Pa, Landeck a Svatý Mořic do sedla Maloja, anebo z Churu zajížďkou přes sedlo San Bernardino a kolem jezera Como do Chiavenny.

Skipas
Dospělí 1 den / 6 dní – 31–34 / 115–156 EUR
Studenti (nar. 1995–2002) 1 den / 6 dní – 25–27 / 92–123 EUR
Děti (nar. 2003–) 1 den / 6 dní – 14 / 41–62 EUR
Užitečný web: www.skiareavalchiavenna.it

Mapy © Google

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Najdete na iDNES.cz