Vyhlídka na údolí Dyje ze skalní šíje pod návrším Umlaufberg

Vyhlídka na údolí Dyje ze skalní šíje pod návrším Umlaufberg | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Podyjí, jak ho neznáte. Unikátní pohledy z rakouského břehu

  • 23
Chcete spatřit to nejkrásnější z krajiny Národního parku Podyjí? Pokud ano, překročte státní hranici a vydejte se na nenáročnou túru po rakouském břehu Dyje. Otevřou se vám nejen neobvyklé pohledy na české území, ale zároveň projdete nejcennějšími přírodními partiemi, které z naší strany nejsou přístupné.

Unikátem Národního parku Podyjí je hluboce zaříznuté údolí Dyje, v němž se střetává teplomilná a chladnomilná flóra a fauna v závislosti na úklonu a zeměpisné expozici strmých, místy až skalnatých svahů.

Ojedinělé jsou rovněž veliké, až několikakilometrové meandry, v jejichž úzkých, zaškrcených šíjích se vody téže řeky přibližují na vzdálenost pouhých 100–200 m. Podobná údolí se v minulosti vyskytovala i na jiných řekách (např. Jihlava, Vltava, Sázava), většinou je však zaplavily vody přehrad anebo nadměrná chatová výstavba. V Podyjí nenajdeme ani jedno, ani druhé, což je v českých podmínkách unikát. Může za to především dlouhodobě nepřístupné hraniční pásmo.

Možná jste si při návštěvě Národního parku Podyjí už všimli, že jeho přírodovědně nejcennější a krajinářsky nejpřitažlivější části v podstatě nejsou moc vidět. Turistické značky a cyklotrasy vedou většinou po okrajových, zalesněných plošinách a do samotného údolí Dyje, které představuje jádro chráněného území, scházejí jen výjimečně.

Projít se kolem řeky je možné pouze na několika krátkých úsecích pod Šobesem a u Vranova nad Dyjí, což je opravdu jen zlomek celkové zhruba 30kilometrové délky řeky v národním parku. Zbylá část je návštěvníkům z české strany zapovězena, přestože tudy v minulosti turistické stezky vedly a zůstaly po nich dodnes patrné stopy. Nechcete-li porušovat zákony, musíte vzít zavděk většinou nepříliš záživnými značenými cestami anebo zamířit přes Dyji do Rakouska.

Dyje pod hradem Kaja

Dyje pod hradem Kaja

Podyjí z rakouského břehu

Protilehlá rakouská strana řeky nabízí pro poznání a vychutnání krás našeho nejmenšího národního parku mnohem lepší příležitost než břeh na našem území, přestože ani v Rakousku nevedou turistické trasy po celé délce kolem Dyje. Značená cesta mezi Hardeggem a zříceninou hradu Kaja v délce okolo 12 km však u nás nemá obdobu, a to nejenom s ohledem na přilehlý národní park, ale celé území Česka.

Nejenže jdete v těsné blízkosti – mnohdy po skalách a kamenech – kolem neporušeného vodního toku, ale několikrát se vyhoupnete i na skalní vyhlídky nad údolím, z nichž se otevírají úžasné pohledy na meandrující řeku, zříceninu Nového hrádku a skaliska vyčnívající z moravských břehů. To vše v prostředí, kde je téměř absolutní klid a které postrádá jakékoli známky moderní civilizace.

Jediným problémem pro uskutečnění tohoto málo známého a přitom tak blízkého "přeshraničního" výletu je velmi špatná komunikační dostupnost, kterou lze vyřešit v podstatě pouze vlastním automobilem. Díky němu si však v létě můžete ještě navíc naplánovat prohlídku dalších zajímavých míst v okolí, jako je například zámek v Riegersburgu s nejstarším psím hřbitovem v Rakousku anebo jediný dochovaný rakouský větrný mlýn v Retzu.

Hrad a městečko Hardegg od východu

Hrad a městečko Hardegg od východu

Zřícenina Nového hrádku nad údolím Dyje, pohled z rakouského břehu

Přirozená a lidskou činností nenarušená řeka Dyje v NP Podyjí

Od hradu ke hradu, od meandru k meandru

Jako výchozí místo zvolte vesnici Markersdorf, kde odstavíte auto buď na návsi, nebo na parkovišti u hradu Kaja, česky Chýje. Tento monumentální hrad byl vybudován pravděpodobně již ve 12. století jako článek řetězce pohraničních pevností na řece Dyji. V jeho držení se střídala šlechta rakouská i česká, v 17. století byl již opuštěný a začal se proměňovat na zříceninu.

V 70. letech 20. století prošly rekonstrukcí hradní kaple a palác, v němž lze během léta zhlédnout malou muzejní expozici věnovanou středověkým pevnostem na Dyji.

Přímo pod hradním ostrohem se v délce asi 1 km kroutí údolíčko potoka Kajabach, kterým sestupuje turistické značení k řece Dyji. Okolní svahy jsou divoké, strmé a skalnaté, cesta kamenitá a určená pouze pěším turistům. Cyklisté sem mají vjezd zakázán.

Zřícenina hradu Kaja

Protikladně působí otevřené údolí Dyje, kde řeka teče líně, lemovaná porosty olší a nivními loukami. Z nich se otevírá pro nás zcela neobvyklý pohled zespodu na zříceninu Nového hrádku, který se tyčí na návrší v protilehlém břehu. Krásně jsou odtud vidět pásy mohutných hradeb – tzv. plášťových zdí – jež plnily v raných dobách existence hradu hlavní obrannou funkci. Tyto zdi kryly jako plášť všechny další stavby uvnitř pevnosti.

Neobvyklý pohled na náš Nový hrádek ovšem není na této trase jediný. Stačí popojít zhruba dva kilometry a najednou jej spatříme z úplně jiné strany! Řeka se tady totiž kroutí ve dvou mohutných meandrech, z nichž jeden obepíná výše zmíněný hrad.

Těsně předtím, než se otevře druhý pohled na Nový hrádek, se ale musíte rozhodnout, jakou cestu dále zvolit. Jedna vede podél řeky a v délce 3,5 km obchází největší meandr kolem návrší Umlaufberg, druhá slouží jako zkratka přes nejužší místo meandru, které měří ani ne 200 m. Obě varianty se přitom opět stýkají. Nejlepší je projít si obě. Na vrcholu úzké skalní šíje se nachází překrásná, zábradlím opatřená vyhlídka do údolí.

Hardegg ze všech světových stran

Další cesta vede po skalách a kamenech při břehu, občas se objeví i dřevěný můstek nebo schůdky. Střídají se poklidné úseky s loukami i divoké břehy se skalními srázy.

Zhruba po dvou kilometrech přichází další meandr, který turistická stezka zkracuje výstupem přes jeho šíji a pokračuje strmým sestupem do Hardeggu.

Na vrcholu stoupání se nabízí možnost odbočit na asi tříkilometrovou okružní trasu tímto meandrem, na níž jsou další dvě vyhlídky. Z jedné se odkrývá mezi větvemi stromů působivý pohled od východu na hrad a město Hardegg (nejmenší v Rakousku!), z druhé jsou vidět skaliska na protilehlém břehu, kde se rozkládá chráněné území Liščí skála (dříve tudy vedla turistická stezka vysekaná do skal a v ohybu řeky se dochovalo několik betonových bunkrů z roku 1938).

Mimořádně malebný Hardegg, kde značená cesta údolím Dyje končí, si zaslouží prohlídku doslova ze všech stran. Další dvě skalní vyhlídky spatříte nad západním okrajem městečka, kam mnoho našinců nezavítá. Jedna se nachází na okraji návrší Maxplateau s vysílačem, druhá, níže položená, na monumentálním skalním útesu opatřeném zábradlím. Z obou je Hardegg vidět jako na dlani a vedou sem turistické značky.

Ze severu na Hardegg shlíží českými turisty oblíbená Hardeggská vyhlídka (nutno přejít řeku a vystoupat po modré na vysoký svah protilehlého moravského břehu), z jihu Hardegg vychutnáte ze silničky, po níž se budete vracet do Markersdorfu, kde tento výlet začal a kde je nutné vrátit se k zaparkovanému automobilu.

Skalní šíje pod návrším Umlaufberg odděluje více než 3 km dlouhý zákrut (meandr) řeky Dyje

Skalní šíje pod návrším Umlaufberg odděluje více než 3 km dlouhý zákrut (meandr) řeky Dyje.

Hrad Hardegg - pohled od západu z protilehlé skalní vyhlídky

Zámek v Riegersburgu

Vyhlídka na údolí Dyje ze skalní šíje pod návrším Umlaufberg

Boží muka u hradu Kaja

Jak se tam dostat

Ze Znojma přes hraniční přechod Hnanice do Retzu, zde odbočit vpravo a přes Hofern a Niederfladnitz dojet do Markersdorfu, případně Hardeggu.

Doporučená trasa
Markersdorf – Kaja (červená), 1 km – Umlaufberg-východ (červená), 4 km – Umlaufberg-západ (červená), 7,5 km – Hardegg (červená) 14 km – Markersdorf (18 km), červená, silnice. Celkem 13-18 km (podle absolvování odboček k meandrům). Trasu nelze realizovat na kole – zákaz!

Mapa
1:50 000 KČT č. 81 – Podyjí, Vranovská přehrada


NEZAPOMEŇTE NAVŠTÍVIT
Kaja – středověký hrad, zřícenina. Expozice o středověkých pevnostech na Dyji. Otevřeno pouze o víkendech a svátcích. Vstupné 3 eura.
Hardegg – středověký hradní areál s expozicí Maxmiliána Mexického, nejmenší město Rakouska. Prohlídka muzea, kaple a výstavy Khevenhüllerové. Zbrojnice a vězení je přístupno jen s průvodcem. Vstupné 7,5 eura.
Riegersburg – původně vodní hrad přestavěný na barokní zámek. Prohlídka trvající 60 minut vás provede interiéry s dobovou výbavou 18. a 19. století. Za pozornost stojí dodnes funkční kuchyně a psí hřbitov – nejstarší v Rakousku. Vstupné lze koupit kombinovaně i pro hrad Hardegg a stojí 15 eur (na zámek pouze 10 eur). Český průvodce, možnost výrazné skupinové slevy.