Podyjí: národní park s vinicemi

Lákavé spojení návštěvy nejmenšího tuzemského národního parku s ochutnávkou nejkvalitnějších jihomoravských vín nabízí výlet na jih Znojemska. Při toulkách přírodou Národního parku Podyjí lze podat fyzický výkon hodný špičkového sportovce, ale i líného turisty. Milovníky historie pak jistě nezklame prohlídka památek královského města Znojma, vstupní brány do Podyjí.

To je hlavní výčet turistických atrakcí, které na slunný jih Moravy lákají stále větší počet návštěvníků.

Nejmenší národní park
Podyjí je náš nejmenší národní park. Rozkládá se na pouhých 63 kilometrech čtverečných a byl vyhlášen v červenci roku 1991. Počátek velkoplošné územní ochrany středního toku Dyje však spadá již do roku 1978, kdy byla vyhlášena chráněná krajinná oblast.

Její větší část byla tehdy součástí hraničního pásma, a byla proto turistické veřejnosti nepřístupná. Komunistickým režimem vydaný zákaz vstupu však paradoxně zachoval značnou část území od Znojma až k Vranovu nad Dyjí při státní hranici s Rakouskem prakticky nedotčenou. Na počátku roku 2000 byl navíc vyhlášen Národní park Thayatal i na pravém rakouském břehu Dyje.

A výhodou dovolené v oblasti je, že se do Podyjí ještě nehrnou davy turistů. Návštěvník může spíše očekávat romantické osamocení zpestřené setkáním s vyznavači klasické turistiky.

Na svoje si přijdou turisté i cyklisté
Poznávat českou i rakouskou stranu Podyjí lze buď pěšky, nebo v sedle nejlépe horského kola. K tomu jsou v oblasti určeny čtyři cyklistické okruhy. Moravský břeh Dyje lze pak poznávat na osmačtyřiceti kilometrech nově vyznačených cest.

Pěším návštěvníkům se přímo v parku nabízí celkem 76 km značených turistických tras. Ty jsou voleny tak, aby turisté mohli navštívit všechny přírodní zajímavosti parku.

Ochutnávky na vinici Šobes
Příjemnou chvilku pro zastavení a obnovu sil nabízí přímo uprostřed parku vinice Šobes. Podle znalců je to nejpůvabnější, nejmalebnější a nejkvalitnější prostředí pro pěstování vinné révy v tuzemsku, která je dokonce někdy řazena mezi nejlepší v celé Evropě.

Právě zde mohou milovníci vín ochutnávat to nejlepší u prodejního stánku. Dvě z nabízených odrůd vyrůstají přímo na svahu. Víno v té chvíli chutná o to víc, že se k němu musíte dostat jen pomocí vlastní síly. Šobes je totiž přístupný pouze pěšky nebo na kole z obcí Hnanice či Podmolí.

Koupání na českém Jadranu
Dovolená se v Podyjí dá strávit buď na kole, v pohorkách, nebo u vody. Možností koupání se v teplejších měsících nabízí hned několik, od Vranovské přehrady přes Výrovickou až po nově otevřené koupaliště s řadou vodních atrakcí včetně toboganu, vodních hřibů či patnáctimetrové klouzačky v obci Únanov. Leží asi pět kilometrů od Znojma.

Vranovská přehrada je někdy dokonce nazývána českým Jadranem. Lze zde provozovat vodní sporty včetně windsurfingu nebo využít mohutný tobogan s bazénem.

Hrady a zámky
Pokud počasí nepřeje koupání, v bezprostředním okolí přehrady bez najít střechu nad hlavou a ještě se pokocháte a poučíte. Ve Vranově je barokní zámek, který patří mezi nejnavštěvovanější stavby svého druhu, nad vodou se pak tyčí i hrad Bítov. Mezi chráněné památky byl nedávno zařazen i hrad Uherčice.

Další tipy na výlety

* Méně zdatní turisté nebo senioři mohou navštívit poměrně neznámou, zato unikátní památku renesanční vodní mlýn ve Slupi. Mlýn, stojící na návsi vesničky vzdálené jen asi šestnáct kilometrů od Znojma, pochází z šestnáctého století. Technická památka leží na náhonu zvaném Mlýnská strouha, napájeném řekou Dyjí, který byl budován již od třináctého století. Součástí mlýna je mlýnice s funkčními stroji a pohonem čtyř vodních kol.

* Kromě zmíněné vinice Šobes, k níž se lze dostat jen pěšky nebo na kole, patří mezi nejvyhledávanější místa Podyjí vyhlídka nad vzdutou hladinou Znojemské přehrady - Králův stolec. Podle pověsti odtud sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Roku 1892 byl na tomto místě vybudován dřevěný pavilon, který sloužil až do konce první světové války. Roku 1922 zřídil Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů nedaleko místa původního pavilonu nový altán.

* Pro náročnější je trasa od Devíti mlýnů po zelené značce z Podmolí na Nový Hrádek. Areál zříceniny ze 14. století je tvořen dvěma hrady - starší stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí a takzvaným předním hradem, který vznikal od 15. století z původního předsunutého opevnění. Na plošině zříceniny je vyhlídka na Dyji mohutně meandrující kolem našeho Ostrohu a rakouského Umlaufu.

Informace najdete:

* Turistické centrum Znojmo tel.: 0624/261 668, 222 552
* Návštěvnické a informační středisko Správy Národního parku Podyjí - Čížov, tel:    0606/710300
* Informační centrum Vranov nad Dyjí tel.: 0624/296 285

nebo na webových stránkách: http://www.nppodyji.cz/

,