Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Počasí i hodování jako o Vánocích

  11:34aktualizováno  11:34
Po dvou dnech, kdy sněžilo a foukalo tak usilovně, že sníh padal i do uzavřených stanů, jsme se ve středu probudili do slunečného rána. Dva dny jsme vytrpěli na pár metrech čtverečních jídelního stanu, společně - někdo profesionálně a někdo dost amatérsky - jsme čelili ponorkové nemoci a věnovali se jídlu, mlsání a splácávání všeho, co lze v sudech s proviantem najít. Taže jednou hrstí šly do pusy ořechy, druhou salám a fidorky. Počasí i hodování jako o Vánocích. Předpověď počasí, kterou tady všichni probíráme zhora i zdola slibuje na pár dní zlepšení, ale jen vrtkavé a jen tak asi do neděle.

Dnes je první den po vydatném dvoudenním sněžení, takže pro nástup do stěny se nelze rozhodnout ihned. Nový sníh musí nejprve "odjezdit" v lavinách anebo zatvrdnout pod sluncem a nočním mrazem. Pak teprve začne být cesta pro horolezce opět bezpečná.

Jenomže předpověď slibuje tzv. okno - pár pěkných dní po kterých se zase vrátí špatné - nelezecké počasí. A tady na K2 je velký hřích plýtvat lezecky použitelnými dny. Během středy jsme tedy postupně zjišťovali, že do stěny se ve čtvrtek vydají všechny expediční skupiny: Korejci - kteří postupují po Abruzzim normálkou s výškovými nosiči a kyslíkem, Španělé, kteří jdou tou samou cestou, jenomže bez cizí pomoci a umělého kyslíku na zádech. A pak vyrazí taky část mezinárodní skupiny  - Francouzovi Christianovi poletí brzy letadlo a tak se rozhodl pro poslední nápor  mluví dokonce o 22. červenci jako o svém vrcholovém dni.

Chcete vedět něco konkrétnějšího o expedici Himalaya 8000, o lezení, o K2, popřípadně se přímo zeptat na pocity horolezců? Pošlete své dotazy na adresu iglobe@idnes.cz a my Vám zprostředkujeme odpovědi.

Češi mají plán následující: Hrubý, Jaroš, Caban a Mašek vyrazí ve čtvrtek v 04.00 do C1, přespí a taky uvidí, jak v novém sněhu postupují ostatní skupiny. V pátek se chtějí rozdělit na dvě skupiny a stoupat do C2 a C3. V zádech jim zároveň půjdou Šimůnek, Vomáčková a Ondřej. Na kopci bude v tu chvíli kompletní český ansámbl. Cílem bude dovybavit existující tři tábory, vynést veškerý materiál pro útočný C4 a pokud by byly podmínky opravdu hodně dobré, nejlépe aklimatizovaní lezci by podnikli pokus o vybudování poslednho postupového tábora. Ten je plánován na výrazném východním rameni, někde ve výšce 7900-8000 metrů.

Pak podle předpovědi zkončí "okno". Pokud se ale tenhle plán zdaří, pak o dalším okně už bude možné mluvit, jako o prvním vrcholovém termínu.

Řízená nedorozumění

Ne vždy si my, čeští horolezci s kuchyňským personálem tady v základním táboře na severu Pákistánu správně rozumíme. Tak třeba včera jsme k obědu navrhli fazole se sázeným vejcem. Dokonce vedoucí expedice Zdeněk Hrubý předvedl kuchtíkovi, jak se má opatrně vejce na pánev prsknout, aby vzniklo volovo oko. Fajn. Obdrželi jsme vařený hrách s vaječnou omeletou.

Druhdy jsme požádali o deset stroužků česneku a ohřáté párky. Peter vařil párky deset minut - popraskaly a na česnek zapoměl. Už jsme si zvykli, že objednáme-li po jídle kompot (ananasový, mango nebo dýně), obdržíme hrušky. Vždy.
A ještě jedna příležitost - když jsme špagety a houbovou omáčku třikrát přesně popsali a během výroby v kuchyni i kontrolovali, udělal všechno jak měl. Jak jsme chtěli. Vítězství. Ale i kuchtíkovo - zcela mimo dohovor a s božským úsměvem na tváři nám navíc na stůl postavil i hrnec čerstvě uvařeného kepčupu. (Ten hrnec nakonec stál mezi dvěma litrovými flaškami s nápisem Ketchup).
Halt vůle Pákistáncova nemůže  - alespoň v kuchyni - krýt vůli Evropanovu.

Dotazy

Rozdíly ve zvycích a životních stylech jsou nejpatrnější na dotazech. Začalo to otázkami: Máte moře? Jíte v ČR čapáti? Kolik hodností má vaše armáda? A tak podobně. Pak jsme postoupili ve vzájemném sblížení a dotazy postoupily rovněž: Kolik vyděláváš? Máš auto? A u vás pracují ženy? a Kolik tvoje žena vydělává? trochu indiskrétní...

Po týdnu v základním táboře už jsme byli jedna rodina a: Je tvoje žena těhotná? Kolik budeš mít dětí? Kolikrát denně se modlíš? trochu mě přestával bavit...
A nakonec přišel už neskrývaný projev závisti: Jak moc jsi žil se svou ženou před svatbou?! A máš ještě nějaké přítelkyně?!!! A máte tam u vás pornokina????!!!!
A jak mi dosud lezl styčný důstojník na nervy, tak si piště, že teď to schytal! Až mu sliny tekly... Ale pořád si ještě říkám, že možná já sám jsem ty správné otázky jemu ještě nepoložil.

 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz