Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí překvapí v Římě více než místní zloději

aktualizováno 
- Nejčastějším problémem českých turistů v Římě jsou podle konzulátu krádeže. Situace s chmatáky však rozhodně není horší než v Praze, ačkoli ti italští získali světovou proslulost. Zloděje přitom nemusíte během svého pobytu ani okem zahlédnut.
. Kriminalita není velkým problémem, protože obyvatelé "věčného města" nemají prý vůbec sklon k násilí a například pro srovnání s Prahou nebo New Yorkem - taxikáře zde někdo zabil naposledy před jedenadvaceti lety.
Víc než lapkové může být v Římě zákeřnější počasí. Zvláště s nástupem jara a před nástupem léta, kdy středomořské podnebí klame svou mírností. Ovšem stačí, aby v březnu nebo i v dubnu klesla teplota na devět stupňů nad nulou. Nezdá se to moc, avšak zdejší vlhký vzduch sráží vliv počasí o více než deset stupňů a mráz se zakusuje do kostí. Ostatně Římané díky své kuchyni většinou neumírají na infarkt a netrpí vředy, ale potýkají se s revmatem a artrózou.
Středoevropana by také neměla překvapit nepřítomnost koberců i v hotelových pokojích. Římané dávají totiž všeobecně přednost chladivým dlaždicím. Ty však mohou být příliš studené. Ceny za ubytování se pak i v centru pohybují většinou podle komfortu přibližně od 80 000 do přibližně 250 000 lir za noc. Za nižší cenu dostanete velice slušný pokoj i se snídaní, ale musíte počítat se společným záchodem a sprchou.
Obecně platí, že nejkrásnějšími měsíci jsou květen a především říjen, lepší se je prý naopak vyhnout se červenci a hlavně srpnu, kdy je ve věčném městě takové horko, že i Římané často volí útěk k vile nebo bytu u moře, a věčné město se znatelně vylidní.
Při plánování cesty je dobré si předem vybrat, co chcete uvidět. Za týden se dá sice uvidět leccos, ale zdaleka ne všechno. Navíc většina muzeí a galerií má v pondělí zavírací den. Ten lze využít k nákupům, ale je nutno počítat s tím, že v centru jsou pouze malé obchůdky především s oblečením, módními doplňky a samozřejmě s obuví. Pokud chce někdo zkoumat výhodnost i jiných druhů zboží v supermarketech, musí vyrazit spíše směrem k okraji města. Jeden větší obchodní komplex je například nedaleko filmových studií Cinecitta. Ceny jsou s různými odchylkami při přepočtu přibližně podobné českým.
V případě, že vyrazíte mimo město do okolí, které je krásné a romantické, musíte počítat s tím, že jak místní říkají, zdejší příroda je neobyčejně silná. To dává sice zdejším hříbkům výraznější lahodnou chuť, ale ty jedovaté zabíjejí rychleji než v Čechách a totéž platí o jedovatých hadech.

Autor:


Témata: Itálie, New York, Řím

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Najdete na iDNES.cz