Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podhůří Jeseníků: památky i tiché kouty

aktualizováno 
- Pro milovníky zimních sportů představuje údolí říčky Desné snadný a rychlý přístup do nejvyšších partií Jeseníků. Údolí, otevírající na sever od Šumperka výhledy směrem na Červenohorské sedlo, kde se silnice šplhá až do výše 1013 metrů, však nabízí mnohem víc: celá šumperská roklina, vstupní brána do Hrubého Jeseníku, koncentruje na celkem malé ploše množství historických památek i zádumčivých tichých koutů k nerušenému snění.

Za návštěvu stojí již samotné město Šumperk, jehož počátky spadají do třináctého století. Kolonizační půdorys města z těchto dob zůstal dodnes zachován. Centrálnímu náměstí dominuje radnice v romantizujícím historickém slohu, z počátku století. Celé náměstí uzavírají krásně zdobené domy v empírovém slohu. Auta před radnicí patří svatebčanům, rozsáhlé parkoviště je jinak o pár desítek metrů níže směrem k vlakovému nádraží. To dnes funguje směrem do vnitrozemí, ale v údolí Desné severním směrem čeká trať na opravu - byla zcela zničena při loňských povodních. Nedaleko najdeme autobusové nádraží, odkud je možno pokračovat do deset kilometrů vzdálených lázní Velké Losiny.
Město smutně proslulo inkvizičními čarodějnickými procesy z konce sedmnáctého století, kterým padlo za oběť šestapadesát lidí. Látku později využil pro svůj román Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický, podle románové předlohy vznikl i stejnojmenný film. Samo město působí příjemným dojmem a jeho lázeňské parky lákají k příjemným procházkám. Místní sirovodíkové prameny sloužily v minulosti především k léčbě obrny, dnes jsou lázně určeny především pacientům po mozkových příhodách. Za pozornost stojí klasicistní architektura lázeňských budov. Lékař Tomáš Jordán z Kluže kdysi nazval objekt "královnou hojitelných vod moravských". Hlavní léčivé prameny se nalézají západně od hlavního vchodu do lázeňského parku. Zámek, sídlo románové tmářské kněžny, byl postaven na místě původní gotické vodní tvrze. Trojkřídlý objekt s arkádami patří nejzachovalejším památkám pozdní renesance u nás.
Obdivuhodnou tradici představuje výroba ručního papíru, která ve Velkých Losinách probíhá nepřetržitě již čtyřista let. Dopisní papíry jsou opatřeny vodotiskovým znakem rodu Žerotínů.
Zámek v romantizujícím historickém slohu dominuje i nedalekému Sobotínu, který dělí od Velkých Losin vyvýšenina Kamenitý kopec. Zámecký park zdobí unikátní druhy vzácných dřevin.
Třetím ze "zámků na Desné" je renesanční stavba v Loučné nad Desnou. Zdejší zámecká kaple je vyzdobena freskami moravského barokního malíře Ignáce Raaba. Zámek dnes není přístupný, ale v parku nalezneme zajímavou kolekci litinových soch, stejně jako šestset let starou lípu, jejíž mohutný kmen má v objemu přes sedm metrů. Návštěvník může v Loučné volit ze dvou občerstvoven: klasické hospody, či luxusnějšího( a dražšího) penzionu.
Možná ještě ještě lepším řešením je pro mobilní autoturisty odbočka cestou zpět do Šumperka do horského sedla Skřítek, s příjemnou a útulnou restaurací. Vedle nespočetného množství specialit na jídelním lístku, je odměnou za delší stoupání i krásný výhled na horský masiv Hrubého Jeseníku.

Vzácnou památku lidového stavitelství je ve vsi Maršíkov dřevěný kostelík svatého Michala z roku 1609 se zachovaným původním interiérem.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Hračky i záchodová sedátka. Záplava plastů v Pacifiku prudce roste

Žralok velrybí. Vědci zjistili, že plast spolklo 73 procent ryb, což je jeden z...

Množství plastového odpadu znečišťujícího povrchové vody Tichého oceánu za poslední roky mnohonásobně vzrostlo. Tvrdí...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz