Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod Istanbulem se otevře zem. Je to otázka času, varují vědci

  12:00aktualizováno  12:00
Až 100 000 mrtvých a otřesy o síle 7,6 Richterovy stupnice. Tohle je scénář katastrofálního zemětřesení, které by podle vědců mohlo zasáhnout Istanbul. Kdy se to stane, je prý jen otázkou času. Necelých 10 let po tragických událostech tak lidé v největším tureckém městě žijí v neustálém strachu.

Turecko, Istanbul | foto: Klára StejskalováČRo1-Radiožurnál

Znepokojení vědců roste. Podle profesora Mustafa Aktara z univerzity Bogazici v seizmologickém centru v Istanbulu je celé Turecko jednou z nejaktivnějších seizmických oblastí. Leží totiž na největším tektonickém zlomu.

"Víme, že velký otřes přijde a bude velmi blízko Istanbulu. V roce 1999 zemřelo na 20 tisíc lidí, protože byla zasažena silně obydlená oblast. A teď se čeká, že ohnisko bude ještě blíže, nějakých 16 kilometrů od města. Nejhorší scénář mluví dokonce o otřesech o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice. Jde o šestnáctimilionovou aglomeraci, takže může jít o katastrofu apokalyptických rozměrů," vysvětluje Mustafa Aktar.

Právě v seizmologickém centru na univerzitě Bogazici se scházejí všechny informace. Po čtyřiadvacet hodin bdí u počítačů služba analyzující dostupné grafy, křivky, satelitní snímky. Když se něco děje, okamžitě se spojí se specialisty. V celém Turecku je 150 seizmologických stanic, varování vládě je tak otázkou vteřin.

Nikdy nekončící noční můra

"Takto dramaticky vypadala křivka zemětřesení z roku 1999", ukazuje mi děsivě vypadající čáry profesor Aktar. Tehdejší události mají obyvatelé Istanbulu dosud v živé paměti.

"Ty pocity byly velmi silné, vše v pokoji začalo jezdit zleva doprava a zpět, bylo to v noci, postel putovala po pokoji, otřásal se celý dům, lidé začali utíkat ven. Vypadla elektřina, nefungovaly telefony, mobily, neměli jsme kontakt s příbuznými, byl to hrozné. Lidé si pouštěli rádio, chtěli vědět, co se děje, ale zprávy přicházely až postupně," vzpomíná pan Karaali, majitel jedné cestovní kanceláře. "Pamatuji, že jsme zůstali venku 3 dny, v parku, báli  jsme se vrátit domů, do uzavřených prostor. Postupně jsme se dozvídali, kolik obětí si zemětřesení vyžádalo. Dodnes si vybavuji ten hrozný pocit, který se nás tehdy zmocnil." Představa blížící se přírodní pohromy je pro pana Kaaraliho noční můrou.

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

Sobota:
Reportáž  z prostředí pašeráků na ukrajinsko-slovenské hranici
Polští politici a jejich ostudný kabát
Proč jsou ženy na Okinawě jiné než ostatní Japonky?
Proč jsou sicilské včely útočnější než naše?

Neděle:
Reportáž z nejstarší školy zvoníků na světě
Návštěva bavorského pivovaru, kde se vaří solární pivo
Co je to apostila a jak komlikuje život Čechům v zahraničí?

Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz


Poslední soud

Někteří seizmologové se obávají, že další zemětřesení v Istanbulu by mohlo být rozsahem podobné katastrofě z roku 1509. Záplavy a týden trvající otřesy byly tehdy tak ničivé, že dobové kroniky mluví o "malém posledním soudu". V zemi se otevíraly praskliny, městské zdi se hroutily, zřítily se i všechny minarety. Nejproslulejší stavbu, chrám Aya Sofya / Haghia Sophia/ poškodily otřesy hned několikrát.

"Moderní stavby, výškové budovy, mosty, tunel pod Bosporem jsou konstruovány bezpečně, počítá se s riziky. Platí pro ně nejpřísnější předpisy", říká profesor Aktar. "Problémem jsou však budovy ze 60.-70.let. U nich se nedodržovaly technologie. Ty zemětřesení nemohou odolat.

Turecko, Istanbul po zemětřesení v roce 1999
Po zemětřesení v roce 1999

Odborníci bijí na poplach už několik let. Tvrdí, že vláda navzdory velkému riziku nedělá dost. "Náklady na rekonstrukci budov v nejzranitelnějších oblastech jsou ale tak finančně náročné, že se na nich nemůže podílet jen vláda a státní rozpočet, aby to k něčemu vedlo, musí se na tom podílet celá společnost" soudí Mustafa Aktar.

Život v nejistotě

Vědci po celém světě usilovně pracují na tom, aby prognózy byly co nejpřesnější. "Bohužel zatím nikde, ani u nás, v USA nebo Japonsku nejsme schopni říct, kdy den D nastane. Jenom víme, že přijde. Ale i to je dobré vědět," soudí profesor Aktar.

Ptáte-li se místních, strach ze zemětřesení přizná každý. Co se s tím ale dá dělat? Zrovna tak nás může porazit auto nebo potkat nějaká vážná choroba, dodávají.  A přestěhovat se? Vždyť Istanbul je zdrojem více než poloviny turecké ekonomiky. Ročně tam směřují desetitisíce chudých venkovanů. A jejich domovem jsou často ubohé příbytky postavené bez jakéhokoli stavebního povolení.

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz