Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pohoda, klídek a tabáček. Princovy ostrovy jsou tureckým rájem

  10:00aktualizováno  10:00
Pokud plánujete cestu do Istanbulu, zajeďte si na malý výlet lodí k nedalekým ostrovům. Čeká na vás přátelská atmosféra, gurmánské speciality a pěkné drzé kočky.

Psy vedro zmáhá víc než lidi | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

Skupina ostrovů ležících na dohled od Istanbulu sloužila za trvání byzantské říše jako vězení a vyhnanství pro nepohodlné prince a zavržené panovníky. Dnes jsou oblíbenou turistickou atrakcí a hlavně sídlem bohatých Turků.

Piknik na lodi

Princovy ostrovy, sami Turci je ale nazývají spíš Kızıl Adalar (Rudé ostrovy) nebo jen Adalar (Ostrovy) ležící na dohled Istanbulu, lákají turisty nedotčenou přírodou, plážemi a velice příjemným klimatem. Cestovky nabízejí fakultativní výlety na největší z devíti ostrovů Büyükada (Velký ostrov) za 45 euro. Od průvodce se sice dozvíte řadu informací, ale pokud se rozhodnete vyrazit sami, můžete se v istanbulském přístavu Kabataş nalodit na trajekt za tři a půl turecké liry, tedy asi dvě eura.

Lodě odplouvají asi ve dvouhodinových intervalech. Z paluby, na kterou přišel prodavač nabízet silný a výborný čaj, je nádherně vidět silueta města. Hlavně minarety mešit, od Sulejmanovy, přes Modrou mešitu, palác Topkapı a Galatskou věž.

Při odplouvání u istanbulského přístavu vidíte les minaretů největších mešit

Při odplouvání u istanbulského přístavu vidíte les minaretů největších mešit

V dálce můžete zahlédnout Bosporský most spojující kontinenty a na asijské straně proslavené nádraží Haydarpaşa, kde končí vlaky z Anatolie. Pak už loď vyklouzne do Marmarského moře a Princovy ostrovy uvidíte vlevo před přídí.

Cesta vůbec není nudná, trvá asi hodinu a půl a staví se u dalších tří ostrůvků. Turci na lodi krmí své děti a turisté s jídlem nezůstávají pozadu. Nálety racků přes záď, ve snaze zachytit nějaký kus hozené potravy, připomínají scény japonských kamikaze v Pacifiku.

Mladé Turkyně zahalené v tradiční černé šaty, ale focení se nebráníPestrobarevné dívčí šátky, blížíme se do istanbulského přístavu

Büyükada má poměrně velký přístav. Hned po vystoupení je jasné, že co se týká ostrovů, jste na turistické atrakci číslo jedna. Většina lidí se okamžitě žene k stanovišti bryček, faetonů, kterých jsou tu dobré dvě stovky.

Na ostrově je jízda aut zakázaná, kromě záchranky a technických služeb a okružní jízda s koňskou drožkou trvá zhruba hodinu. Během ní se dozvíte spousty zajímavostí a místní obyvatelé vám mimochodem určitě nezapomenou sdělit je, že ptáci, putující na jih, se nad těmito ostrovy obracejí. Asi už nemají kam dál.

Ve vedru je lepší šetřit síly a nechat se vézt, to platí i pro cyklisty

Ve vedru je lepší šetřit síly a nechat se vézt, to platí i pro cyklisty

Nejlepší adresa

Ostrov je příkladem multietnické kultury. V roce 569 tu nechal byzantský císař Justinovi II.vybudovat palác, pak tu nacházeli útočiště nepohodlní princové a ostrov se jmenoval Prinkipo, Princův.

V té době také vzniklo na ostrovech několik klášterů. Žili tu Řekové, Bulhaři, Arméni. Potom přišli Židé a nakonec Osmani. Dodnes tu například místní vzpomínají, jak dobré bylo soužití Turků s Řeky.

Stále to ale byly zapomenuté kusy země na dohled od pevniny.
Jejich rozvoj začal až v polovině 19. století, kdy si bohatí cizinci, kteří nechtěli žít v tehdy nepříliš čistém Cařihradu, začali stavět své rezidence právě tady.

Hoďte, prosím, pár drobných, hudebníci jsou výborní

Hoďte, prosím, pár drobných, hudebníci jsou výborní

Místní antikvář bydlí v antikvárním domě

Místní antikvář bydlí v antikvárním domě

Historie sem zavála i kdysi pravou ruku bolševického vůdce Lenina, Lva Trockého. Po Leninově smrti se začal otírat o Stalina a musel z Ruska velmi rychle pryč. Čtyři roky tu snil o tom, jak bolševismus zaplaví svět. V Mexiku za to o pár let později dostal cepínem do hlavy. Dům, kde bydlel, je omšelý a oprýskaný. Ale takových tu najdete víc. Většinou v secesním stylu, o to romantičtěji působí.

Na velkých pozemcích stojí architektonické skvosty staré desítky let, ale najdete tady i novou výstavbu, protože zdejší adresa patří k těm nejlepším v Turecku. Písečné pláže, vzrostlé jehličnany a stálekvetoucí keře tu najdete všude.

Domy z přelomu minulého století, uvnitř bývají honosně zařízené

Domy z přelomu minulého století, uvnitř bývají honosně zařízené

S kočkami na kebab

Zatímco v ulicích Istanbulu kličkujete před koni pod kapotou, na Büyükadě před čtvernožci nefalšovanými a plnými elánu. Když nezní práskání biče, tak se k vám na kolech řítí cyklisté. Půjčovny kol tu najdete všude.

V letě žije na ostrově až 50 tisíc lidí, přes zimu desetina. Většina života se stahuje kolem přístavu. Restauračky jsou nabité a místní jsou většinou až neodbytní v nabízení služeb. Hlavně těch kulinářských.

Půjčoven kol je mnoho, zákazníků někdy více

Půjčoven kol je mnoho, zákazníků někdy více

A protože pod širým nebem se dobře sedí, za chvilku někam také zapadnete, byť jen na zmrzlinu, pivo nebo na vynikající kávu. Nebo rovnou na některý z velmi chutných pokrmů. Nabídka je široká, od kebabu přes různě upravené skopové nebo zeleninu a samozřejmě nechybějí ani ryby.

Jídelníčky jsou v turečtině i angličtině, takže základní orientace je celkem snadná. Pro úplné neználky jazyka jsou jídla ve valné části restaurací vyobrazena. Dejte si ale pozor na všudypřítomné kočky, které se taktně hlásí o svou porci. Dáte jedné a přivede sestry až z Izmiru.

Na Jiřího je tu lidí jako na manévrech

Nejvíce narváno je na ostrovech na svátek svatého Jiří, 24. dubna, kdy sem tisícovky Turků jezdí uctívat místního svatého. Podle tradice se mlčky stoupá na vrchol kopce, ke klášteru, a světec se uctívá třemi druhy květin.

Květiny a zvláště čelenky jsou zde velmi oblíbené a hojně kupované jako suvenýry

Květiny a zvláště čelenky jsou zde velmi oblíbené a hojně kupované jako suvenýry

Ten den tu je opravdu nacvaknuto. Ačkoli to byl křesťanský světec, uctívají ho hlavně muslimky. Jeho přímluva je prý na podporu plodnosti, a funguje asi tak jako pověstný Frantík ve Františkových Lázních. Ale přání prý mohou být různá. Hlavně že se splní.

Jako v ráji

S kobylkou objedete ostrov zhruba za hodinu, velký okruh, jak se jízda jmenuje, stojí 50 lir. Je tu i pár upravených koupališť, ale lepší je jít si zaplavat trochu přírodněji.

Doporučuji hlavně písčitý cíp na to jihu ostrova. O kus dál naleznete asi dva kilometry skalnatého pobřeží, který využívají potápěči. Podmořský život je tu prý velmi pestrý a desítky lidí v neoprenech to jenom potvrzovali. Svěží vítr přeje i surfařům. Zkrátka pohoda, klídek a turecký tabáček.

může se hodit

Do Istanbulu léta řada leteckých společností včetně nízkonákladových, takže na letence se dá ušetřit. Eurovíkend (4 noci) se mimo sezonu dá pořídit kolem sedmi tisíc. Hotely jsou v plné sezóně většinou obsazené, je lepší zajistit si přes CK, nebo internet.

Dvoulůžkový hotel střední kategorie stojí kolem 90-140 US dolarů. Metro 1.5TL, tramvaj, 0.5TL. Na městskou dopravu potřebujete žetony na turnikety, k dostání jsou v automatech u stanice. Obdobné je to u lodní dopravy.

Nákupy:
Velký bazar vás dostane, v nabídce je kůže, zlato, koření a milion dalších věcí. Vstupy do památek mezi 15 až 20 TL. Doporučuji pravé turecké lázně, které vás vyjdou na 40 TL.

Jídlo:
Na okraji jsou levnější restaurace, přímo v přístavu v Istanbulu smaží na zakotvených bárkách čerstvě ulovené ryby. Pokrmů se bát nemusíte, jsou chutné a s vašim trávícím taktem by neměly zahýbat. V bistru se najíte kolem 10 TL, v hospodě 20 TL, podobně u smažených ryb,v restauracích je to od 40 TL výše. Vynikající jsou silné čaje a kávy, (2-3 TL) na jejich prodej narazíte všude.

Plechovka koly asi 1,5 TL, půllitr balené vody 0,5 TL. Dva kopečky zmrzliny 1 TL. Láhev vína od 6 TL. Bagetě podobný chléb "ekmek" 0.5 TL, plněný kuřecím masem a salátem 2-2,5 TL. Sýry, většinou kozí, ale vynikající 3-6 TL, celé grilované kuře 8 TL. Výborné jogurtové mléko ayran, kteíé přebije chuť čehokoli pálivého předtím snězeného, od 0.5-1 TL.

Autoři:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Zbytky táborových baráků zarůstají, tím více z nich mrazí. Tady trávily léta...
Zapomenutý koncentrák na kraji Evropy. Stíny komunismu v deltě Dunaje

Dunajská delta je proslulá romantickými zákoutími slepých vodních ramen či tisícovými hejny mnoha druhů ptáků. Území do dnešních dnů značně izolované a...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.