Pohodově na kole okolo Třeboně

  • 2
Rádi byste vyrazili na cyklistickou dovolenou, ale nelákají vás prudké kopce a ostré sjezdy? Vydejte se na Třeboňsko, jde o ideální místo pro nenáročné i rodiny s dětmi.

Pichlavé a hřejivé slunce už vytáhlo téměř všechny spáče ze stanů a v osadě Staňkov na břehu stejnojmenného rybníka je živo. Zatímco někteří plánují strávit den u vody či pěší túrou po okolí, místní náves se podobá shromáždění cyklistů před Závodem míru. Nad mapami jich stojí celé hloučky, živě diskutují, kam právě dnes vyrazí. Vmžiku sedají na kola a mizí za zatáčkou a na jejich místo přichází nová skupinka.

Vyberte si dle chuti a svých možností

Ačkoliv Staňkov se nachází prakticky u hranic s Rakouskem, na výlet lze vyrazit všemi směry. Záleží jen na zdatnosti cyklisty, ale i na tom, jak chce svůj výlet pojmout. Zda vytrvalé šlapání do pedálů proloží návštěvou nějaké pamětihodnosti, několika tempy v přilehlých rybnících či návštěvou stylových jihočeských hospůdek a ochutnáním místních rybích specialit.

Ať už padne volba na jakoukoliv z možností, která cyklistu dovede do Jindřichova Hradce, Stráže nad Nežárkou nebo Třeboně, kulisy budou všude stejné: malebná krajina, cestičky klikatící se mezi lány obilí a hrachových lusků, chladivé lesy, především však výborně označené a upravené cyklistické stezky, na kterých je vidět, že tu jsou opravdu jen několik let.

Okolo Třeboně...

Každý, kdo navštíví tento kraj, by měl jeden ze svých výletů určitě věnovat srdci oblasti, malebné Třeboni. Cesty se k ní sbíhají ze všech stran a všechny mají jedno společné, neminou alespoň jeden z rybníků. Já měl jasno hned, mým prvním cílem byla Třeboň. Ze Staňkova vyrážím směrem na Chlum u Třeboně.

Následují Lutová, Stříbřec, Stará a Nová Hlína, Obecní Mlýn a za pár desítek minut jízdy, kdy tachometr nepřekročí po rovině dvacet kilometrů v hodině, stojím u hráze rybníka Svět. Odtud vypadá opravdu jako malé moře, socha Jakuba Krčína, který toto vodní veledílo vymyslel a vtiskl mu život, se může pýchou dmout zcela oprávněně.

Ještě předtím se však podivujeme dalšímu skvostu, kanálu Zlatá stoka, který měří přes 40 kilometrů a přivádí vodu z Lužnice do rybníků, aby ji pak odvedl zpět. Nic naplat, předkové to s vodou uměli, schválně, co by řekli na velkou vodu, která za posledních deset let Česko postihla třikrát?

Trasa výletu

Ze Staňkova přes Chlum do Třeboně, do Lutové, Stříbřece, Starou Hlínu, Novou Hlínu, Třeboň. Zpět dolem přes Lutovou do Staňkova. Naše trasa měří 42 km.

Co cestou uvidíte

Kaple svatého Jana Nepomuckého a pomníček Emy Destinové ve Stříbřeci, částečně zachovalé středověké opevnění, zámek, Schwarzenberská hrobka v Třeboni, jedna z nejstarších tvrzí na Třeboňsku v Lutové.

Slavnosti, pivo Regent a rybí speciality

Ale všem už kručí v břiše nebo přinejmenším mají sucho v krku. Je čas se občerstvit. Již z dálky je vidět nad Třeboní se tyčící komín místního pivovaru, který nese vznešený název Regent. A ochutnat tento orosený zlatavý mok je možné kromě mnoha místních hospod a restaurací přímo v areálu pivovaru.

Je-li k němu libo něco zakousnout, navštivte raději nějakou z místních restaurací. Rybí speciality určitě nepřehlédnete. Dáte si uzeného úhoře, kapra na černo nebo i pečenou štiku? Na řízky a guláš je čas jindy a chutnají stále stejně.

Několikrát za léto se návštěvníkům poštěstí, že poznají město převlečené do slavnostního šatu zábavy. Ať už u příležitosti místního jarmarku, pivních slavností nebo hudebního festivalu. Tehdy je město plné lidí, vyhrává hudba a kromě suvenýrů jsou k dostání staročeské bramborové placky se sádlem, domácí lívance s jablky nebo turecký med s oříšky. Takže raději už pojeďme pryč, jinak bychom se příště nemuseli do cyklistických dresů vejít.

I s plným žaludkem se jede zpátky zlehka. Na trati není žádné velké převýšení a dlouhé stoupání. Krajina krásně ubíhá a před poslední zastávkou v Lutové, která patří mezi nejstarší obce na Třeboňsku (byla založena ve 14. století) se můžete vykoupat hned v několika místních rybnících.

Večer? Zábava, nebo příprava na druhý den

A jsme zpět. Ve Staňkově se místní restaurace na návsi i v kempu zaplňují. Regent teče proudem a kolaři odpočívají po aktivně stráveném dni. Mnozí si předtím ještě šli zaplavat do rybníka.

I když místní hospody většinou přizpůsobí otevírací dobu hostovi, dlouho do noci popíjet vydrží už jen skalní. Zítra je také den a v okolí spousta míst, která by se měla navštívit. Lásenická tvrz, Jindřichův Hradec a jeho krásný zámek, vrch Homolka či Slovanské pohřebiště. Po týdnu lidé odjíždějí spokojeni a místo doporučují dalším. Kdo přijede, neprohloupí.

Trasa Staňkov - Třeboň přes Novou Hlínu



Zdroj: http://betamapy.idnes.cz/cr/ ve spolupráci s Plan Studio

Jak se vám líbí nové mapy, které iDNES připravuje? Otestujte ZDE.

 

ZÁMEK OBKLOPENÝ VODOU. Kořeny jedné z nejvýznamnějších památek Jindřichova Hradce sahají až na počátek 13. století. Během staletí prošel místní zámek četnými úpravami i změnami vlastníků.

TŘEBOŇSKÉ NÁMĚSTÍ. Opravené domy svými barvami připomínají duhu a dají vzpomenout na starou architekturu. Každé léto ožije rynk staročeským jarmarkem.