Dominikánská republika. Oblíbená zábava – párty přímo ve vodě

Dominikánská republika. Oblíbená zábava – párty přímo ve vodě | foto: Libor Budinskýpro iDNES.cz

Pohádkový Karibik: nejmenší ráj světa a divoký tanec v tropickém moři

  • 44
Stále rafinovanější radovánky čekají na turisty v Dominikánské republice. Dovolenou mohou začít třeba hrou na uhrančivého Jacka Sparrowa, piráta z Karibiku. Na nápor turistů se zde pečlivě připravují, ale pohádkové pláže a hřejivé slunce zařídila příroda.

Turisté, kteří se obvykle chtějí bavit od rána do večera, si mohou dopřát například tanec ve vyhřátém moři se sklenkou v ruce či plavbu na nejmenší rajský ostrov světa.

Nejspíš je přitom ani nenapadne, že jsou v zemi, která leží na té šťastnější části ostrova Hispaniola. Nedaleko ráje by snadno našli peklo: sousedem Dominikánské republiky je Haiti. Po katastrofálním zemětřesení je nyní zasáhla cholera. Turistického ráje se však jeho tragédie netýká.

Koupel se žraloky

Proslulé dominikánské letovisko Punta Cana leží na téměř nekonečné pláži ozdobené vysokými palmami a zaplněné desítkami restaurací. Když vás po pár dnech omrzí obyčejné lenošení, můžete se vydat po stopách Jacka Sparrowa ze slavných Pirátů z Karibiku. Tedy za dobrodružstvím, v němž nechybějí opuštěné ostrovy a spousta dominikánského rumu.

Při jednom z oblíbených výletů zamíříte na odpolední party uprostřed prosluněné zátoky. Plavba začíná návštěvou malé mořské zoo. Turisté vyfasují brýle, šnorchly a nafukovací vesty a pak už sami proplavávají v nepříliš hlubokém moři mezi "ploty", za kterými jsou k vidění nejrůznější mořské potvory včetně malých žraloků.

Když prohlídka oceanária pod širým nebem skončí, odpluje loď do krásné zátoky, kde zakotví. Prohřátá voda není hlubší než metr a půl a v několika minutách se promění v jeden velký taneční parket. Tancovat se tu dá dlouhé hodiny, teplota vody se totiž pohybuje mezi 26 až 28 stupni.

Dominikánská republika. Romantická pláž u střediska Punta Cana

Romantická pláž u střediska Punta Cana

Dominikánská republika. Koupání lze zpestřit projížďkou na koních

Koupání lze zpestřit projížďkou na koních

Disco ve vodě

V zátoce už kotví asi půl tuctu dalších lodí, nad hlavou se vznášejí milovníci adrenalinu, jejichž padáky táhnou rychlé čluny, a po bělostné písečné pláži cválá skupinka jezdců v sedlech koní.

Na palubě se mezitím ujímá vlády Bobby McFerrin s písní Don´t worry, be happy. V tu chvíli přichází vrchol celé plavby. Všichni turisté v plavkách skáčou po vzoru profesionálních bavičů do mělké pobřežní vody, která jim je asi tak po prsa a začínají tančit. Z lodě hraje hlasitá muzika a dva barmani každých pět minut nosí do vody tácy se sklenicemi piva a Cuba libre, tedy Coca-Coly smíchané s nejslavnějším dominikánským vitaminem v podobě pravého třtinového rumu. Tak takhle se paří v Karibiku.

Po hodině tance loď odváží turisty na pevninu, kde mohou pokračovat v některé z vyhlášených diskoték a tančit klidně až do rána. Sami Dominikánci tanec milují a když budete mít dost trpělivosti, můžete se naučit i jejich národní tanec merenge.

Dominikánská republika. Drinky nikomu nechybí – pije se pivo a Cuba libre

Dominikánská republika. Drinky nikomu nechybí – pije se pivo a Cuba libre

Potopená plachetnice

Další vyhlášenou atrakcí je plavba na opuštěný ostrov. A to pěkně postaru, jako v dobách pirátů z Karibiku, kdy se lodě musely spolehnout pouze na své plachty. Výlet na chráněný ostrov Catalina je pro všechny suchozemce neznalé plachtění poněkud divoký. Hned po výjezdu na širé moře nechá kapitán roztáhnout všechny plachty včetně kosatky, loď se prudce skloní k hladině a pod úhlem nějakých 45 stupňů vyrazí kupředu.

Děsivé okamžiky prožívají nejen turisté s kocovinou z předchozího večera, ale i všichni ostatní, kteří se křečovitě drží svých sedadel. Po hodinové plavbě plachetnice zakotví na mělčině a malý člun převeze turisty na ostrov, který má statut přírodní rezervace a je domovem řady vzácných druhů zvířat. Zde jim posádka ukuchtí oběd, po kterém mohou ulehnout do stínu palem, nebo se vydat na průzkum divokého ostrova.

Ostatně Catalina stále vydává svá tajemství – teprve před třemi lety byla těsně u ostrova objevena potopená obchodní loď pocházející ze 17. století. Milovníci historie a památek si užijí také v hlavním městě Santo Domingu, ve kterém najdou spoustu nádherných koloniálních paláců.

Dominikánská republika. Divoká a opuštěná pláž na ostrově Catalina

Dominikánská republika. Divoká a opuštěná pláž na ostrově Catalina

Nejmenší ráj světa

Ještě kurióznější zážitek čeká turisty při návštěvě pobřeží Atlantického oceánu na severu ostrova, nedaleko přístavu Puerto Plata. Odtud mohou vyplout k jednomu z nejmenších ostrůvků světa, kterému místní říkají poněkud s nadsázkou Rajský ostrov. K rajským zážitkům má však tato cesta hodně daleko.

Nejprve jedete hodinu pomalou lodí podél pobřeží. Pak vás navlečou do záchranné plovací vesty a přemístí na vratkou a rychlou loď, se kterou fičíte pár minut směrem na širý Atlantik. A když už si myslíte, že to byl jenom žert a žádný ostrov nikde není, z čista jasna se před vámi objeví malá, nějakých třicet metrů dlouhá a sotva dva metry vysoká písečná duna, podivně trčící z vody uprostřed nekonečné vodní hladiny. Na první pohled vypadá skutečně hodně směšně, ale po chvíli potápění zjistíte, že její okolí opravdu nabízí rajské zážitky. Kolem duny jsou totiž korálové útesy, v nichž lze pozorovat úchvatný podmořský život.

Na Rajský ostrov se jezdí kvůli potápění na korálech

Na Rajský ostrov se jezdí kvůli potápění na korálech

může se hodit

Ceny v Dominikánské republice

Jídlo na ulici vyjde na 30 až 150 korun, v restauraci podle úrovně zaplatíte od 120 do 800 (většinou 200–300 korun). Pronájem auta vyjde na 600 až 1 000 korun, pronájem motorky na 500 korun. Počítejte ale s tím, že auta nejsou v příliš dobrém technickém stavu.

Taxa na letišti

Při cestě do Dominikánské republiky není potřeba vízum, ale jen turistická karta, která se kupuje při příletu na letišti a stojí 10 dolarů. Při odletu se platí odletová taxa 20 dolarů.

Zájezdy

Cena týdenních zájezdů do Dominikánské republiky začíná zhruba na 35 tisících, samotné letenky se dají pořídit v cenách od 22 tisíc, hojně využívané spojení s Air France přes Paříž vychází na 27 tisíc.

Mapy © Google