Peking, Čína

Peking, Čína | foto: Google Earth

Jako záhadné šifry pro UFO. Podívejte se na snímky letišť z vesmíru

  • 18
Na první pohled to připomíná nezvyklé obrazy v krasohledu nebo pokusy kreslit na magnetické tabulce. Jsou to však snímky letišť. Jejich členění musí být jasné a přehledné pro každého pilota, ať přistává v Toledu nebo Timbuktu. Z výšky vypadají malebně.

Skoro všechna letiště se řídí pravidly Mezinárodní organizace pro civilní letectví a mívají stejné značení.

Tip na dovolenou

Chcete při své dovolené letět letadlem? Vyberte si svoji dovolenou snů ze široké nabídky destinací na Dovolená.iDNES.cz.

Každá ranvej má středovou dělící čáru, jakou známe ze silnic. A spoustu dalších čar, která cestujícím nic neřeknou. Na začátku ranveje bývá 16 bílých pruhů, napravo osm a nalevo osm těsně za sebou, vypadají jako klávesy. Ty označují místo, kde je bezpečné dosednutí letadla při přistání.

Směr další jízdy po ranveji ukazují následně čtyři pruhy a pak dva velké bílé obdélníky.

Každá ranvej má na letišti své číslo a písmeno. Čísla nedostávají podle důležitosti, ale vlastně podle kompasu. Pokud se dráha nachází na 194 stupni od severního magnetického pólu, zaokrouhlí se to na 190 stupňů, poslední číslo se umaže a ranvej dostane číslo 19.

Byť jsou si letiště podobná, na fotkách z Google Earth připomínají výkres designéra, pohled na vytěženou krajinu či malebný obrázek z krasohledu. Podívejte se na ty nejzajímavější.

,