Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí i hodování jako o Vánocích

  11:34aktualizováno  11:34
Po dvou dnech, kdy sněžilo a foukalo tak usilovně, že sníh padal i do uzavřených stanů, jsme se ve středu probudili do slunečného rána. Dva dny jsme vytrpěli na pár metrech čtverečních jídelního stanu, společně - někdo profesionálně a někdo dost amatérsky - jsme čelili ponorkové nemoci a věnovali se jídlu, mlsání a splácávání všeho, co lze v sudech s proviantem najít. Taže jednou hrstí šly do pusy ořechy, druhou salám a fidorky. Počasí i hodování jako o Vánocích. Předpověď počasí, kterou tady všichni probíráme zhora i zdola slibuje na pár dní zlepšení, ale jen vrtkavé a jen tak asi do neděle.

Dnes je první den po vydatném dvoudenním sněžení, takže pro nástup do stěny se nelze rozhodnout ihned. Nový sníh musí nejprve "odjezdit" v lavinách anebo zatvrdnout pod sluncem a nočním mrazem. Pak teprve začne být cesta pro horolezce opět bezpečná.

Jenomže předpověď slibuje tzv. okno - pár pěkných dní po kterých se zase vrátí špatné - nelezecké počasí. A tady na K2 je velký hřích plýtvat lezecky použitelnými dny. Během středy jsme tedy postupně zjišťovali, že do stěny se ve čtvrtek vydají všechny expediční skupiny: Korejci - kteří postupují po Abruzzim normálkou s výškovými nosiči a kyslíkem, Španělé, kteří jdou tou samou cestou, jenomže bez cizí pomoci a umělého kyslíku na zádech. A pak vyrazí taky část mezinárodní skupiny  - Francouzovi Christianovi poletí brzy letadlo a tak se rozhodl pro poslední nápor  mluví dokonce o 22. červenci jako o svém vrcholovém dni.

Chcete vedět něco konkrétnějšího o expedici Himalaya 8000, o lezení, o K2, popřípadně se přímo zeptat na pocity horolezců? Pošlete své dotazy na adresu iglobe@idnes.cz a my Vám zprostředkujeme odpovědi.

Češi mají plán následující: Hrubý, Jaroš, Caban a Mašek vyrazí ve čtvrtek v 04.00 do C1, přespí a taky uvidí, jak v novém sněhu postupují ostatní skupiny. V pátek se chtějí rozdělit na dvě skupiny a stoupat do C2 a C3. V zádech jim zároveň půjdou Šimůnek, Vomáčková a Ondřej. Na kopci bude v tu chvíli kompletní český ansámbl. Cílem bude dovybavit existující tři tábory, vynést veškerý materiál pro útočný C4 a pokud by byly podmínky opravdu hodně dobré, nejlépe aklimatizovaní lezci by podnikli pokus o vybudování poslednho postupového tábora. Ten je plánován na výrazném východním rameni, někde ve výšce 7900-8000 metrů.

Pak podle předpovědi zkončí "okno". Pokud se ale tenhle plán zdaří, pak o dalším okně už bude možné mluvit, jako o prvním vrcholovém termínu.

Řízená nedorozumění

Ne vždy si my, čeští horolezci s kuchyňským personálem tady v základním táboře na severu Pákistánu správně rozumíme. Tak třeba včera jsme k obědu navrhli fazole se sázeným vejcem. Dokonce vedoucí expedice Zdeněk Hrubý předvedl kuchtíkovi, jak se má opatrně vejce na pánev prsknout, aby vzniklo volovo oko. Fajn. Obdrželi jsme vařený hrách s vaječnou omeletou.

Druhdy jsme požádali o deset stroužků česneku a ohřáté párky. Peter vařil párky deset minut - popraskaly a na česnek zapoměl. Už jsme si zvykli, že objednáme-li po jídle kompot (ananasový, mango nebo dýně), obdržíme hrušky. Vždy.
A ještě jedna příležitost - když jsme špagety a houbovou omáčku třikrát přesně popsali a během výroby v kuchyni i kontrolovali, udělal všechno jak měl. Jak jsme chtěli. Vítězství. Ale i kuchtíkovo - zcela mimo dohovor a s božským úsměvem na tváři nám navíc na stůl postavil i hrnec čerstvě uvařeného kepčupu. (Ten hrnec nakonec stál mezi dvěma litrovými flaškami s nápisem Ketchup).
Halt vůle Pákistáncova nemůže  - alespoň v kuchyni - krýt vůli Evropanovu.

Dotazy

Rozdíly ve zvycích a životních stylech jsou nejpatrnější na dotazech. Začalo to otázkami: Máte moře? Jíte v ČR čapáti? Kolik hodností má vaše armáda? A tak podobně. Pak jsme postoupili ve vzájemném sblížení a dotazy postoupily rovněž: Kolik vyděláváš? Máš auto? A u vás pracují ženy? a Kolik tvoje žena vydělává? trochu indiskrétní...

Po týdnu v základním táboře už jsme byli jedna rodina a: Je tvoje žena těhotná? Kolik budeš mít dětí? Kolikrát denně se modlíš? trochu mě přestával bavit...
A nakonec přišel už neskrývaný projev závisti: Jak moc jsi žil se svou ženou před svatbou?! A máš ještě nějaké přítelkyně?!!! A máte tam u vás pornokina????!!!!
A jak mi dosud lezl styčný důstojník na nervy, tak si piště, že teď to schytal! Až mu sliny tekly... Ale pořád si ještě říkám, že možná já sám jsem ty správné otázky jemu ještě nepoložil.

 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Galapágy, Grónsko, Antarktida. Obří výletní lodě míří do nových oblastí

Výletní loď Costa Luminosa kotví ve fjordu před grónským přístavem Ilulissat.

Už to není jen Středomoří, norské fjordy, Karibské moře či Perský záliv. Byznysu obřích výletních lodí se daří a...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz