Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po stopách Caesara do Augstu, archeologické Mekky Švýcarska

  11:48aktualizováno  11:48
Jak asi chutnalo před tisícovkami let víno starým Římanům? To můžete vyzkoušet v roce 2008 na severu Švýcarska. Jen kousek od Basileje totiž leží městečko Augst, ze kterého se stala archeologická Mekka Švýcarska.

Švýcarsko, Augusta Rarica - Nedaleko Basileje najdete tento římský amfiteátr | foto: Profimedia.cz

Nikde severně od Alp totiž nenajdete důkladněji zmapované a zachovalejší pozůstatky římského osídlení. "To místo bylo vlastně kolébkou Basileje, Římané ho založili v roce 44 před naším letopočtem prý na přímý povel Caesara," vypráví basilejská penzistka Jitka Kohler.

Novodobé dějiny místa, zvaného dnes Augusta Raurica, se začaly psát roku 1961. Tehdy stavební dělníci při úpravách místního sportoviště vykopali antický stříbrný poklad. Badatelé se už dříve domnívali, že na břehu Rýna bývalo početné římské osídlení, ale tenhle důkaz je ponoukl k velké aktivitě.

V amfiteátru se v létě hraje

Postupně našli důkazy o tom, že zde kdysi žilo na 20 000 obyvatel, kteří už před 2 000 lety měli k dispozici takové vymoženosti jako vodovod, troje lázně nebo dvě divadla. "Přitom odhadujeme, že zhruba osmdesát procent všeho je stále ještě pod zemí," říká místní průvodce.

Část toho, co bylo vykopáno, najdete v muzeu, naproti němu stojí zrekonstruovaný amfiteátr, v němž se přes léto pravidelně hraje. Největší část muzea zabírá věrně zrekonstruované starořímské obydlí, které kýčovitě hýří křiklavými barvami. "Taková byla realita. Staří Římané milovali kýč," tvrdí průvodce.

Co jedli staří Římané?

V miniaturní zoo si pak můžete prohlédnout, jakými zvířaty se někdejší obyvatelé živili: kromě očekávané drůbeže, vepřového či hovězího jedli prý například i pávy.

Z Basileje se sem dostanete úplně v pohodě i bez auta a ještě si můžete vybrat jak: buď lodí, vlakem, nebo autobusem číslo 70. Na místě čeká na turisty kromě prohlídky muzea a vykopávek třeba také pečení chleba podle starořímského receptu, a to od umletí mouky až po upečení. Celý proces zabere dvě hodiny.

A jak vlastně chutná zdejší víno podle římského receptu? Dalo by se velmi vzdáleně přirovnat k bílému portskému. Je hutné, sladké, s citelnou příchutí medu, ale zároveň pepře. Neobvyklé, avšak dobré.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz