Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po stopách filmového idolu Jeana Marais ve Vallauris

  8:00aktualizováno  8:00
Jean Marais byl jedním z nejslavnějších francouzských herců všech dob. Dnes je to přesně 10 let, co neohrožený a šlechetný milovník, známý z filmů jako např. Kapitán, Hrabě Monte Christo či Železná maska, zemřel ve věku 85 let. Poslední roky svého života prožil slavný herec v kouzelném městečku Vallauris v Provence.

Ve Vallauris v Provence strávil Jean Marais poslední roky svého života | foto: Profimedia.cz

Jean Marais hrál v životě mnoho rolí, ale u nás proslul asi nejvíc ve filmu Fantomas. Mimochodem, s Louise de Funesem, který měl pověst nesnášenlivého herce, měl během natáčení velké potíže. Jednou mu prý dokonce musel říci, že pokud se už nezačne chovat normálně, tak mu rozbije ústa. Druhý den ale přišla za Maraisem žena Louise de Funese s tím, že jestli jejímu manželovi ublíží, tak ho prý zabije. Inu, komisař Juve dělal potíže i mimo plátno.

Francouzský herec Jean Marais ve filmu Fantomas

V posledních letech svého života se Jean Marais usadil v Provence a dal se na keramiku.

"Jean Marais si přijel do Vallauris koupit keramickou hlínu, chtěl dělat sochy, byl tím úplně posedlý," říká mi Marie Jose Moinetová z turistického úřadu v Golfe du Juan, kam teritoriálně Vallauris patří. Prodavač se ho prý tenkrát zeptal, jestli ví, jak na to a on odpověděl, že si nakoupil řadu knih. To prý nestačí, řekl mu prodavač, bylo by lepší se to naučit od někoho, kdo to přímo dělá a poslal ho za Jo Pasqualim.

Poštěstilo se mi se s Jo Pasqalim setkat, i když to byla víceméně velká náhoda. Nejdříve jsem se s ním pokoušel dohodnout schůzku přes turistický úřad, ale marně. Nakonec se průvodkyně Jutta nabídla, že mi alespoň ukáže hercův dům se slavnou bránou, kterou navrhl jeho životní přítel Jean Cocteau.

Brána k domu Jeana Marais ve Vallauris v Provence

Brána k domu Jeana Marais ve Vallauris v Provence

Právě jsme se dívali na kovaná vrata domu, když najednou přijel - Pasquali. V obrovské zahradě tady totiž stojí vedle sebe tři domy a v jednom z nich Pasquali bydlí. Právě on sehnal Maraisovi s Cocteauem jeden z trojice domů.

"Přišel za mnou a zeptal se mě, jestli bych mu s tou sochařinou nepomohl. Já jsem k němu měl velkou úctu a když mě poprosil, zda-li bych ho to neučil, tak jsem zpočátku ani nechtěl, protože jsem si to prostě netroufal, pak mě ale žena přemluvila a my jsme se spřátelili," vypráví mi o přátelství s Jeanem Marais umělec Jo Pasquali.

"Byl velmi talentovaný na všechno, co kdy dělal - film, divadlo, psal, zabýval se i dekoracemi a pak se dal na sochy a keramiku. Všechno chápal velmi rychle a brzy byl schopen to dělat sám. Nikoho takového jsem ještě nikdy nepotkal, za pár měsíců byste řekli, že se tím živil celý život," dodává obdivně Jo Pasquali.

Franocouzský herec Jean Marais ve své sochařské dílně ve Vallauris v Provence

Jean Marais ve své sochařské dílně ve Vallauris

Vracím se do města, Vallauris žije keramikou, hlavní ulice je plná krámečků s nejrůznějšími miskami, hrnečky, tácky. Marais se usadil na dobrém místě - a lidé ho tu milovali. Jeho sochy můžete obdivovat v místním muzeu, které leží jen kousek od hlavní třídy.

"Jsou to věci hodně mystické, všechny ty zvláštní sfingy. Osobně se mi nejvíc líbí hlavně socha zvířete, i když popravdě řečeno, ještě víc mám ráda jeho obrazy," vysvětluje mi paní z muzea.

Expozice Jeana Marais v muzeu ve francouzském Vallauris

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

Sobota
Putování za tureckým fezem
Kterému italskému městu se říká středověký Manhattan?
Výlet za prapředky divokých prasat

Neděle
Modrá mešita v severoafghánském městě Mazar-e-Sharif patří mezi nejkrásnější muslimské stavby světa. Místní lidé věří, že právě tady je pohřben Ali, zeď samotného proroka Mohammeda - reportáž z místa
Příběh čínské čarodějnice, která zbavuje lidí zlých démonů
Jaká je národní povaha Litevců a Lotyšů?
Audiozáznamy a přepisy všech  reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz

Toulám se uličkami Vallauris, městečka, které leží jen kousek od Cannes, kam Marais během festivalu nejezdil rád. Miloval svůj klid a svůj nový domov. I když mezi lidi chodil také.

"Sem ke mně do restaurace přišel poprvé někdy v roce l985, pak sem začal chodit pravidelně. Myslím, že se mu tady líbilo, hlavně ta atmosféra, společnost, lidé, kteří tu večeřeli. Cítil se tu dobře a samozřejmě doufám, že mu tady chutnalo," říká Jean Claude Rocher z restaurace Le Coin Cosette.

Určitě není mnoho slavných lidí, kteří by se chovali tak přirozeně a vážili si života - bez ohledu na pokročilý věk. Stáří, to je privilegium, znamená to, že člověk nezemřel mladý, říkával Jean Marais, čestný občan Vallauris, kde je také pohřben.

"Byl laskavý, milý, otevřený, lidé ho často žádali o autogram a on jim vždy vyhověl. Pamatuji si, jak sem jednou přišel na večeři, to bylo krátce před jeho smrtí, v restauraci sedělo 150 lidí a když odcházel, tak se všichni zvedli a začali mu tleskat...," dodává Jean Claude Rocher.

Tip: Tento týden byla na pařížském Montmartru otevřena velká výstava k 10. výročí úmrtí Jeana Marais, která potrvá až do května 2009. Můžete si tu prohlédnout např. všechny kostýmy z různých divadelních i filmových představení, plakáty i keramické pokusy slavného herce. A proč na Montmartru? Protože zde herec strávil asi největší kus svého života, mimochodem - krásný osmipokojový byt si zde držel dlouhá léta, a to i v době, kdy už žil v Provence.

Zápisník zahraničních zpravodajů

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Za deset dnů 176 kilometrů v horách. Dolomity lákají na unikátní trek

Horské štíty v okolí městečka Sexten/Sesto

Jižní Tyrolsko si v letošní sezoně připravilo pro turisty velkou novinku. Unikátní trasa UNESCO Geotrail Dolomity nově...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Najdete na iDNES.cz