Pobyt v Bosně přináší rizika

  17:50aktualizováno  17:50
Přestože Bosna a Hercegovina zrušila do konce září pro české, slovenské a polské turisty vízovou povinnost, tato země není podle českého velvyslanectví v Sarajevu stále připravena pro prázdninovou turistiku ve standardních představách. Cestu za účelem běžné turistiky proto našim občanům nedoporučuje.
I když válečný konflikt v Bosně skončil v roce 1995, velvyslanectví upozorňuje, že v zemi stále hrozí řada rizik. V Bosně se stále vyskytuje řada zaminovaných prostor, které nejsou evidovány a zřetelně označeny. Je proto nutné pohybovat se pouze po označených, pevných a přehledných cestách, nevydávat se do lesů, na louky, místa se sypkým povrchem a případná válečná zbořeniště. Kvůli množství nevybuchlé munice by se turisté měli vyvarovat dotýkání podezřelých předmětů a rozdělávání ohně mimo bezpečná stanoviště.
Špatná je stále také situace na bosenských komunikacích, kterou navíc zhoršuje vzrůstající provoz zastaralých vozidel a vojenské techniky mezinárodních sil SFOR. Podle informací českého velvyslanectví se zhoršuje i propustnost na hraničních přechodech, zejména mezi Chorvatskem a Bosnou. Trasy nejsou kvalitně značeny, tamní řidiči často porušují pravidla silničního provozu. Policisté navíc i při malých přestupcích okamžitě udělují pokuty.
V případě nehody se s problémy přivolává pomoc, Bosna je navíc špatně pokryta signálem pro mobilní telefony. Při závažných onemocněních může také negativně působit nedostatečná rychlost a ne příliš vysoká úroveň kvality poskytované péče.
V Bosně jsou rovněž problémy s dodržováním hygieny, které státní orgány dostatečně nekontrolují. Často se proto vyskytují nekontrolované i utajované šíření nakažlivých nemocí, situace se zhoršuje právě v letních měsících. Velvyslanectví proto nedoporučuje pít vodu z neznámých zdrojů, nakupovat maso a mléčné výrobky v tržnicích, koupat se v neznámých vodních zdrojích ani městských koupalištích a nepřibližovat se psům a kočkám. V Bosně se v současnosti vyskytuje epidemie brucelózy a horečky Q, kterou šíří domácí zvířata.
Velvyslanectví také varuje před tím, aby lidé vyráželi do Bosny za válečnou a poválečnou turistikou. "To platí ve stejné míře i pro obdivovatele militarií či sentimentálně zabarvené pokusy znovu cestovat trasami k moři používaným v období bývalé Jugoslávie," upozorňuje ambasáda.

Mapa Bosny a Hercegoviny

Most v Mostaru před válkou

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz