Z Veľkého Inovce se otevře daleký výhled na protější Štiavnické vrchy i do blízkých rovin

Z Veľkého Inovce se otevře daleký výhled na protější Štiavnické vrchy i do blízkých rovin | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Pohronský Inovec: podmanivé pohoří Slovenska přejdete za den

  • 2
Pohronský Inovec patří mezi horstva, která tvoří první výraznou hradbu Karpat, vypínající se nad nedozírnými rovinami jižního Slovenska. Právě díky této poloze 'na rozhraní' se v něm mísí horký dech nížin s podmanivým kouzlem hor. Nejedná se o pohoří nijak rozlehlé - nejzdatnějším turistům postačí na jeho přechod pouhý den.


Klikněte na mapu

Na Veľký Inovec

Zatímco v jižní půli se střídají rozlehlé porosty listnatých lesů s prosluněnými lukami a remízky bříz, kde lze bez problému nasbírat plný košík křemenáčů, severní část, v okolí obce Veľká Lehota, tvoří odlesněná náhorní plošina, pokrytá pastvinami a řadou rozptýlených horských usedlostí.

Přestože údolí i vrcholy Pohronského Inovce proťala pavučina značených cest, netrpí zdejší oblast náporem turistů.

Pohronský Inovec, Slovensko
Pod Veľkým Inovcem

Většina tras směřuje k nejvyššímu bodu pohoří – Veľkému Inovci (900 m). Do tisícovky mu schází pouhá stovka výškových metrů, i tak ale působí impozantním dojmem – vždyť převýšení od úpatí přesahuje 600 m. Před útulnou turistickou chatou pod vrcholem se otevře výhled do širé roviny, snad až k Dunaji, naopak z vrcholového skaliska, lemovaného větrem ošlehanými korunami stromů, lze obdivovat členité panorama protilehlých Štiavnických vrchů.

Starohutský vodopád – perla Pohronského Inovce

Zelená značka z Veľkého Inovce vybízí k půldennímu výletu za bezesporu nejkrásnějším zákoutím pohoří, Starohutským vodopádem. Nevyniká svojí výškou, ani silou běsnícího proudu. Jeho osobitá tvář spočívá v malebnosti. Během mírného stoupání zeleným příšeřím hlubokého lesa se na konci temného tunelu, vroubeného spletí keříků, otevře sluncem zalitá kolmá skalní stěna, jejímž středem padá bílá nitka chladné vody.

Vodopád rovněž leží na trase naučné stezky Vojšín, avšak je pravděpodobné, že jeho půvaby si zde budete vychutnávat zcela sami.

Pohronský Inovec, Slovensko

Tajemná Živánska veža

Některé zajímavosti Pohronského Inovce jsou lépe přístupné pro motorizované návštěvníky. Ve stinném údolí u Jedľových Kostoľan, těsně nad úzkou silničkou, ukrývá lesní porost trosky mohutné osamocené věže. Vznikla ve středověku – a podle některých pramenů původně dosahovala až čtyřicetimetrové výše.

Původně sloužila jako strážní věž a celnice na důležité obchodní cestě, kterou se dopravovalo tolik ceněné zlato, později ji údajně obsadili zbojníci. I dnes ale její silné zdivo budí zasloužený respekt.

Pohronský Inovec, Slovensko

Může se hodit

Jak se tam dostat
K větším sídlům, odkud vycházejí značené trasy do Pohronského Inovce a která vykazují příznivější napojení na veřejnou dopravu, patří Zlaté Moravce a Topoľčianky na západním okraji pohoří, naopak z východní strany to je Nová Baňa a Hronský Beňadik.

Doporučená turistická mapa: Tribeč, Pohronský Inovec, Topoľčianky, vydaná VKÚ Harmanec pod edičním číslem 137.

Možná trasa dvoudenního přechodu: Topoľčianky / Zlaté Moravce ( resp. Žitavany) – Veľký Inovec – výlet k vodopádu – Nová Baňa / Hronský Beňadik (resp. Tekovské Nemce)

Pohronský Inovec, SlovenskoTipy na výlety v okolí
V podhůří a blízkém okolí Pohronského Inovce najdeme řadu poutavých míst, která stojí za návštěvu. Topoľčianky prosluly svým zámeckým areálem s výjimečným parkem a oborou se stádem zubra evropského, výšlap na nepříliš vzdálenou zříceninu hradu Hrušova taktéž představuje vhodný tip k výletu.
Hronský Beňadik se může pochlubit středověkým klášterním komplexem.

Užitečné weby
Informace o ubytování v chatě na Veľkém Inovci a okolí - ZDE
Další tipy z Pohronského Inovce - ZDE

Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ