Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí překvapí v Římě více než místní zloději

aktualizováno 
- Nejčastějším problémem českých turistů v Římě jsou podle konzulátu krádeže. Situace s chmatáky však rozhodně není horší než v Praze, ačkoli ti italští získali světovou proslulost. Zloděje přitom nemusíte během svého pobytu ani okem zahlédnut.
. Kriminalita není velkým problémem, protože obyvatelé "věčného města" nemají prý vůbec sklon k násilí a například pro srovnání s Prahou nebo New Yorkem - taxikáře zde někdo zabil naposledy před jedenadvaceti lety.
Víc než lapkové může být v Římě zákeřnější počasí. Zvláště s nástupem jara a před nástupem léta, kdy středomořské podnebí klame svou mírností. Ovšem stačí, aby v březnu nebo i v dubnu klesla teplota na devět stupňů nad nulou. Nezdá se to moc, avšak zdejší vlhký vzduch sráží vliv počasí o více než deset stupňů a mráz se zakusuje do kostí. Ostatně Římané díky své kuchyni většinou neumírají na infarkt a netrpí vředy, ale potýkají se s revmatem a artrózou.
Středoevropana by také neměla překvapit nepřítomnost koberců i v hotelových pokojích. Římané dávají totiž všeobecně přednost chladivým dlaždicím. Ty však mohou být příliš studené. Ceny za ubytování se pak i v centru pohybují většinou podle komfortu přibližně od 80 000 do přibližně 250 000 lir za noc. Za nižší cenu dostanete velice slušný pokoj i se snídaní, ale musíte počítat se společným záchodem a sprchou.
Obecně platí, že nejkrásnějšími měsíci jsou květen a především říjen, lepší se je prý naopak vyhnout se červenci a hlavně srpnu, kdy je ve věčném městě takové horko, že i Římané často volí útěk k vile nebo bytu u moře, a věčné město se znatelně vylidní.
Při plánování cesty je dobré si předem vybrat, co chcete uvidět. Za týden se dá sice uvidět leccos, ale zdaleka ne všechno. Navíc většina muzeí a galerií má v pondělí zavírací den. Ten lze využít k nákupům, ale je nutno počítat s tím, že v centru jsou pouze malé obchůdky především s oblečením, módními doplňky a samozřejmě s obuví. Pokud chce někdo zkoumat výhodnost i jiných druhů zboží v supermarketech, musí vyrazit spíše směrem k okraji města. Jeden větší obchodní komplex je například nedaleko filmových studií Cinecitta. Ceny jsou s různými odchylkami při přepočtu přibližně podobné českým.
V případě, že vyrazíte mimo město do okolí, které je krásné a romantické, musíte počítat s tím, že jak místní říkají, zdejší příroda je neobyčejně silná. To dává sice zdejším hříbkům výraznější lahodnou chuť, ale ty jedovaté zabíjejí rychleji než v Čechách a totéž platí o jedovatých hadech.

Autor:


Témata: Itálie, New York, Řím

Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Najdete na iDNES.cz