Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podještědské muzeum ukrývá pestré sbírky

  10:35aktualizováno  10:35
Rozsáhlé sbírky se podařilo za více než osmdesát let shromáždit v Podještědském muzeu v Českém Dubu. Je možné zde přehlédnout široké historické období od úsvitu novodobých dějin ve 12. století až po období po druhé světové válce. Podještědské muzeum Karolíny Světlé založila skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem v roce 1919.

Během následujících čtyřiceti let vznikly v POdještědském muzeu obsáhlé národopisné a historické sbírky. Václav Havel získal dokonce i rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.

Od roku 1945 muzeum sídlí v Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschkeho postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmidt.

Současná stálá expozice muzea se dělí na čtyři části.

Podještědí a Karolína Světlá
První expozice seznamuje s historií Českodubska. Návštěvníci si prohlédnou vzácně dochované zařízení českodubské židovské modlitebny z 18. století, podještědskou rychtu i se selskou světnicí z počátku 19. století, tehdejší vesnickou jednotřídku a také interiéry z dob původního majitele vily Blaschkeho.

V Českém Dubu pobýval u své matky také hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě v Podještědí se odehrává děj jeho opery Hubička Tuto skutečnost připomíná další část expozice, jež znázorňuje divadelní scénou Hubičky v nastudování Národního divadla z roku 1892.

Další část se věnuje spisovatelce Karolíně Světlé. Ta do Podještědí, kde se narodil její manžel, jezdila v polovině předminulého století pravidelně na prázdniny. Zdejší krajinu zachytila v pěti románech a třiceti povídkách. Návštěvníci muzea mohou navštívit věrnou kopii spisovatelčina bytu včetně její pracovny s původním nábytkem, knihovnou, psacím stolem, obrazy a dalším vybavením.

Gotická šablona v Čechách
V této části prohlídky návštěvníci uvidí sbírku gotického a gotizujícího nábytku severních Čech. Expozice vrcholí napodobeninou dřevěné, šablonou malované světnice z konce 15. století, kterou doplňuje unikátní pozdně gotická skříň se šablonovou malbou z věže českodubského kostela.

Výstava přibližuje techniku šablonové malby, která se poprvé ve střední Evropě objevila u dvorního malíře císaře Karla IV., mistra Theodorika. V 15. století šablonová technologie zlidověla, což dokazují právě četné exempláře této expozice.

Johanitský klášter
Na počátku 12. století vznikl z popudu Vladislava I. v místě dnešního Českého Dubu na cestě z Prahy do Žitavy hrad Vladislavice s raně románským kostelem. Po roce 1237 založil u tohoto kostela Havel z Lemberka se svou manželkou sv. Zdislavou johanitský klášter a přilehlé město. O významu tohoto kláštera svědčí fakt, že jej v roce 1357 navštívil císař Karel IV.

Dlouhá léta se zdálo, že klášter zanikl v husitských válkách. Až teprve průzkum, který provádělo Podještědské muzeum od roku 1991 ve zdejším zámku, vedl ke znovuobjevení a zpřístupnění prostor kláštera. V současné době je přístupná románská kaple sv. Jana Křtitele z doby kolem roku 1240, románsko-gotická velká síň a menší sál ze 40. let 13. století. V kryptě pod kaplí se nacházejí ostatky johanitských řeholníků.

Součástí kláštera jsou i pozdně gotické podzemní prostory s únikovou chodbou. V současnosti se provádí archeologický průzkum v dalších částech bývalého zámeckého areálu.

Kabinet Petra Dillingera
Podještědské muzeum připomíná také dílo zdejšího rodáka, malíře Petra Dillingera. Tento význačný grafik a ilustrátor meziválečné éry, který žil v letech 1899 - 1954, studoval v Praze na umělecko-průmyslové škole a na akademii výtvarných umění.

Byl žákem profesorů Maxe Pirnera, Maxe Švabinského a Františka Kupky. Vyučoval na grafickém oddělení na škole uměleckých řemesel v Brně. Po druhé světové válce přešel do Prahy na Vyšší umělecko-průmyslovou školu, kde vedl oddělení užité a knižní grafiky. Během kariéry obdržel Dillinger významná ocenění z mezinárodních výstav v Los Angeles a v Chicagu. Ilustroval knihy Jiráska, Nerudy, Němcové, Dostojevského, Dickense či Goetheho.

Může se hodit


Podještědské muzeum v Českém Dubu

Ul. Svobody 32/IV
463 43 Český Dub
Tel. 048 / 514 70 90
e-mail:muzeumceskydub@volny.cz
Více na: www.hyperlink.cz/muzeumceskydub

Otevřeno: denně mimo pondělí 9-12, 1316 hodin

Vstupné: Základní: 50 Kč, snížené 25 Kč

Podještědské muzeum Karolíny Světlé

Autoři: ,
Nejčtenější

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Další z rubriky

Větrný mlýn v Přemyslovicích
Kde mají Keltové svatyni a Švédové šance. Utajená místa uprostřed Moravy

Tohle rozlehlé území západně od Olomouce patří k nejkrásnějším koutům Česka, málokdo však o tom ví. Oblast jako stvořená pro nenáročné vycházky nebo projížďky...  celý článek

Turisté na vrcholu Sněžky
Přírodní „Václaváky“ v Česku. Fenomén, který nechceme, ale máme

Patří mezi nejkrásnější místa v Česku, mají ale jednu velkou vadu na kráse: v sezoně je lepší se jim vyhnout. Velká parkoviště, restaurace, kiosky a přetížené...  celý článek

Kostelík na Byšičkách se nám v dáli ukáže již z oken motorového vlaku. To se...
Na tajemné Byšičky po stopách pochmurné balady o umrlcově nevěstě

Půvabné Podkrkonoší v sobě nese tajemný náboj. Tady se na odlehlých samotách dlouho udržela lidová forma komunikace s duchy zemřelých. A v tomto kraji též...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.